Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
πριν λιγο πηγα να παρω το φιεστακι μου. ειχα να το βαλω μπροστα 2 μερες με το που πηρε μπροστα ακουστηκε ενας εκωφαντηκος θορυβος εβγαλε καπνους εβγαλε καπνους και εσβησε. δοκιμασα να το βαλω μπροστα. πηρε κανει θορυβο σαν να μην υπαρχει εξατμιση καθολου. ανεβοκατεβαζει στροφες σκαει ειναι αναμενο το chek engine αναβοσβηνει το λαμπακι (!) και το πενταλ του φρενου ειναι παγωμενο τερμα πανω.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
το μοτερ στροφαρει κανονικα οι καπνοι βγηκαν απο κατω απο το μοτερ. δοκιμασα να κανω μια γυρα. στοφαρει μονο του στις 4.000 με το που παταω γκαζι μπερδευει μετα δινει μεχρι τον κοφτη αρχιζει να σκαει. οτι θελει κανει.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1306012875[/time]
υποψιν οτι εδω και 2.000χμ αναβοσβηνε το chek engine απο καταλυτη.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
απο πρωτη ετιμηση εσπασε ο καταλυτης φρακαρε τα καυσαερια και τιναξε την φλατζα εξαγωγης. μενει να βαλουμε διαγνωστικο.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μου ακούγεται σαν μια καλή ευκαιρία για aftermarket χταπόδι 4-2-1 και μεταλλικό καταλύτη δηλαδή  winkwink
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
kostg said:
Μου ακούγεται σαν μια καλή ευκαιρία για aftermarket χταπόδι 4-2-1 και μεταλλικό καταλύτη δηλαδή  winkwink

καλή ευκαιρια και δυστυχώς μάλλον πρεπει να ανοίξεις μοτερ γιαννη. Αλλαξε καταλύτη σε πρώτη φάση. Σε δευτερη πάρε μια κομπρεσσιόν απο όλους τους κυλίνδρους να δεις αν κάπου έχει σκάσει η φλάντζα. Αν είναι οκ κομπρεσσιόν με τα εργοστασιακά μην ανοιξεις μοτερ εκτός αν βγάζει ασπρο καπνό πίσω ή πέφτει συνεχεια η σταθμη του παραφλού, ή ανεβαζει θερμοκρασια, ενω έχει κανονική ποσότητα παραφλού. Κανονικά εφόσον είσαι ακόμα εγγύηση πρέπει να στο φτιαξει αντιπροσωπεία τσαμπα, δεν νοείται να χαλάει ο καταλύτης έτσι.

έκανες και ψιλο μλκεία που πηγες βόλτα και το ζόρισες, τωρα πάιζει και να χει σκάσει φλάνζα..
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
λοιπον η λυπητερη ειναι καταλυτης (αλαχτηκε με χταποδι focus1) καταλυτης θα μπει απο ibiza cupra. μια σπασμενη πολλαπλη εισαγωγης και σπασμενο μεσαιο καζανακι το οποιο θα βγει και θα μπει μονο το τελικο που ειχα. αυτα για αρχη
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
περαστικά γιαννάκη...αλλά έχει και το θετικό του αυτό....από πλευράς βελτίωσεις το μοτέρ...
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
scorpion said:
περαστικά γιαννάκη...αλλά έχει και το θετικό του αυτό....από πλευράς βελτίωσεις το μοτέρ...

χαχαχαχ ναι γιαννακη πολυ βελτιωση και πολλα τα αλογα τι να σου πω....
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
ετοιμο το τρενο. αλλαχτηκαν πολλαπλη εισαγωγης και εξαγωγης. μενει να μπει καταλυτης 1 λαμδα και το τελικο της εξατμισης
 

kostadan3d

Rookie
Aug 23, 2011
10
0
1
43
ΧΑΙΔΑΡΙ
καλησπερα παιδια.εχω και εγω το ιδιο προβλημα με το λαμπακι(!)που απενεργοποιει το γκαζι.μου το εβγαλε προχθες στο ταξιδι και τρελαθηκα.στο συνεργειο λενε οτι ειναι καποιος αισθητηρας.ειναι η πεταλουδα γκαζιου λετε???
ξεχασα να σας πω οτι πριν απο το λαμπακι(!) το φιεστακι κλοτσουσε σαν αλογο.πιστευα οτι ειναι απο βενζινη ή μπουζι ή κατι αλλο...στο συνεργειο δεν βρηκαν τπτ και στην διαδρομη για αθηνα εχασα τελειως το γκαζι...
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
αμα κλοτσουσε και εκανε διακοπες δες πρωτα πολλαπλασιαστη - μπουζοκαλωδια
 

kostadan3d

Rookie
Aug 23, 2011
10
0
1
43
ΧΑΙΔΑΡΙ
τα κοίταξα όλα. μετά από αρκετή ώρα λειτουργίας με σταθερή ταχυτητα ξαναναβει.η μνημη του εγκεφαλου δεν καταγραφει κατι ομως.αυριο θα το παω σε αλλο μαστορα 
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
μου το εκανε κι εμενα στην αρχη το 6αρι αυτο και μου καθαρισαν την πεταλουδα και μου εριξαν σπρει επαφων στην φισσα του γκαζιου!!
 

Ζανος

Newbie
Oct 28, 2015
1
0
0
Καλησπερα παιδια ειμαι καινουργιος στην παρεα σας.
Εχω ενα προβλημα με το fiestaκι μου mod 2006 S.Ειναι τωρα εδω και δυο μερες  (3 φορες μου το εκανε μετα απο λιγο εσβηνε) που μου εχει βγαλει στο καντραν μια ενδειξη ενα θαυμαστικο μεσα σε τριγωνο και εκεινη τη στιγμη δεν ειχα γκαζι, το εβηνα και μετα ηταν ενταξει,ξερει κανεις να μου εξηγησει τι μπορει να ειναι και ποσο επικυνδινο ειναι ?
Ευχαριστω
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
απλα συμπηρωσε υγρα φρενων. αυτη ειναι η ενδηξη σε χαμηλη σταθμη υγρων οταν αναβεισε κοκκινο χρωμα.
σε πορτοκαλι ειναι καθαρισμα πεταλουδας
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread