Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

potatorunner

Original poster
Rookie
MK7.5
Σεπτ. 3, 2023
10
2
3
Μοντέλο
MK7.5
Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα τα φώτα σας πάνω στο θέμα εξάτμισης σε χιλιάρη ecoboost 140 hp black edition.

Τι πλεονεκτήματα και τι μειονεκτήματα έχει ένα catback σύστημα εξάτμισης;

Πέρα από τις έτοιμες λύσεις της miltek και της scorpion που κυκλοφορούν στο εμπόριο, για custom εξατμίσεις τι διάμετροι είναι κατάλληλες;

Επίσης, έχω ακούσει ότι με την αναβάθμιση του συστήματος εξαγωγής θα "πέσει" το αυτοκίνητο στα χαμηλά και θα κερδίσει στα ψηλά. Ισχύει;

Παρακαλώ να απαντήσουν τα μέλη τα οποία έχουν σχετική εμπειρία πάνω στο θέμα και στα αυτοκίνητα τους με 1.0 ecoboost.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

BloodMage

Member
Jun 8, 2021
135
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
θα σε συμβουλευα να βαλεις turbo back και οχι catback. Δλδ να επεμβεις και στον καταλυτη, να βαλεις εναν πιο ελευθερο ωστε να φευγουν τα καυσαερια πιο ευκολα. Εκει ειναι το πραγματικο οφελος της αναβαθμησης. αλλιως το μονο που κερδιζεις ειναι ο παραπανω ηχος (αν αφησεις τον μαμα καταλυτη δλδ)

αυτο που λενε καποιοι οτι χανεις χαμηλα και κερδιζεις ψηλα δεν ισχυει στα τουρμπατα αλλα στα ατμοσφαιρικα
μιλαμε παντα για λογικες διαμετρους. αν βαλεις πχ 100αρα δαμετρο στο 1000αρι εκομπουστα ε ναι εκει θα χασεις χαμηλα
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,039
155
63
Μοντέλο
MK6
Πέρα από τις έτοιμες λύσεις της miltek και της scorpion που κυκλοφορούν στο εμπόριο, για custom εξατμίσεις τι διάμετροι είναι κατάλληλες;
55χιλ ή 60χιλ ολη η εξατμιση με ανοξειδωτα καζανια ελευθερας ροης, 60χιλ αν γινει υστερα επαναπρογραμματισμος. Υπαρχει και η επιπλεον επιλογη του φιλου για αλλαγη καταλυτου.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Αναλόγως το θόρυβο που αντέχεις :D Αν είσαι ήρεμος και δεν θες βαβούρα, ένα catback είναι ότι πρέπει, πιο φθηνό, ελάχιστη βελτίωση βέβαια αλλά δεν θα σου πάρει τα αυτιά. Εγώ έβαλα αρχικά catback αλλά δεν μου άρεσε ο ήχος και τελικά έβαλα τη μαμά του ST180. Αν θες πιο σοβαρή βελτίωση (λόγω καταλύτη) και αντέχεις θόρυβο (και δεν σε ενοχλεί στο ταξίδι), τότε βάζεις και έναν 200αρη και είσαι κομπλέ. Τελευταία φορά που το έκανα αυτό (σε ΝΑ και FI αυτοκίνητα) είδα σημαντική διαφορά (συν downpipe σε μια περίπτωση) αλλά και αρκετό θόρυβο.

Μπορείς να κάνεις και το ανάποδο, να αλλάξεις μόνο (προ)καταλύτη ή/και μεσαίο και να κρατήσεις το μαμά τελικό, μικρότερη βελτίωση μεν αλλά σημαντικά λιγότερος θόρυβος από το full turboback...
 

potatorunner

Original poster
Rookie
MK7.5
Σεπτ. 3, 2023
10
2
3
Μοντέλο
MK7.5
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια. Με κατατοπίσατε αρκετά.

Εγώ έχω αλλάξει ήδη τελικό σε κάτι ελαφρώς πιο ελεύθερο.

Θα ήθελα κάτι να μου αυξήσει την ιπποδύναμη και από θόρυβο να είναι ήρεμο και να μην κάνει συντονισμό σε ένα ταξίδι και με τρελαίνει.

Γιατί με το τελικό ήδη σε ταξίδι μου κάνει συντονισμό.

Οπότε τι θα προτείνατε στην περίπτωσή μου;

Ευχαριστώ και πάλι!
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,039
155
63
Μοντέλο
MK6
Οτι εγραφη πριν.
Ειτε καταλυτης μονο αλλαγη με διακοσαρη.
Ειτε απο dowpipe μεχρι αποληξη εξατμιση 55αρα με ελευθερας ροης σαν φουσκα μεσαιο και ελευθερας ροης τελικο καζανι (δεν ξερω πως ειναι τωρα).
Και ειτε ολη η εξατμιση με τον καταλυτη.
Ετσι οπως γραφεις ειτε αφησε το οπως ειναι ειτε 55αρα σωληνα απο downpipe μεχρι αποληξη.

Σκοπευεις να γινει επαναπρογραμματισμος (προγραμμα); σκοπευεις να γινει καποια αλλη μετατροπη;
 

BloodMage

Member
Jun 8, 2021
135
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια. Με κατατοπίσατε αρκετά.

Εγώ έχω αλλάξει ήδη τελικό σε κάτι ελαφρώς πιο ελεύθερο.

Θα ήθελα κάτι να μου αυξήσει την ιπποδύναμη και από θόρυβο να είναι ήρεμο και να μην κάνει συντονισμό σε ένα ταξίδι και με τρελαίνει.

Γιατί με το τελικό ήδη σε ταξίδι μου κάνει συντονισμό.

Οπότε τι θα προτείνατε στην περίπτωσή μου;

Ευχαριστώ και πάλι!
Μεσαιο φορας? αν οχι μπορεις να βαλεις και ενα μεσαιο
Επειδη στο προηγουμενο αμαξι ηθελα ελευθερη εξατμηση και οχι μολυ θορυβο ειχα κανει ακριβως αυτο
ειχα βαλει σχετικα μεγαλο μεσαιο καζαννακι και τελικο και ενα 200αρι καταλυτη και το αμαξι ακουγοταν σαν μαμα
 

potatorunner

Original poster
Rookie
MK7.5
Σεπτ. 3, 2023
10
2
3
Μοντέλο
MK7.5
Μεσαιο φορας? αν οχι μπορεις να βαλεις και ενα μεσαιο
Επειδη στο προηγουμενο αμαξι ηθελα ελευθερη εξατμηση και οχι μολυ θορυβο ειχα κανει ακριβως αυτο
ειχα βαλει σχετικα μεγαλο μεσαιο καζαννακι και τελικο και ενα 200αρι καταλυτη και το αμαξι ακουγοταν σαν μαμα
Kαλησπέρα,

Όλη η εξάτμιση από turbo πίσω είναι η μαμά εκτός από ένα λίγο πιο ελεύθερο τελικό.

Δηλαδή αν βάλω μία Φ55 - Φ60 με μεσαίο καζάνι νορμάλ και με 200άρη καταλύτη δεν θα έχω πάρα πολύ θόρυβο;

Επίσης, αν μείνει ο μαμά καταλύτης δεν θα κερδίσω τίποτα ουσιώδες σε απόδοση;

Ευχαριστώ και πάλι.
 

BloodMage

Member
Jun 8, 2021
135
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
οχι δεν θα εχεις
να ξερεις πως ο θορυβος ρυθμιζεται απο τα καζανακια που θα βαλεις. Ναι μεν βαζοντας πιο ελευθερο καταλυτη αυξανεται ο θορυβος αλλα βαζοντας ενα μεσαιο καζανακι και ενα τελικο μπορεις να το κανει πιο ησυχο και απο μαμα. Με λιγα λογια μπορεις να κανεις οτι θελεις
Για μενα μήλα με εναν καλο εξατμησά (πχ Μαυροειδακο) να σου φτιαξει ακριβως αυτο που θελεις και πιο φθηνα θα σου βγει και θα παρεις το αποτελεσμα που θελεις!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Κεραυνός

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,039
155
63
Μοντέλο
MK6
Kαλησπέρα,

Όλη η εξάτμιση από turbo πίσω είναι η μαμά εκτός από ένα λίγο πιο ελεύθερο τελικό.

Δηλαδή αν βάλω μία Φ55 - Φ60 με μεσαίο καζάνι νορμάλ και με 200άρη καταλύτη δεν θα έχω πάρα πολύ θόρυβο;

Επίσης, αν μείνει ο μαμά καταλύτης δεν θα κερδίσω τίποτα ουσιώδες σε απόδοση;

Ευχαριστώ και πάλι.
Αυξανεται η αποδοση. Αν αλλαχθει και ο καταλυτης θα αυξηθει περισσοτερο.
Σκοπευεις για επαναπρογραμμτισμο;

Ωστοσο με ενδειξεις δεν ξερω τι θα γινει.
Ο bloodmage πιθανως γνωριζει περισσότερα.
 

potatorunner

Original poster
Rookie
MK7.5
Σεπτ. 3, 2023
10
2
3
Μοντέλο
MK7.5
Αυξανεται η αποδοση. Αν αλλαχθει και ο καταλυτης θα αυξηθει περισσοτερο.
Σκοπευεις για επαναπρογραμμτισμο;

Ωστοσο με ενδειξεις δεν ξερω τι θα γινει.
Ο bloodmage πιθανως γνωριζει περισσότερα.
Σκοπεύω για πρώτο στάδιο αλλά πρώτα θα ήθελα να βάλω φίλτρο και εξάτμιση.

Με τις ενδείξεις στο καντράν για τον καταλύτη νομίζω με κλέφτη στον Λ λύνεται το πρόβλημα, αν δεν κάνω λάθος.
 

BloodMage

Member
Jun 8, 2021
135
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
Σκοπεύω για πρώτο στάδιο αλλά πρώτα θα ήθελα να βάλω φίλτρο και εξάτμιση.

Με τις ενδείξεις στο καντράν για τον καταλύτη νομίζω με κλέφτη στον Λ λύνεται το πρόβλημα, αν δεν κάνω λάθος.
ναι ενας τροπος ειναι αυτος. αλλα εφοσον θα πας και για προγραμμα μετα, στο φτιαχνει ο προγραμματιστης
που σκεφτεσαι να πας για προγραμμα αν επιτρεπεται?
 

potatorunner

Original poster
Rookie
MK7.5
Σεπτ. 3, 2023
10
2
3
Μοντέλο
MK7.5
ναι ενας τροπος ειναι αυτος. αλλα εφοσον θα πας και για προγραμμα μετα, στο φτιαχνει ο προγραμματιστης
που σκεφτεσαι να πας για προγραμμα αν επιτρεπεται?
Έχω κάνει συζητήσεις με πολλούς και νομίζω θα καταλήξω στον microchips που με προσγείωσε -σε σχέση με άλλους- στην έξτρα ιπποδύναμη και ροπή που θα πάρει το αυτοκίνητο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: BloodMage

BloodMage

Member
Jun 8, 2021
135
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
Έχω κάνει συζητήσεις με πολλούς και νομίζω θα καταλήξω στον microchips που με προσγείωσε -σε σχέση με άλλους- στην έξτρα ιπποδύναμη και ροπή που θα πάρει το αυτοκίνητο.
μια απο τις καλυτερες επιλογες!!!!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread