Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

vouts

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Παιδια εχτες το βραδυ ειχα παρει το αμαξι να κανω την βολτα μου και ξαφνικα ετσι οπως ειχα μπλεξει στην κινηση και περιμενα να ξεκινησω,το αμαξι ξεκινησε αρυθμιες(????) και πηγαινε απο 500-1500 περιπου στροφες...Πατουσα το γκαζι και ηταν σαν να μην το πατουσα ποτε...Δεν ανεβαζε στροφες με τιποτα...Μηπως ηταν θεμα βενζινης και απλα μπουκωσε???Να σας πω οτι παρομοιο πραγμα μου κανει ανα τακτα χρονικα διαστηματα αλλα οχι τοσο εντονα...Πιστευω πως το κανει καθε φορα οταν ξεκιναει το βεντιλατερ...Να σας πω οτι χρησιμοποιω 100αρα βενζινα αν αυτο βοηθαει....
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
πεταλουδα εχεις καθαρισει ποτε?
παιζει και μουφα βενζινη παρολο που βαζεις 100αρα μεσα.
σκιστω 2-3 φορες καλα και ξαναδες το παλι
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
vouts said:
Παιδια εχτες το βραδυ ειχα παρει το αμαξι να κανω την βολτα μου και ξαφνικα ετσι οπως ειχα μπλεξει στην κινηση και περιμενα να ξεκινησω,το αμαξι ξεκινησε αρυθμιες(????) και πηγαινε απο 500-1500 περιπου στροφες...Πατουσα το γκαζι και ηταν σαν να μην το πατουσα ποτε...Δεν ανεβαζε στροφες με τιποτα...Μηπως ηταν θεμα βενζινης και απλα μπουκωσε???Να σας πω οτι παρομοιο πραγμα μου κανει ανα τακτα χρονικα διαστηματα αλλα οχι τοσο εντονα...Πιστευω πως το κανει καθε φορα οταν ξεκιναει το βεντιλατερ...Να σας πω οτι χρησιμοποιω 100αρα βενζινα αν αυτο βοηθαει....

Χμμμμμμ... Πεταλούδα?

edit by southern
 
το κατεβασμα στροφων μπορει να ειναι σε φτωχο μιγμα (βουλομενο φιλτρο βενζινης) κ σε ρευματα δλδ πολλαπλασιαστη (συνηθως οταν ειναι κρυο ειναι πιο εντονο). οταν περνει μπροστα το βαντιλατερ το κανει λογο του οτι ζηταει το βαντιλατερ πολυ ρευμα κ παιρνει απο το δυναμο με αποτελεσμα να ριχνει λιγο τις στροφες (καμια 50αρια)
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
συνηθως αν εχει προβλημα ο πολλαπλασιαστης αλλαζουν και τα μπουζοκαλωδια...
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Δεν ξερω... Τι να πω.....

μαλλον φταίνε οι καινούργιες ζαντες :laugh:

Αν κάνει μόνο στο ρελαντί τετοιες φασαρίες και στην κανονική κυκλοφορία και σκίσιμο δεν του κάνει τίποτα, τοτε μάλλον είναι θέμα πεταλούδας,

Αν ήτανε πολλαπλασιαστής, θα έκανε νούμερα και στην κίνηση, όχι μόνο στο ρελαντι
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
βαλτο σε ένα διαγνωστικό, σβησε τις παλιες βλάβες και αστο να δουλεψει λιγο, μεχρι να ζεσταθεί καλά για να δεις τί βλάβη θα βγάλει...
 

vouts

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Την πεταλουδα δεν την εχω καθαρισει ποτε γιατι πολυ απλα δεν ξερω... :p

Βενζινη εβαλα εχτες ξανα που μου ειπαν οτι θα κλεισουν τα βενζιναδικα λογω πλαφον...Και πηγα και εβαλα 100αρα...Παντως οταν το εκανε αυτο δεν μου αναψε καποια ενδειξη check...Και μου το εκανε στο ρελαντι..Μηπως ηταν απλα ενα μπουκωμα???Την πεταλουδα πως την καθαριζουν??ΓΙα να το βαλω σε διαγνωστικο πρεπει να το παω στην ford σωστα????



Η αληθεια ειναι οτι τις τελευταιες μερες δεν το εχω σκισει καθολου....Μηπως τα θελει ο οργανισμος του για να στρωσει????
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
vouts said:
Την πεταλουδα δεν την εχω καθαρισει ποτε γιατι πολυ απλα δεν ξερω... :p

Βενζινη εβαλα εχτες ξανα που μου ειπαν οτι θα κλεισουν τα βενζιναδικα λογω πλαφον...Και πηγα και εβαλα 100αρα...Παντως οταν το εκανε αυτο δεν μου αναψε καποια ενδειξη check...Και μου το εκανε στο ρελαντι..Μηπως ηταν απλα ενα μπουκωμα???Την πεταλουδα πως την καθαριζουν??ΓΙα να το βαλω σε διαγνωστικο πρεπει να το παω στην ford σωστα????

Βγαλε λίγο για κανα 10 λεπτο τον αρνητικό πόλο απο την μπαταρία σου (αν έχεις τους κωδικούς απο το ηχοσυστημα εφόσον φοράς μαμα φορντ ηχοσυστημα), ξαναβάλτον πόλο, βαλε μπροστα  και αστο λίγο να δουλεψει.. Αν συνεχίσει το πρόβλημα πήγαινε στον καρανικόλα και πες του να κανεις αυτό που σου εγραψα πρίν με το διαγνωστικό. 
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
προτεινω κατευθειαν καρανικολα ή οποιοδηποτε αλλο εξουσιοδοτημενο για να δεις
τι και αν εχει κρατησει λαθος ο εγκεφαλος
 

vouts

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Οστοσο τοσες μερες τα πρωινα καθομουν....εχτες μου το εκανε που μεχρι την παρασκευη δουλευω και δεν μπορω να το παω... :mad:

Θα παρω να το παω να του ριξουν μια ματια.... ;) μιας και θα το παω να τους πω να μου αλλαξουν και τα λαδια???600χλμ ακομα θελω για τα 5,000...
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
ποσταρω εδω γιατι πιστευω οτι εχει σχεση με της αρυθμιες...Σημερα γυρνωντας απο βουλα μετα στην παραλιακη στο υψος της Καλλιθεας που ειναι η μεγαλη ευθεια κυνηγησα ενα RX-8 (ασχετο αλλα καλα τα πηγα) σπαω την τριτη-σπαω την τεταρτη και ειμαι κοντα στα 175-180 και συμπλεξαρω και το αφηνω να τσουλισει για να κοψει λιγο καθως εμπαινα στον πειραια...κοιταω το στροφομετρο και ειμαι στις 500 σ.α.λ και μετα σβηνει το αμαξι ενω ειμαι με 150.....ΕΥΤΥΧΩΣ που το ειδα εγκερα γιατι με ανοιχτο παραθυρο δεν ακουγα τπτ...μιζαρω παιρνει μπρωστα και μετα κανενα απολυτος προβλημα!!!Βενζινη δεν ειναι γιατι βαζω 100αρα και παντα απο τον ιδιο και ποτε δεν ειχα προβλημα.....καμια ιδεα??

Υ.Γ δεν ειχα καποια ειδοποιηση για βλαβη ή καποιο λαμπακι...!!!
 

Lucifer

Hero Member
May 14, 2010
3,282
1
0
θα δείξει...
για τη βενζινη μην είσαι τοσο σιγουρος απο γεμισμα σε γεμισμα διαφερει....

πηγαινε οσο πιο συντομα μπορεις να μπει σε διαγνωστικο να δεις αν κ τι λαθος κρατησε ο εγκεφαλος
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
εφυγες κατευθειαν για συνεργειο...δεν παιζουμε με τετοια

χιλια δυο μπορει να ειναι . αρχικα τσεκαρε πεταλουδα
δες μετα πολλαπλασιαστη,μπουζοκαλωδια.

επισης εχω ακουσει περιπτωση να μην περνει ρευμα η τρομπα βενζινης και να σβηνει.(αλλαγη ασφαλειας και οκ) .


και τωρα που το θυμηθηκα...στα εκανε αυτα και πριν βαλεις την χοανη?
 

vouts

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Μιχαλη κι εγω κατοσταρα ειχα οταν μου το εκανε... ;) Μηπως να κανουμε κανα group visit να μας ερθει και σε καλυτερη τιμη?????χαχαχαχαχαααχαχαχα
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Πετρο την χοανη την φορα κοντα στον 1 μηνα και μου το εκανε πρωτη φορα απο τοτε που πηρα το αμαξι!!!δεν πιστευω να ειναι θεμα χοανης...!!
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
το οτι δεν αναβει λαμπακι δεν σημαινει οτι δεν κραταει καποια errors...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread