Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

petros9

Original poster
Rookie
Feb 18, 2014
24
0
0
Καλημέρα!Ανοίγω καινούριο θέμα γιατί κάπου αναφέρεται σαν λύση σε βλάβη αλλά δεν υπάρχει σαν τίτλος..
Βρήκα τα μπουζί να κολυμπάνε στο λάδι (μιλάμε για πολύ λάδι όμως) οπότε άνοιξα το ψευτοκάπακο..Με σύριγγα τράβηξα όλο το λάδι από το χώρο των μπουζί (χωρίς να τα βγάλω εννοείται) και αφού καθάρισα τις επιφάνειες, έβαλα μια καινούρια λαστιχένια φλάντζα της Payen και ξαναβίδωσα το καπάκι.
Αφού άφησα το αυτοκίνητο για κανά τέταρτο να δουλεύει είδα ότι έχανε λάδι στη δεξιά πίσω γωνία. Εκεί έκανα το λάθος και δοκίμασα να το σφίξω παραπάνω. Ε μετά το λάδι έφευγε σε μεγαλύτερη ποσότητα.
Όλο αυτό το κατεβατό το έγραψα για να καταλήξω στην ερώτηση..Οκ για τις ροπές αν δεν έχεις δυναμόκλειδο έχει ρίσκο και δοκιμές, αλλά ποια είναι η σειρά με την οποία βιδώνουμε??
Ο κινητήρας μου είναι FXJA (2007, 1.4 βενζίνη) και οι βίδες έχουν τον παρακάτω σχηματισμό (όπως βλεπουμε τον κινητήρα ανοίγοντας το καπό):

              Α            Β                        Γ            Δ
             
                                    Ζ
            Ε                          Η                          Θ

            Ι              Κ                        Λ            Μ
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν είμαι μηχανικός, αλλά το δικό μου όταν παρουσίασε το πρόβλημα έχανε πίσω δεξιά και έσταζε λάδι στο χταπόδι. Και από τη μυρωδιά το κατάλαβα. Άλλαξα όμως τη φλάτζα σε συνεργείο και από τότε κανένα πρόβλημα. Η εμπειρία μου γενικά λέει βίδωμα ως εξής:
Α - Μ - Δ - Ι - Β - Λ - Γ - Κ - Ε - Θ - Ζ - Η

Ίσως η φλάτζα που αγόρασες να μην έκατσε καλά. Βγάλ' την και ξαναβάλτην. Δοκίμασε και φλατζόκολλα. Μπορεί να έχει κακή κατασκευή, πάρε άλλη. Ροπές; Δε θυμάμαι να το έσφιξε με τρελή δύναμη ο μηχανικός.
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
Πηρες την σωστη ? Ρωταω γιατι υπαρχει καπακι πλαστικο - μεταλλικο-σκετα και με αναγλυφα γραμματα πανω. Εγω οταν αλλαξα ο μηχ το ζητησε στο δικο μου ως εξης: μαυρο πλαστικο καπακι duratec fxjb χωρις αναγλυφα γραμματα.
Ειδαλλως ανοιξε το παλι καθαρισε προσεκτικα με υγρο φρενων τα λουκια, κοιτα αν την εχεις κοψει καπου απο το σφιξιμο΄, βαλε ελαχιστη φλατζοκολλα αν και νομιζω οτι δεν προβλεπεται και ξανακλεισε.
 

petros9

Original poster
Rookie
Feb 18, 2014
24
0
0
Αυτή που πήρα είναι ίδια με αυτή που έβγαλα οπότε θεωρώ ότι την πέτυχα..Αυτό που με φοβίζει είναι ότι στις άκρες το πλαστικό καπάκι είναι ψιλογδαρμένο σε κάποια σημεία. Μήπως φταίει κι αυτό και θέλει ελάχιστο τρίψιμο? Πάντως έχω προμηθευτεί και φλαντζόκολλα. Ελπίζω να προλάβω σήμερα να κάνω τη δοκιμή.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Το μεταλλικό καπάκι βαλβίδων δεν ισχύει για τα fiesta.Απλά θα την έχει πατήσει ο μηχανικός στα focus και για να μην ταλαιπωρείται το λέει συνέχεια άσχετα αν δεν χρειάζεται
Όντως υπάρχουν 2 τύποι και αν ψώνισες από κατάστημα internetικο άντε να ξέρουν τι γίνεται...
Αυτό φαίνεται από το πρόγραμμα της ford και με το πλαίσιο
Αλλά το πρόβλημά σου είναι σε ένα ρακορ μάλλον που έχει από την έξω πλευρα..δες το..και αν θέλεις να το φτιάξεις σωστά θα πάρεις γνήσιο αλλά θα τα δώσεις τα e που ζητάει...
 

petros9

Original poster
Rookie
Feb 18, 2014
24
0
0
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις..
Η λύση του προβλήματος ήταν ντροπιαστική για εμένα..Στην πίσω δεξιά βίδα αν δείτε υπάρχει βιδωμένη και μια μικρή μεταλλική γωνιά με τρύπες ώστε να κάθεται πάνω ένα πλαστικό φισάκι. Ε εγώ έβαζα τη γωνιά αυτή ανάμεσα από το καπάκι και το σώμα οπότε τι να κρατήσει η ρημάδα φλάντζα... ::)
Scorpion να σου πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω για ποιο ρακόρ μιλάς..Είναι από την πίσω μεριά όπως κοιτάμε?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
petros9 said:
Στην πίσω δεξιά βίδα αν δείτε υπάρχει βιδωμένη και μια μικρή μεταλλική γωνιά με τρύπες ώστε να κάθεται πάνω ένα πλαστικό φισάκι. Ε εγώ έβαζα τη γωνιά αυτή ανάμεσα από το καπάκι και το σώμα οπότε τι να κρατήσει η ρημάδα φλάντζα... ::)

Άρα δεν ήσουν και πολύ παρατηρητικός όταν έλυνες το καπάκι.  qq
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
petros9 said:
Scorpion να σου πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω για ποιο ρακόρ μιλάς..Είναι από την πίσω μεριά όπως κοιτάμε?
Εννούσα την μεταλλική γωνία που αποκάλεσες εσύ ;) ;) ;)
 

petros9

Original poster
Rookie
Feb 18, 2014
24
0
0
Μεγάλη ντροπή..Τουλάχιστον λύθηκε οικονομικά το πρόβλημα της διαρροής που είχα για τοσα χιλιόμετρα (πριν κάνω εγω τη βλακεία..) biggrin
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread