Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Αν μπει παραπάνω ποσότητα παραφλού αντί για νερό και αν δεν είναι το σωστό παραφλού έχει αποτέλεσμα να κολλάνε οι αντλίες και να χαλάνε! Ειδικά αν υπάρχουν διαστήματα που το αμάξι θα μείνει ακίνητο για 1-2 βδομάδες τότε η ζημιά έρχεται πιο γρήγορα. Έχω δει σε επίσημο φόρντ πάντως να βάζουν λάθος παραφλού. Όσο για τις ιμιτασιόν δεν το σχολιάζω αφού δεν αντέχουν εγγυημένα!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
mk1 Stelios said:
Όσο για τις ιμιτασιόν δεν το σχολιάζω αφού δεν αντέχουν εγγυημένα!
Υπάρχουν όμως και ιμιτασιον όπου είναι καλές Στέλιο
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
και ο μηχανικος στην φορντ ειπε οτι δεν θα αντεξει αλλα ολο το μαλλι μου πηγε σχεδον 120ευρω ενω για  τα γνησια ανταλλακτικα της φορντ θα καθαριζα με κανα 200+ ευρω επαρχια παντα.
 

sakis fiesta

Newbie
Oct 12, 2012
8
0
1
44
Chios
Μοντέλο
MK6
γεια σας παιδες ενημερωτικα σας λεω για την τρομπα οτι.Στης 20000 μου εβγαζε ενα θορυβο η αντλια και στο service μου ειπε ο μαστορας δεν ειναι τιποτα,μου αλλαξε το αντιπικτικο και ο θορυβος σταματισε.Στης 40000 αλλαξα ημαντες και λεω στον μαστορα να αλλαξω και την τρομπα και μου λεει αφου δεν σταζει και δεν εχει θορυβο γιατι να την αλλαξουμε και εντελει δεν μου την αλλαξε.μετα απο 3μερες και αφου ειχα παει ταξιδι το αυτοκινητο εβγαζε ενα υπερβολικο θορυβο απο την τρομπα,τον πηρα τηλ και μου λεει αποκλειεται εντελει ηταν η τρομπα..και επειδη ειχε κοστος εκανα οτι και στις 20000 αλλαξα το αντιπικτικο και σταματισε ο θορυβος και ετσι γλυτωσα την αλλαγη με κοστος 18ευρω.τωρα εχω 58000 και το αυτοκινητο δουλευει τελεια.....πρεπει να αλλαζουμε το αντιπικτικο καθε χρονο  περιπου για να μην εχουμε τετοια προβληματα διοτι το αντιπικτικο περιεχει μαγια μου ειπε ο μαστορας και απο την ποληκαιρια και το δουλεμα πιανει στα τοιχωματα και αρχιζει να γρατζουναι η φτερωτη γι΄αυτο και εχουμε τον θορυβο.
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
εμενα η πρωτη τρομπα τα ειχε παιξει στα 17.676χλμ 11μηνων αμαξι τοτε.απο την τσαντιλα που με ειχε πιασει το θυμαμαι ακομη και ας περασαν 8χρονια
 

Takaros7

New member
Aug 13, 2011
68
0
6
32
Neo Hrakleio
Καλησπέρα παιδιά....τώρα που μπήκε ο αύγουστος πρέπει να κάνω σέρβις στο fiestaki μου και έχω αλλάγη ιμάντα...πρέπει να αλλάξω και την αντλία νερού?? Και άν ναι ποιά αντλία να πάρω και πόσο πάνε?? Το αμάξι είναι του 2005 και έχει 100.000 χλμ... ::)  Ευχαριστώ...
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
mk1 Stelios said:
Αν μπει παραπάνω ποσότητα παραφλού αντί για νερό και αν δεν είναι το σωστό παραφλού έχει αποτέλεσμα να κολλάνε οι αντλίες και να χαλάνε! Ειδικά αν υπάρχουν διαστήματα που το αμάξι θα μείνει ακίνητο για 1-2 βδομάδες τότε η ζημιά έρχεται πιο γρήγορα. Έχω δει σε επίσημο φόρντ πάντως να βάζουν λάθος παραφλού. Όσο για τις ιμιτασιόν δεν το σχολιάζω αφού δεν αντέχουν εγγυημένα!
στελιο εβαλα ιμιτασιον αντλια με 40 ευρω πριν 65.000χμ και δεν εχει κανει κιχ και το εχω δουλεψει αρκετες χιλιαδες χιλιομετρα με σκετο νερακι γτ ειχα μια μικρη διαροη. αν σου κατσει ειναι η ημιτασιον
 
Takaros7 said:
Καλησπέρα παιδιά....τώρα που μπήκε ο αύγουστος πρέπει να κάνω σέρβις στο fiestaki μου και έχω αλλάγη ιμάντα...πρέπει να αλλάξω και την αντλία νερού?? Και άν ναι ποιά αντλία να πάρω και πόσο πάνε?? Το αμάξι είναι του 2005 και έχει 100.000 χλμ... ::)  Ευχαριστώ...

είναι νωρίς για ιμάντα
Άνοιξε το πλαστικό κάλυμμα του και δες σε τι κατάσταση είναι ο ιμάντας για να σου φύγει το άγχος αφού θα είναι μια χαρά....

yannis_s said:
στελιο εβαλα ιμιτασιον αντλια με 40 ευρω πριν 65.000χμ και δεν εχει κανει κιχ και το εχω δουλεψει αρκετες χιλιαδες χιλιομετρα με σκετο νερακι γτ ειχα μια μικρη διαροη. αν σου κατσει ειναι η ημιτασιον

Γενικά είναι αν σου "κάτσουν" τα ανταλλακτικά αφού και τα γνήσια καμιά φορά παρουσιάζουν αστοχία...
Άνετα θα σου βγάλει 100.000
 

Takaros7

New member
Aug 13, 2011
68
0
6
32
Neo Hrakleio
Είναι στο προγραματισμένο σέρβις η αλλαγή ιμάντα...και εφόσον έχω δωρεάν σέρβις 10 χρόνια....γιατί όχι??  ;D
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Εννοείται πως τον αλλάζεις αλλά δες τον μετά την αλλαγή για να σιγουρευτεις
 

Takaros7

New member
Aug 13, 2011
68
0
6
32
Neo Hrakleio
Ναί το μόνο που χρειάζομαι είναι τον τεντωτήρα και την τρόμπα νερού για αγορά....όλα τα υπόλοιπα τα καλύπτει η ford! ok234
 

leon

New member
Aug 4, 2012
50
0
0
46
ΠΥΡΓΟΣ
    Εγώ άλλαξα αντλία νερού στα 140.000 χμ. μαζί με τους ιμάντες. Είχε φθορά όπως και είδα. Έβαλα πάλι γνήσια γιατί βγάζει πολλά χιλιόμετρα
 

Takaros7

New member
Aug 13, 2011
68
0
6
32
Neo Hrakleio
Πλασματικά είναι τα αυθεντικά ford...μπορεί το ιμιτασιόν να σου βγάλει παραπάνω...!! ;)
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
με το που παρκαρα υστερα απο ταξιδι 3ωρων εκανε μια μικρη λιμνουλα απο κατω και δεξια αντε να δουμε παλι τρομπα νερου - καπακι θερμοστατη - δοχειο διαστολης ? ραγισε και το παρμπριζ απο πετρα !
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
20χιλ εβγαλε και ειχε τοποθετηθει σε εξουσ της ford η τρομπα δικη μου ολα τα υπολοιπα αντιπρ
 

leon

New member
Aug 4, 2012
50
0
0
46
ΠΥΡΓΟΣ
            Έβαλα την εργοστασιακή αντλία σε δικό μου συνεργείο που γνωρίζουν περί fiesta και όλα πάνε καλά! :)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread