Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

xr

Original poster
Member
Dec 5, 2010
113
0
16
Νοτια προαστια
Εχτες αργα το βραδυ εχασα τα κλειδια του Fiesta μου μαζι με το κομπιουτερακι συναγερμου cobra. Παρολο που η αποσταση που κινηθηκα ηταν γυρω στα 200 μετρα κ οταν το καταλαβα ξαναεκανα τη διαδρομη 3 φορες δεν μπορεσα να τα βρω .
Μετα ταξι κ σπιτι για να φερω τα δευτερα κ να παρω το αμαξι. Για καλο κ για κακο αφησα εκει τον γιο μου φυλακα μη τυχον δεν εβρισκα ουτε το αυτοκινητο.
Αυτο που θελω να ρωτησω τωρα ειναι τι να κανω για ν βγαλω δευτερα κλειδια ,κυριως για το γενικο του με το ιμομπιλαιζερ κ το κομπιουτερακι συναγερμου. Να παω καλυτερα αντιπροσωπεια; Η να ψαξω για κλειδαρα που να μπορει να το κανει;  Κ αν ξερετε καποιον δικο σας με σωστη δουλεια κ λογικη τιμη ας μου πειτε ,εστω κ με πμ.
Ευχαριστω πολυ κ σορρυ εαν ανοιξα το θεμα σε λαθος ενοτητα.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
xr said:
Εχτες αργα το βραδυ εχασα τα κλειδια του Fiesta μου μαζι με το κομπιουτερακι συναγερμου cobra. Παρολο που η αποσταση που κινηθηκα ηταν γυρω στα 200 μετρα κ οταν το καταλαβα ξαναεκανα τη διαδρομη 3 φορες δεν μπορεσα να τα βρω .
Μετα ταξι κ σπιτι για να φερω τα δευτερα κ να παρω το αμαξι. Για καλο κ για κακο αφησα εκει τον γιο μου φυλακα μη τυχον δεν εβρισκα ουτε το αυτοκινητο.
Αυτο που θελω να ρωτησω τωρα ειναι τι να κανω για ν βγαλω δευτερα κλειδια ,κυριως για το γενικο του με το ιμομπιλαιζερ κ το κομπιουτερακι συναγερμου. Να παω καλυτερα αντιπροσωπεια; Η να ψαξω για κλειδαρα που να μπορει να το κανει;   Κ αν ξερετε καποιον δικο σας με σωστη δουλεια κ λογικη τιμη ας μου πειτε ,εστω κ με πμ.
Ευχαριστω πολυ κ σορρυ εαν ανοιξα το θεμα σε λαθος ενοτητα.
το κλειδι που εχασες ηταν με remote και με μπρελοκ το remote του συναγερμου? Αν ναι πιο πολυ συμφερει να το αγορασεις απο ebay γιατι εδω μονο την αντιπροσωπεια πρεπει να εμπιστευεσαι λογω απομιμισης απο αλλα καταστήματα. αν το αγορασεις το πας σε κλειδαρα χωρις να δει το αμαξι σου βέβαια για λογους ασφαλειας στο κοβει κανα 10ρικο και προγραμματισμο σε αντιπροσωπεία για ασφαλεια και να προγραμματισει τα κλειδια για να αχρηστευτει το κλειδι που εχασες αγοραζεις και ενα cobra remote και το κανεις μονος σου ειναι ευκολο σαν φτερουγα δεν μοιαζει το remote?
 

xr

Original poster
Member
Dec 5, 2010
113
0
16
Νοτια προαστια
Το κλειδι που εχασα ηταν το ''μικρο'' ,δλδ χωρις καποιο κουμπακι επανω. Αυτο που εχω τωρα ειναι μεγαλο κ εχει τρια κουμπια επανω για τις ηλεκτρομαγνητικες κλειδαριες που δεν τα χρησιμοποιω γιατι ανοιγω-κλεινω με το κομπιουτερακι του συναγερμου της cobra ,αυτο το κλασικο με τα δυο ασπρα κουμπια.
Βρηκα κ το καρτελακι της Ford με τους κωδικους των κλειδιων ,αυτο βοηθαει σε κατι;
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
xr said:
Το κλειδι που εχασα ηταν το ''μικρο'' ,δλδ χωρις καποιο κουμπακι επανω. Αυτο που εχω τωρα ειναι μεγαλο κ εχει τρια κουμπια επανω για τις ηλεκτρομαγνητικες κλειδαριες που δεν τα χρησιμοποιω γιατι ανοιγω-κλεινω με το κομπιουτερακι του συναγερμου της cobra ,αυτο το κλασικο με τα δυο ασπρα κουμπια.
Βρηκα κ το καρτελακι της Ford με τους κωδικους των κλειδιων ,αυτο βοηθαει σε κατι;
καλυτερα να πας στην αντιπροσωπεια να το παραγγειλεις δεν νομιζω να ειναι ακριβο επειδη ειναι το απλο θα στο προγραμματισουν μαζι με το αλλο και θα αχρηστευσουν το παλιο σου κλειδι και μετα πας σε ενα μαγαζι με συναγερμους αυτοκινητων και αγοραζεις ενα χειρηστηριο και στο προγραμματιζουν. Οι κωδικοι των κλειδιων βοηθάει στον προγραμματισμο τους.
 

xr

Original poster
Member
Dec 5, 2010
113
0
16
Νοτια προαστια
Ευχαριστω ,μαλλον αυτο θα κανω. Θα παω στην αντιπροσωπεια κ ισως ρωτησω κ μια γνωμη σε εναν κλειδαρα.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
O κλειδαράς δε θα κάνει "σωστή" δουλειά πιστεύω. Συνήθως τους πας ένα κλειδί αυτοκινήτου και αντιγράφουν τον κωδικό του immobilizer στο καινούριο κλειδί. Άρα μετά θα έχεις 2 κλειδιά με τον ίδιο κωδικό του immobilizer και αν χάσεις το ένα, θα πρέπει αυτομάτως να ακυρώσεις και το δεύτερο.
Για μένα, το πρώτο βήμα είναι να ρωτήσεις σε μια αντιπροσωπεία το κόστος του απλού κλειδιού και της εργασίας και το κόστος της εργασίας αν τους πας το κλειδί εσύ.
Μετά, αν δε συμφέρει οικονομικά, ρωτάς σε ένα κλειδαρά πόσο κάνει ένα κλειδί σκέτο (δε νομίζω πάνω από 10 ευρώ και άλλα 10 να το κόψει) αλλά να το πας για προγραμματισμό στην αντιπροσωπεία μετά, ώστε να ακυρώσεις από τον εγκέφαλο και το χαμένο (οπωσδήποτε).

Πιστεύω όμως ότι θα είναι φθηνό, είναι το απλό κλειδί, όχι αυτό με τα κουμπιά.
 

xr

Original poster
Member
Dec 5, 2010
113
0
16
Νοτια προαστια
Τελικα το κλειδι φτιαχτηκε σε κλειδαρα που ειχε την δυνατοτητα  στην μιση τιμη της αντιπροσωπειας ,ακυρωσε κ τον κωδικο του χαμενου οποτε πιστευω οκ.
Ενα νεο κομπιουτερακι του συναγερμου φτιαχτηκε στην Cobra και......αλλη φορα να ειμαι πιο προσεχτικος :)
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
xr said:
Τελικα το κλειδι φτιαχτηκε σε κλειδαρα που ειχε την δυνατοτητα  στην μιση τιμη της αντιπροσωπειας ,ακυρωσε κ τον κωδικο του χαμενου οποτε πιστευω οκ.
Ενα νεο κομπιουτερακι του συναγερμου φτιαχτηκε στην Cobra και......αλλη φορα να ειμαι πιο προσεχτικος :)
ποσο κόστισε στην αντιπροσωπεια και ποσο στον κλειδαρα ?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread