Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Τα bucket καθίσματα μπορεί να είναι είτε υφασμάτινα, είτε δερμάτινα αλλά ακόμη και να έχουν επένδυση αλκαντάρα. Βέβαια, υπάρχουν και προτάσεις, που κάνουν συνδυασμό δύο υλικών, όπως π.χ. δέρμα - αλκαντάρα ή δέρμα - ύφασμα. Αναλόγως αυξάνεται και η τιμή τους.

Μπάκετ κάθισμα SIMONI RACING (rubens)
Το μπάκετ κάθισμα της Simoni Racing με την ονομασία "Rubens" είναι σταθερό, ενώ χαρακτηριστικό του είναι το υπερβολικά χαμηλό του βάρος, καθώς είναι κατασκευασμένο από ανθρακονήματα. Το κόστος του είναι 950 ευρώ χωρίς Φ.Π.Α, ενώ η βάση κοστίζει 60 ευρώ και ο διάδρομος ρύθμισης 45 ευρώ.

RECARO Style
Το Recaro Style είναι ένα κορυφαίας ποιότητας ημιμπάκετ κάθισμα, που θα δώσει μία "αγωνιστική" πινελιά στο εσωτερικό του αυτοκινήτου σας. Διαθέτει πολλαπλές ηλεκτρικές ρυθμίσεις και κοστίζει 1.349 ευρώ με Φ.Π.Α. Ο σιδηρόδρομος κοστίζει από 100 ευρώ, ανάλογα με τον τύπο του αυτοκινήτου που θα τοποθετηθεί.

WRC Tuning
Η σειρά ανακλινόμενων bucket καθισμάτων της WRC Tuning, που εισάγεται από την Carmania, συνοδεύεται από τους αναγκαίους σιδηρόδρομους για την τοποθέτησή της, αλλά και από ζώνες πολλαπλών σημείων. Υπόσχεται μία τέλεια θέση οδήγησης, αλλά και βελτιωμένη πλευρική στήριξη. Η τιμή (για δύο καθίσματα) ανέρχεται στα 300 ευρώ και αποτελεί μια τις πιο προσιτές τιμές της αγοράς

Kαι ένα site για να ρίξετε μια ματιά....

http://www.efishop.gr/index.php?dispatch=categories.view&category_id=293
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Ξερεις αν ειναι ευκολη η τοποθετηση?Οι τιμουλες παντως ειναι πολυ καλες αλλα θα πρεπει και το αυτοκινητο να τα υποστηριζει  :p.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
pitbull said:
Ξερεις αν ειναι ευκολη η τοποθετηση?Οι τιμουλες παντως ειναι πολυ καλες αλλα θα πρεπει και το αυτοκινητο να τα υποστηριζει  :p.

Ναι μπορείς να τα βάλεις μόνος σου άν έχεις πολλά τορκ νούμερα
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
ratatui said:
http://www.car.gr/parts/view/1382125/

και ο συγκεκριμενος που το πουλαει ειναι λιγο σφαχτης στις τιμες!! απο εκει ψωνιζα για το Ε46 που ειχα μεχρι που τον πηρα χαμπαρι!!!



Μπαμπη παντως το σαλονι του S-ST ειναι πολυ ωραιο σαλονι και πολυ ανετο σε σχεση με το απλο του 6ριου!!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Και το συγκεκριμένο είναι full δέρμα, μαζί με τις ταπετσαρίες (όπως γράφει) και τις ζώνες-προεντατήρες (όπως βλέπω στη φωτό). Και αν θυμάμαι καλά, το full δερμάτινο σαλόνι η Ford το έδινε και θερμαινόμενο, για να ζεσταίνετε τα κωλ@ράκια σας τις κρύες νύχτες του χειμώνα  giggle  Αν είχα θέμα με το δικό μου, θα το είχα χτυπήσει. 600 ευρώ είναι πολύ καλά νομίζω...
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Ειναι μια καλη μοντα αυτο και σιγουρα αξιζει τα λεφτα.Κριμα που εχουν σφιξει οι a1 και δεν ειμαστε για πολλα ανοιγματα.Στο μελλον μαζι με τα υπολοιπα μπορει  giggle
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Από τις καλύτερες, αν όχι η καλύτερη μοντίφα που έχω κάνει στα 2 φιέστα. Ασύλληπτα βοηθάνε σε καλύτερη θέση οδήγησης, αντοχή στη μακροχρόνια οδήγηση, στήριξη των σωστών μερών του σώματος που κάθονται, ιδίως γοφοί και κάτω, έλεγχος των ποδιών στα πετάλ όταν το αμάξι στρίβει και όχι στήριξη των γόνατων στην πόρτα ή την κολώνα (άουτς πονούσε στο 6άρι)

Μία από τα ίδια η στήριξη στους ώμους (βοηθάει στο να κρατάς σταθερά το τιμόνι και να απομονώνεις τους κραδασμούς από το σώμα προς το τιμόνι). Όλα αυτά χωρίς απαραίτητα να είναι απαραίτητες ζώνες 4 σημείων.

Τα "ακριβά" καθίσματα που είναι μάρκας και σέβονται τον εαυτό τους είναι και ανατομικά. Οδηγείς κομπλέ 5ωρο με ένα διάλλειμα 15' και βγαίνεις ατσαλάκωτος. Πόσο μάλλον κάτι 15άωρα που έχω ρίξει.

Από τα μαμά καθίσματα του ST δεν έμεινα ευχαριστημένος. Γλιστερά εκεί που δε πρέπει να είναι, και προπάντως πολύ ψηλά. Το γούστο μου βέβαια είναι αυτό, άλλους τους αρέσει να "κάθονται" πάνω στο τιμονι.

Βέβαια, πάνω από όλα καθίστε να τα δοκιμάσετε. Κάθε "σκελετός" είναι διαφορετικός από άνθρωπο σε άνθρωπο.
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα,σκεφτόμουν να βάλω καλύμματα στα καθίσματα ώστε να τα προστατέψω από τυχών φθορές(Μιας και στο αμάξι μπαινοβγαίνει αρκετός κόσμος :p ).Έχετε να προτείνετε κάτι?Η Ford βγάζει?Κι αν ναι σε τι τιμές?

Σκεφτόμουν αυτά μιας και το αυτοκίνητο είναι γαλάζιο!!

http://www.praktiker.gr/p/kalymma-evolution-se-diafores-apoxroseis-17609

Τι λέτε?
 

giwrgos_p

Rookie
Dec 25, 2013
17
0
0
Καλησπέρα σε όλους. Πρόσφατα αντικατέστησα τα καθίσματα μου με τα καθίσματα από το st. Επειδή το δέρμα έχει σπάσει αρκετά μήπως ξέρει κανείς αν φτιάχνετε?
Επίσης μήπως γνωρίζει κάνεις για τα υλικά που χρειάζονται για την ενυδάτωση του δέρματος?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
τι εννοεις εχει "Σπασει" εχει κανει ανοιγματα το δερμα; ή εχει "ζαρωσει" ; για καθαρισμο και ενυδατωση υπαρχουν πολλα προιοντα αναλογως τι ποσα θες να διαθεσεις. Αρκετα τιμια για να κανεις τη δουλεια σου ειναι τα 2 προιοντα της Autoglym το leather cleaner(για καθαρισμο) και το leather care balm(για ενυδατωση).
 
giwrgos_p said:
Καλησπέρα σε όλους. Πρόσφατα αντικατέστησα τα καθίσματα μου με τα καθίσματα από το st. Επειδή το δέρμα έχει σπάσει αρκετά μήπως ξέρει κανείς αν φτιάχνετε?
Επίσης μήπως γνωρίζει κάνεις για τα υλικά που χρειάζονται για την ενυδάτωση του δέρματος?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μπορεί ενας ταπετσέρης να σου κάνει επιδιόρθωση στα πλαινά τμήματα που συνήθως "σπάει"
 
Jul 19, 2018
6
0
0
Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να με βοηθήσετε αν γίνεται να βρω βάσει για bucket καθίσματα (όχι πλαϊνές βάσεις) γιατι έχω ψάξει και δεν βρίσκω η αν ξέρετε κάποιον που μπορεί ίσως να μου φτιάξει και πόσο περίπου θα κοστίσει ;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Είναι πολύ σημαντική η ασφάλειά σου. Δεν έχει κόστος σε ευρώ.
Αλλιώς, καλύτερα να κρατήσεις τα καθίσματα που έχει σχεδιάσει η Ford για το αυτοκίνητό σου...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread