Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

ChrisFrou

Original poster
Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
14
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
ρε παιδια τις μερες που εχει πολυ ζεστη χρησιμοποιω το air condition αλλα η αποδοση του δεν με καλυπτει !!να σημειωθει οτι εβαλα φρεο πριν μια βδομαδα! στο polo που εχει ενα φιλαρακι μου σε ενα προσφατο ταξιδι που καναμε ειχα παγωσει απο το air condition σε σημειο που να του ζητησω να το κλεισει !! εν τω μεταξυ το δοκιμασα και σε αλλα δυο mk7 αλλα ειναι σε ολα το ιδιο ! τι γινεται? πως μπορουμε να δροσιστουμε λιγο παραπανω??
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
ChrisFrou παιζει ρολο και το χρωμα του αυτοκινητου.Και εγω αν το εχω στον ηλιο και εχει βρασει αργει να αποδοσει το a/c,ενω οταν το εχω σε ισκιο και το βαλω αρπαζει με την μια.Μαυρο αμαξι θελαμε.......
 

Lucifer

Hero Member
May 14, 2010
3,282
1
0
θα δείξει...
αμα το αμάξι είναι στον ήλιο, άμα η απόσταση είναι μικρή, έχει κ κίνηση, η θερμοκρασία είναι υψηλή λογικό είναι, δεν έχουμε clima...
 
Δυστυχως η ελλειψη ανεμιστηρα στο ψυγειο στο μπροστινο μερος εχει την ευθύνη στην αποδοση ειδικα στα μαυρα που εχουν θερμοκρασιες μεγαλυτερη στο εσωτερικό τους! Τι να πω κ εγω που δεν εχω ούτε aircondition ,ειναι μαυρο κ δεν έχει ούτε μονωση στον ουρανό?

...για να τεσταρετε αν οντως ειναι απο μικρο ανεμιστηρα την ωρα που θα το ενεργοποιήσετε (οταν θα΄στε σταματημένοι) ριχτε νερό με το λαστιχο στο ψυγείο του aircondition! Θα δειτε την διαφορά!!
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Τις πιο θερμές ώρες βάλε την ανακύκλωση αέρα μαζί με το air - condition και αν χρειαστεί σπάσε 1 δάχτυλο το παράθυρο για αέρα απ' έξω (δοκιμασμένο). Δυστιχώς το air - condition δέν αποδίδει τα αναμενόμενα στα fiesta μας :-[
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Να πω οτι αυτό που λέει ο στέλιος με το κατάβρεγμα, δουλεύει , το δοκίμασα σε βενζινάδικο στην αμφιλοχία και η καμπίνα στο ταξίδι ήταν πιο δροσερή απο πριν, οπότε γενικό κατάβρεγμα στον καύσωνα :D
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
mk1 Stelios said:
Δυστυχως η ελλειψη ανεμιστηρα στο ψυγειο στο μπροστινο μερος εχει την ευθύνη στην αποδοση ειδικα στα μαυρα που εχουν θερμοκρασιες μεγαλυτερη στο εσωτερικό τους! Τι να πω κ εγω που δεν εχω ούτε aircondition ,ειναι μαυρο κ δεν έχει ούτε μονωση στον ουρανό?

...για να τεσταρετε αν οντως ειναι απο μικρο ανεμιστηρα την ωρα που θα το ενεργοποιήσετε (οταν θα΄στε σταματημένοι) ριχτε νερό με το λαστιχο στο ψυγείο του aircondition! Θα δειτε την διαφορά!!


Βρε στελιο ψεκαζουμε με νερο το ιντερκουλερ, θα ψεκάζουμε και το ψυγείο του αιρκοντίσιον?

Ποσα μπεκακια απο αυτόματο πότισμα θα βάλουμε πια? :D
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Εμενα παλι γιατι αποδιδει κανονικα???Σκεφτειτε οτι οταν το αναβω το a/c αναβω και την ανακυκλωση και βαζω τον αερα στο 2....Μετα απο 5 λεπτα το κατεβαζω στο 1 ισα ισα να διατηρει την θερμοκρασια σταθερη...




Και να μην καιει βενζινη.... ;D
 

akridas07

Pro Member
Jul 21, 2010
343
0
0
40
παιδες για καλυτερη λειτουργια του aircondition :1)οσο γινεται να μην χτυπαει ο ηλιος το αυτοκινητο,2)αν δεν ειναι εφικτο κατι τετοιο πρεπει α)βαζουμε σε λειτουργεια τον κινητηρα,β)ανοιγουμε παραθυρα και πορτες,γ)αφηνουμε να πεσουν οι στροφες του κινητηρα,δ)αναβουμε το aircondition και το αφηνουμε να δουλεψει για 2-3 λεπτα,ε)κλεινουμε πορτες-παραθυρα και αφηνουμε να δροσησει λιγο κανα 2λεπτο και ζ)μπαινουμε και φευγουμε.ξερω οτι ολα αυτα φαινονται βουνο αλλα ετσι δουλευει πολυ καλυτερα
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
κατι που έχει πολύ μεγάλη σημασία και δεν το ξερει ο πολύς κόσμος:

ΜΗΝ ΑΝΟΙΓΕΤΕ ΤΟ ΑΙΡΚΟΝΤΙΣΙΟΝ όταν έχετε πανω απο 2000 στροφές. Φθείρεται πολύ γρήγορα ο κομπρέσσορας.

Ευχαριστώ.
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
ποσταρω εδω το συγκεκριμενο προβλημα για να μην ανοιγω αλλο θεμα...Τις τελευταιες μερες που ετσουξαν τα κρυα,γυρισα τον διακοπτη στον ζεστο αερα...Οταν το ειχα σβηστο ενιωθα οτι εμπαινε αερας απο τους αεραγωγους και μαλιστα ζεστος...Τωρα που πηγα το αμαξι για check το κοιταξαν και μου ειπαν οτι λειπει ενα μονωτικο των αεραγωγων και γι αυτο βαζει αερα ετσι...Σε οποιον παρουσιαστει το ιδιο προβλημα απλα να ξερει τι ειναι... ;)
 

dimos

New member
Oct 29, 2010
58
1
8
Παιδιά για το αιρκοντίσιον να γνωρίζεται ότι τα περισσότερα θέλουν συμπλήρωμα φρέον.Αν είναι εντάξει από φρέον να ξέρεται ότι η θερμοκρασία στον αεραγωγό(μετρημένη)φτάνει 6,8-7 βαθμούς

Τι γίνεται με αυτό το μονωτικό?Το καλύπτουν στην εγγύηση?Στο τοποθέτησαν?
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
ναι δεν πληρωσα τιποτα....Μου το τοποθετησαν κανονικα εντος εγγυησης...Εξ αλλου δεν ηταν δικο μου λαθος που ελειπε... ;)
 

dimos

New member
Oct 29, 2010
58
1
8
Για να το ψάξω και εγώ, δηλαδή είχες κλειστό το καλοριφέρ,ανοιχτούς αεραγωγούς,ο διακόπτης ο περιστροφικός ήταν στο κόκκινο και έφερνε ζεστό αέρα με τον ανεμιστήρα στο μηδεν?Που μπαίνει αυτό το μονωτικό?Ξηλώνεις ταμπλώ ΄η είναι στο χώρο του καπώ?Τι μοντέλο είναι το mk7 σου φίλε vouts?
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
το μονωτικο δεν ξερω που ακριβως το βαζουν...Δεν ξερω καν πως τοποθετειται..Ηθελα να παρατηρησω αυτες τις μερες τι γινεται μετα τα 100+ χλμ...Οταν εχω ανοιχτους αεραγωγους,τον διακοπτη του ανεμιστηρα στο 0 και τον διακοπτη του αερα στο κοκκινο μου βγαζει παλι ζεστη και μετα το μονωτικο...Θελω να κοιταξω τι παιζει οταν κλεινουν οι αεραγωγοι...Λογικα δεν θα επρεπε να βγαζει τιποτα ακομα και αν οι αεραγωγοι ειναι ανοιχτοι...Οποτε ισως να μην ειναι αυτο...η εκδοση που εχω ειναι η mk7 1.25 trend....
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Vouts και στο δικο μου το mk6 με τον ανεμιστηρα στο 0 και τον διακοπτη στο κοκκινο μετα απο κανα 5λεπτο λειτουργιας του κινητηρα μπαινει ζεστος αερας απο τους αεραγωγους.Το ιδιο νομιζω γινετε σε ολα τα αυτοκινητα.
 

Dante!

Hero Member
May 10, 2010
900
0
16
39
athens
Μοντέλο
MK8
νομιζω ειναι απο την αντισταση ο ζεστος αερας παιδια...ειναι φυσιολογικο!!αν τον διακοπτη τον γυρισεται στο μπλε ή στη μεση θα δειτε οτι θα πεσει η θερμοτητα του αερα που ερχεται απο τους αεραγωγους.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
εμενα παλι γιατι μου φενεται λογικο με τοσα χλμ να σου φερνει μεσα στην καμπινα αερα??που να δειτε κατι αλλες μαρκες που ξεκινουν και σου φερνουν αερα μετα τα 40 χλμ/ω!!!Βουτς για δοκιμασε οταν στο ξανακανει να το γυρισεις στην ανακυκλωση ;) σιγουρα θα σταματισει γιατι γυριζουν τα κλαπε και δεν φερνεις πια αερα απο εξω αλλα απο την καμπινα που δεν εχεις την αντισταση του αερα  ok234
 

Dante!

Hero Member
May 10, 2010
900
0
16
39
athens
Μοντέλο
MK8
nos7 said:
εμενα παλι γιατι μου φενεται λογικο με τοσα χλμ να σου φερνει μεσα στην καμπινα αερα??που να δειτε κατι αλλες μαρκες που ξεκινουν και σου φερνουν αερα μετα τα 40 χλμ/ω!!!Βουτς για δοκιμασε οταν στο ξανακανει να το γυρισεις στην ανακυκλωση ;) σιγουρα θα σταματισει γιατι γυριζουν τα κλαπε και δεν φερνεις πια αερα απο εξω αλλα απο την καμπινα που δεν εχεις την αντισταση του αερα  ok234
πολυ σωστο κ αυτο nos ok234
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread