Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Εχω ακουσει οτι για να αντιμετωπισουμε τις σκουριες στο αμαξωμα μπορουμε να βαλουμε
οσο το δυνατον περισσοτερες γειωσεις.

Δηλαδη βιδωνουμε καλωδια σε μεταλλικα σημεια και τα συνδεουμαι ολα στον αρνητικο πολο της μπαταριας.Τωρα θα μου πειτε μα πως? Απλα το σιδερο οπως γνωριζουμε αποτελειται απο μορια και διασπαζονται ευκολα οταν αρχισει να τα επιρεαζει η σκουρια.Αρα αμα το μεταλλο του αυτοκινητου μας ειναι γειμενο σε περισσοτερα σημεια τα μορια διατηρουν μια συμπαγες μορφη και ειναι πολυ δυσκολοτερο να υπαρξει σκουρια.Μου φαινεται λιγο περιεργο αυτο και το μεταφερω οπως το ακουσα.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
southern said:
Εχω ακουσει οτι για να αντιμετωπισουμε τις σκουριες στο αμαξωμα μπορουμε να βαλουμε
οσο το δυνατον περισσοτερες γειωσεις.

Δηλαδη βιδωνουμε καλωδια σε μεταλλικα σημεια και τα συνδεουμαι ολα στον αρνητικο πολο της μπαταριας.Τωρα θα μου πειτε μα πως? Απλα το σιδερο οπως γνωριζουμε αποτελειται απο μορια και διασπαζονται ευκολα οταν αρχισει να τα επιρεαζει η σκουρια.Αρα αμα το μεταλλο του αυτοκινητου μας ειναι γειμενο σε περισσοτερα σημεια τα μορια διατηρουν μια συμπαγες μορφη και ειναι πολυ δυσκολοτερο να υπαρξει σκουρια.Μου φαινεται λιγο περιεργο αυτο και το μεταφερω οπως το ακουσα.

Αυτο που λες κανουνε και τα λεγόμενα ground kit, τα οποία υποτίθεται οτι προσφέρουν και ελαφρά αυξηση της ιπποδύναμης. Μπορούμε όλοι να φτιάξουμε τέτοιο κίτ αν συνδέσουμε όσο το δυνατόν περισσοτερες και απο διαφορετικά σημεία, επαφές του αμαξώματος και του κινητήρα (προσοχή, απο σημεια χωρίς χρώμα), με τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας. Το καλωδιο για αυτές τις επαφές πρέπει να έχει το δυνατόν μικρότερη ωμική αντίσταση, ενω οι ακροδέκτες του πρέπει να  ναι παρα πολύ καλά στερεομένοι γιατι αλλιως μπορεί  να κάνει κανα σπινθήρα και να δειτε το αγαπημένο σας αυτοκίνητο να γίνεται ένα ωραίο πυροτέχνημα.
 
εξαρταται απο το ειδος της σκουριας.

Σημεια του αυτοκινητου  κ ενωσεις οπως σε θολους,πατωμα,μαρσιπιε,τραβερσες ειναι παντα πιο ευπαθη γιατι συγκρατουν υγρασια μετα απο εντονες βροχοπτωσεις! Αυτα τα σημεια δεν ειναι ορατα με γυμνο ματι γιατι τα καλυπτουν αρμοκολλες κ συνηθως ειναι πολυ αργα οταν εντοπιστουν! Ακομα κ της κουτας να ειναι το αμαξι ετσι κ προχωρησει στην πρωτη βροχη τοτε το νερο παει παντου σε αυτα τα σημεια.
 

eibpartner

Newbie
Apr 2, 2012
4
0
1
Για να μήν ανοίγω άλλο θέμα θεωρώ σωστό να συνεχίσω εδώ . Εδώ και 1 εβδομάδα και αφού πήγαμε το αυτοκίνητο στο ΚΤΕΟ αλλά και για Service ενημερωθήκαμε/ διαπιστώσαμε ότι έχουμε πρόβλημα σκουριάς (ημιαξόνια, ακραξόνια, ψαλίδια, εξάτμιση κλπ) σε όλα τα σημεία κάτω απο το αμάξι που δεν είναι βαμμένα !! Στο service μας είπαν ότι προφανώς έγινε απο το αλάτι που έριξαν στους δρόμους όταν έριξε χιόνι . Εϊναι γεγονός ότι δεν το πλύναμε εκείνη την περίοδο αλλα να γεμίσει σκουριά μέσα σε διάστημα 1 μήνα ?? Λίγο παρατραβηγμένο δεν είναι ? Έχει κανένας άλλος αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα ?

Φιλικά Παναγιώτης
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
τα ακτα απο την ωρα που βγαινουν απο το εργοστασιο σκουριασμενα ειναι(τουλαχιστον εχουν το χρωμα της σκουριας γιατι δεν εχουν οξυδωθει!)! την εξατμιση που την αλλαξα,δεν την θυμαμαι τοσο σκουρισμενη!το τελικο δεν ειχε πολυ πραμα!το μεσαιο ειχε αρκετο ομως!Δεν ξερω γιατι,αλλα δεν πιστευω να τιθεται θέμα ιδιαιτερο!
 
eibpartner said:
Για να μήν ανοίγω άλλο θέμα θεωρώ σωστό να συνεχίσω εδώ . Εδώ και 1 εβδομάδα και αφού πήγαμε το αυτοκίνητο στο ΚΤΕΟ αλλά και για Service ενημερωθήκαμε/ διαπιστώσαμε ότι έχουμε πρόβλημα σκουριάς (ημιαξόνια, ακραξόνια, ψαλίδια, εξάτμιση κλπ) σε όλα τα σημεία κάτω απο το αμάξι που δεν είναι βαμμένα !! Στο service μας είπαν ότι προφανώς έγινε απο το αλάτι που έριξαν στους δρόμους όταν έριξε χιόνι . Εϊναι γεγονός ότι δεν το πλύναμε εκείνη την περίοδο αλλα να γεμίσει σκουριά μέσα σε διάστημα 1 μήνα ?? Λίγο παρατραβηγμένο δεν είναι ? Έχει κανένας άλλος αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα ?

Φιλικά Παναγιώτης

Δυστυχώς το πρόβλημα της σκουριάς που λες είναι φυσιολογικό να το πάθεις αφού δεν το ξέπλυνες αμέσως. Το μοναδικό πρόβλημα είναι στην εξάτμιση. τα υπόλοιπα είναι συμπαγής μέταλλα που αν τα τρίψεις κ τα βερνικώσεις μετά θα είναι μια χαρά.
Εγώ προσωπικά έχω πάθει κάτι αντίστοιχο σε δρόμο με αλάτι και σε διαδρομή μόνο 20χλμ (!) και το εντόπισα μετά από 2 μέρες.
 

eibpartner

Newbie
Apr 2, 2012
4
0
1
Κατάλαβα !! :( αναπόφευκτο πρόβλημα δλδ η σκουριά στα γυμνά μέταλλα του Fiesta . Με παραξένεψε γιατί έχω και ενα Saxo 15 ετίας που έχει πάει χιόνια , παραλίες , ποτάμια και όπου αλλού μπορούσε να πάει και δεν έχει ίχνος σκουριάς. Προφανώς θα είναι η διαφορά στα μέταλλα (όχι ότι το Saxo έχει καλύτερα βέβαια)  :D. Το βερνίκωμα σε φανοπειό να υποθέσω ότι μπορώ να το κάνω ? Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και την ενημέρωση . :)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Kατά τη γνώμη μου μην ασχοληθείς με τα μέταλλα όπως ημιαξόνια, ακραξόνια κλπ. Δεν πιστεύω ότι θα πάθουν κάτι ποτέ, είναι πολύ χοντρά. Εκτός κι αν δε μπορείς να τα βλέπεις έτσι, οπότε αλλάζει το πράγμα. Η εξάτμιση είναι λίγο πρόβλημα, αλλά τι να κάνεις; Να την αλλάξεις; Πάντως και σε μένα οι σωληνώσεις είναι εδώ και πολλά χρόνια σκουριασμένες, καμμένες κλπ. αλλά δεν έχουν τρυπήσει ακόμη.
Στο θέμα αλατιού πάντως θεωρώ τον εαυτό μου "τυχερο" γιατί μια φορά που είχα κινηθεί σε δρόμο με αλάτι πηγαίνοντας στο Περτούλι, στο γυρισμό προς Αθήνα έριχνε τόση βροχή που το αυτοκίνητο ξεπλύθηκε μόνο του  ;)
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
καλησπερα ηθελα να ρωτησω πως θα απαλλαξω το κατω μερος του αμαξιου απο σκουριες που εχουν δημιουργηθει ολα αυτα τα χρονια..
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
η σκουρια εαν δεν φυγει τελειως και την μπαλωσεις απλα θα συνεχισει απο μεσα να τρωει το μεταλλο !!! η μονη και σωστη λυση ειναι να κανεις αμμοβολη και μετα ασταρωμα καλο !!! ολα αυτα μιλαμε εαν δεν εχεις τρυπα στην λαμαρινα απο την σκουρια !!! εαν δημιουργηθει τρυπα κατα την αμμοβολη μετα θελεις κοψιμο και κολλημα και μετα ασταρωμα!
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
αμμοβολή πρώτα? δεν χρειάζεται τρίψιμο να φύγει πρώτα η σκουριά ??
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
αχά ! ποιος μάστορας το αναλαμβάνει κάτι τέτοιο συνήθως ?
 

Sharky

New member
Apr 14, 2012
82
3
8
Χανιά
Τα mk6 σκουριαζουνε γενικά; εγώ έχω του 2002 και είναι μια χαρά και γνωστού μου που μένει δίπλα στη θάλασσα στην κυριολεξία και είναι σε καλή κατάσταση.
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
θα βγάλω φωτός σε λίγες μέρες που θα το σηκώσω και θα ανεβάσω να δείτε τι εννοώ
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread