Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Keratsiniotis

Original poster
Newbie
Σεπτ. 3, 2013
6
0
0
Καλησπέρα παιδιά και πάλι. Έριξα μια ματιά στα ποστ για να μην ανεβάσω ίδι υπάρχων αλλά δεν βρήκα κάτι στο θέμα που θέλω να αναπτήξω.
Ενδιαφέρομαι για το fiesta το sport. Ο κινητήραας που φοράει είναι 1.0L και 125 αλογατάκια. Με βάση τις λίγες γνώσεις που έχω οι κινητήρες των 1000cc χωρίς χρονισμούς τίποτα είναι στα 60κάτι άλογα... Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι το μοτέρ με τα 125 αλόγατα θα είναι πολύ συμπιεσμένο. Και με την τουρμπίνα ειδικά. Θέλω τις απόψεις σας για αυτό το θέμα.
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Ο υποκυβισμός ειναι η μασκότ των μοτέρ εν έτει 2013. Όλες οι εταιρείες ψάχνουν να βρουν τρόπου να δώσουν άλογα και να ρίξουν τα κυβικά. Από όλες τις εταιρείες καλύτερα μέχρι τώρα τα έχει καταφέρει η ford. Εδώ το μοτέρ το έχουν βάλει στην formula ford ecoboost και το έχουν φτάσει 200 άλογα. Το μοτέρ όπως δείχνουν τα πράγματα είναι σκυλί. Το καινούριο fiesta είναι πολύ καλο και με αναδιαμορφωμένους χώρους. Αν πήγαινα για αμάξι καινούριο σε αυτά τα άλογα θα μου ήταν μονόδρομος.
 

Keratsiniotis

Original poster
Newbie
Σεπτ. 3, 2013
6
0
0
Εμφανισιακά μου αρεσει οσο δεν πάει.  Το σπορτ όμως. Απο καταναλωση τι λέει?  Πρακτικά. Οχι στα χαρτια. Γιατι στο ίντερνετ εχω διαβασει απο τεστ οτι εφτασε στα 7, 3l. Πολυ μου φαίνεται εμένα.
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
H κατανάλωση είναι καλή απλά πάει και από πόδι σε πόδι. Δεν γνωρίζω από άτομα περί κατανάλωσης. Κάποια παιδιά έχουν γράψει σε αντίστοιχο θέμα για τα μκ7 την κατανάλωση που έχουν. Τσέκαρε εκεί.
 

graf

Member
Mar 24, 2012
115
0
0
ο κινητηρας ειναι απαιχτος δεν εχει ακουστει τιποτα περιεργο ουτε απο το 12 που φοριεται και στα φοκους. καταναλωση πολη 6λιτρα χαλαρα.
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Αν θες να αγοράσεις την sport έκδοση για τις επιδόσεις μπορείς να χώσεις το χέρι 3 χιλιάρικα πιο βαθιά για το st. Η διαφορά τους τόσο σε επιδόσεις όσο και λειτουργικότητα αλλά και sport χαρακτήρα είναι παραπάνω από τα παραπάνω από τα λεφτά που θα δώσεις. Επιπλέον δεν θα σε ταλανίζει το θέμα αν το μοτέρ είναι σούπερ πιεσμένο καθώς η συνταγή 1,6 τούρμπο είναι πολυδοκιμασμένη κατά τους καιρούς (opc, peugeot, citroen, renault και mini έχουν 16άρια μοτέρ τουρμπάτα) και πάνε μια χαρά.

Τώρα αν το οικονομικό κομμάτι δεν σε αφήνει να πας στην παραδεισένια επιλογή του ST πιστεύω πως θα μείνεις αρκετά ευχαριστημένος με το 125αρι. Όσον αφορά την κατανάλωση μην ξεχνάς ότι είναι 125 άλογα. Άμα το σανιδώσεις εννοείται πως θα κάψει. Τούρμπο είναι τρομάρα του  :D. Αυτό το μοτέρ συγκρίθηκε με όλα τα DIESEL μοτέρ που κυκλοφορούν και βγήκε αντάξιο τους σε θέματα οικονομίας. Και αν καίει λίγο παραπάνω από τον ανταγωνισμό στην τελική (που δεν το νομίζω) σε αποζημιώνει με τα μηδενικά τέλη του.  :)

Aυτά και συγγνώμη για το μακρυνάρι μου. Με έπιασε οίστρος σήμερα  tease
 

tasos18_gr

New member
Apr 27, 2013
53
0
6
34
Ptolemaida
Αξίζει με 1.000 το 1.000αράκι!Στο θέμα κατανάλωσης μπορώ να σου πω οτι εκανα περίπου 500 με 600 χιλιόμετρα με το πολύ 50 ευρώ με αυτόματο πιλότο στα 100!Πτολεμαίδα-Καλλιθέα Χαλκιδικής + τις σβούρες μου σε όλο το ποδι και πίσω! :) Αλλά έκανα και την άλλη διαδρομή πατητός Πτολεμαίδα-Κατερίνη και πίσω με τα ίδια λεφτά περίπου (40 ευρω πανω-κατω) κ ζήτημα να ηταν 250 με 300 χιλίομετρα!Η τουρμπίνα του ειναι πολύ μικρη οποτε δεν εχει ιδιαίτερα μεγάλη πίεση!
 

ion

Rookie
Apr 11, 2013
11
0
0
31
Για την κατανάλωση έχω να σας πω ότι όσο πλησιάζει τα 10000 πέφτει σημαντικά. Ειμαι κοντά στις 9000 και κατάφερα να πετύχω 5.2/100 μέσα στην Αθήνα και στην κίνηση. Αν το ανοίξεις καίει παραπάνω αλλά γενικά δεν ξεπερνάς τα 6.7. Γενικά το αμάξι αξίζει πάρα πολύ γιατί συνδυάζει και τον sport χαρακτήρα αλλά σου δίνει και τη δυνατότητα να πας οικονομικά.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread