Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

dimitris13

Original poster
Rookie
Nov 6, 2014
13
0
0
Καλησπέρα σε όλους ,

Εχω ένα fiesta diesel 1,6 Titanium αγορά Δεκέμβριος 2013 , έχω κάνει μέχρι τώρα 58000 χλμ , τον τελευταίο καιρό το πρωί όταν το έβαζα μπροστά άκουγα μπροστά στο λουρί σαν κάτι να γρατσουνάει , μέσα στην καμπίνα δεν ακουγόταν τίποτα , όταν ζεσταινοταν ο θόρυβος μειωνόταν κατά πολύ . Το πήγα στην αντιπροσωπεία και μετά απο έλεγχο που έκαναν μου είπαν οτι η διάγνωση που έβγαλαν είναι οτι εχει πρόβλημα η αντλία νερού και μαζί με αυτό θα αλλαχτούν και οι ιμάντες ,και η αντλία δεν υπάρχει διαθέσιμη

Εχει ξανασυμβεί σε κανένα από εσάς τέτοια ζημιά ; Απο τι μπορεί να προέλθει στα χλμ που έχω κάνει ;
 

CK1

New member
Feb 6, 2015
64
1
8
Δεν νόμιζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι για να προστατέψεις ή να καταστρέψεις μια αντλία νερού. Είναι καθαρά θέμα είτε μεμονομένα ελλατωματικής αντλίας (της δικής σου δλδ) ή γενικά στα μοτέρ αυτά βγάζει προβλήμα η αντλία νερού. Δεν γνωρίζω γιατί δεν έχω diesel fiesta, πάντως τα χλμ σου είναι λίγα για να βγάλει πρόβλημα στην αντλία από φυσική φθόρα.  
 

dimitris13

Original poster
Rookie
Nov 6, 2014
13
0
0
Το θέμα είναι ότι το συζήτησα στο συνεργείο και μου είπαν ότι δεν βγάζει πρόβλημα αυτός ο κινητήρας σχετικά με το θέμα της αντλίας νερού για αυτό και δεν υπάρχει διαθέσιμη στην Ελλάδα ....δεν ξέρω τι να πω , τόσο τυχερός είμαι ;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Mάλλον σου έτυχε αστοχία υλικού. Γενικά πολύ λίγα βενζινοκίνητα fiesta βγάζουν αυτό το πρόβλημα. Τα περισσότερα λειτουργούν χωρίς θέμα για αρκετές χιλ. χιλιόμετρα.
Φαντάζομαι ότι σε καλύπτει η εγγύηση;
 

dimitris13

Original poster
Rookie
Nov 6, 2014
13
0
0
Ναι ευτυχώς με καλύπτει η εγγυήση , είχα κάνει επέκταση όταν το πήρα 2+3 χρόνια , εάν δεν το είχα κάνει αυτό δεν θα με κάλυπτε
 

dimitris13

Original poster
Rookie
Nov 6, 2014
13
0
0
Καλησπέρα σε όλοους, λοιπόν η συνολική ζημιά : Αντλία νερού , Ιμάντας , τροχαλία στροφάλου , τεντωτήρας (Τα συμπεράσματα δικά σας )
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Αυτά τα τέσσερα είναι άμεσα συνδεδεμένα μεταξύ τους, άρα για *όποιο* λόγο την άκουσε ένα από αυτά, αυτό επεκτάθηκε και στα άμεσα εξαρτώμενα/κινούμενα μέρη. Το ότι έβγαλε ζημιά αντλίας νερού τόσο νωρίς, αυτό ναι, αξίζει μιας μικρής έρευνας (π.χ. πότε το άκουσες πρώτη φορά ? τι συνθήκες υπήρχαν ? σε τι είδους μετακίνηση ? κλπ), αλλά μπορεί κάλλιστα να είναι και απλή αστοχία, και εσύ να ήσουν ο "τυχερός"....
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread