Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Chris_123

Original poster
Rookie
Jun 21, 2018
13
0
1
39
Αθήνα
Άναψε το κλασικό λαμπάκι λαδιών με μήνυμα στην οθόνη οργάνων " low pressure oil " αυτό το έκανε όταν πίρε μπρος, έσβησα το αμάξι και στην επόμενη εκκίνηση δεν άναψε... στο διαγνωστικό της FORD όλα καλά δεν έγραψε κάτι ( τα λάδια είναι στη στάθμη που πρέπει να είναι )4-5 μέρες μετά δεν έχει βγάλει κάτι !  120hp 1,5L πετρέλαιο με 11.000 km 6-7 μηνες στην κυκλοφορία.

από ότι καταλαβαίνω πρέπει να ήταν κάποιο λάθος "διάβασμα" στον αισθητήρα.

Αν κάποιος έχει να προσθέσει κατι καλο θα ηταν !
 

Chris_123

Original poster
Rookie
Jun 21, 2018
13
0
1
39
Αθήνα
spyrossss said:
Έκανε πολύ κρύο στην πρώτη εκκίνηση ;

6 βαθμοί Κελσίου ειχε, και άλλες φορές με ανάλογη ή και ποιο χαμηλή θερμοκρασία δεν έχει βγάλει κατι..
 

StamosRho

Rookie
Aug 31, 2017
16
0
0
31
Ρόδος
Καλησπέρα φίλε. Το έπαθα και εγώ περίπου τον Οκτώβριο. Πάτησα το κουμπί να πάρει μπροστά ο κινητήρας μάλλον δεν το πάτησα καλά και έσβησε κατευθείαν. Πήγα να το ξαναβάλω και μου έβγαλε την ίδια ένδειξη το έσβησα και το άναψα 2-3 φόρες αφού κοίταξα τα λάδια και το έβγαζε συνεχεία. Μετα έσβησα τελείως το διακόπτη κλείδωσα το αμάξι το άφησα για κανένα 10 λεπτό και δεν το ξανά έκανε πήγα αντιπροσωπία δεν μου βρήκαν κάτι όλα καλά απλά μου είπαν ότι μπορει επειδή άναψε και έσβησε σε δευτερόλεπτα διάβασε λάθος ο αισθητήρας.  έχω κάνει μετά από εκείνη τη μέρα πολλά χιλιόμετρα χωρίς θέματα και δεν ξανά άναψε.
 

magift

Rookie
Top Poster του μήνα
Aug 4, 2019
10
0
1
Το ίδιο κι εγώ. Αύριο θα πάω στην αντιπροσωπεία. Για να δούμε.
 

Chris_123

Original poster
Rookie
Jun 21, 2018
13
0
1
39
Αθήνα
Να δώσω ένα feedback.. πριν αρκετούς μήνες και στα 11000km  είχα ανιξει το θέμα .λοιπόν όταν το είχα πάει στην βελμαρ Λ. Μαραθώνος δεν βρέθηκε κάτι και έκτοτε όλα καλά.. από ότι καταλαβαίνω είναι ένα τυχαίο γεγονός..

Να πω ότι αν απέχει το αμάξι αρκετα km ή  χρονικο διάστημα από την προγραμματισμένη αλλαγή λαδιών δεν αξίζει να κάνεις αλλαγή σε εξουσιοδοτημένο  συνεργείο και γενικά δεν έχει νόημα.. εφόσον δεν είναι αναμμένες οι ενδείξεις..
 

Θανος68

New member
Oct 3, 2018
97
1
8
Το mk8 εχει πολλες φορες μπερδεματα με τα ηλεκτρονικα του,οπως εγω με το hill assist ,αλλοι με την ειδοποιηση στο φρεναρισμα,αλλοι με την οθονη του ραδιου, και γενικα ορισμενες φορες εμφανιζονται ενδειξεις διχως ν υπαρχει προβλημα.
Πιστευω οτι και το συγκεκριμενο θεμα ισως ν ειναι καποιο κομπλαρισμα απο τη στιγμη που η σταθμη ειναι οκ
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread