Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Εχω κοτσαρει στην σαβουρα και ενα σετ τετοια

   


Αν και δεν εχω μεγαλη εμπειρια απο coilover,ουτε εχω δοκιμασει πολλες αναρτησεις πιστευω οτι ειναι οτι καλυτερο μπορουσα να βαλω.Πολυ καλο κρατημα και τρομερη αποσβεση,σφιχτη σε ικανοποιητικο επιπεδο χωρις να κουραζει καθολου.(Σχετικα βεβαια ολα αυτα γιατι ειναι αναλογα τα γουστα)

Οσον αφορα το χαμηλωμα,το μεγιστο που μπορει να επιτευχθει σε ενα mk7 sport ειναι το ιδιο με ενα st 180.
3 ποντους μπροστα και 4 ποντους πισω.
Εγω απ'οτι εχω υπολογισει το εχω χαμηλωσει 2 μπροστα και 3 πισω κρατωντας την εργοστασιακη διαφορα και εχουμε δωσει 1.3 μοιρες περιπου αρνητικο καμπερ.

Πρωτες εντυπωσεις του μαστορα που τις ρυθμισε οτι πρεπει να τις πηρα πολυ φτηνα,εχουν μικρη διαδρομη τα αμορτισερ και κανουν μονο για πιστα.Ολες αυτες οι coilover ειναι της πλακας και για καλη ρυθμιζομενη θες 3000 ευρω και πανω.
Προταση του να εβαζα Koni με eibach η να επαιρνα την αναρτηση του καινουργιου st,απλα χαμογελασα και προχωρησαμε παρακατω.Αφου την ρυθμισε και την δοκιμασε εμεινε εντυπωσιασμενος και μαλλον αλλαξε γνωμη.Απ'οσες τετοιες ρυθμιζομενες εχω βαλει ειναι η καλυτερη σε ποιοτητα κατασκευης και συμπεριφορας στον δρομο μου ειπε....(Αυτο το γραφω γιατι ο καθενας παντα θα λεει την μλκ του και στην Ελλαδα ολοι τα ξερουν ολα)


Μακαρι να κρατησουν αρκετα χιλιομετρα και να βγαλουν τα λεφτα τους(οσο αυτο ειναι δυνατον),παντως σιγουρα δεν θα μετανιωσω για την επιλογη μου.


Υ.γ Στελιο του εχω πεταξει και αποστατες πανω και του εχω ξεσκισει την γεωμετρια  :D.
Υ.γ2  Και ειναι και διαφορετικοι μπρος-πισω,7-12  tease
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Φίλε μου ποια ST είναι? XTA ή STX? Γιατί πρέπει να αλλάξω κι εγώ αναρτήσεις και θα βάλω ST. Αν θες πες πόσο τις πήρες και από που.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Η ΧΤΑ ειναι Θοδωρη, πληρως ρυθμιζομενη. Την Χ επειδη την εχω εγω στο ΜΚ6, δεν ειμαι ευχαριστημενος..
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Έλα ρε Κώστα!!! Κι έχω ακούσει καλά λόγια, από Αγγλία μεριά όμως, που δεν τα υπολογίζω και πολύ γιατί άλλοι οι δρόμοι της Αγγλίας και άλλοι της Ελλάδας.
Βασικά κι εγώ για την XTA σκέφτομαι.
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Η ST-XTA ειναι και αγοραστηκε απο Γερμανια με κοστος αν θυμαμαι καλα 1014 ευρω απο τον TunerShop.de Περιμενα περιπου τρεις βδομαδες γιατι δεν υπηρχε ετοιμοπαραδοτη απο την εταιρεια.

Τωρα για του Κωστα τι να πω,στην αρχη ηταν ευχαριστημενος μετα δεν ξερω γιατι χαλασε το πραμα.Ελαττωματικη η αναρτηση η κατι αλλο?Παντως τα σχολια γενικα που υπαρχουν στον εξωτερικο ειναι θετικα,δεν ειναι kw αλλα ειναι μια καλη αναρτηση για τα λεφτα της.
 
Στο εξωτερικό πάντα ακους ένα "σκασμό" καλά σχόλια για τις αναρτήσεις....αλλά η Ελλάδα είναι Ελλάδα και εδώ οι κανόνες είναι διαφορετικοί!
Αν δεν δοκιμάσεις δεν μπορεις να ξέρεις...και φυσικά ο κάθε οδηγός έχει τα δικά του γούστα "απόσβεσης" .

Υγ. Μπάμπη?? .....  b203 tease
 

vasidimos

Newbie
Mar 12, 2015
7
0
0
39
Έχω 140.000 χλμ και ηρθε ο καιρός για αλλαγή.
Δεν θέλω να πάω να βάλω της μάνας του γιατι ξεπερνάμε τα 600 ευρώ στην αντιπροσωπεία. ( 1,6 sport )

Έχει βάλει κανείς SACHS ή αλλα aftermarket ???
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Καταρχήν καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Πέρνα από εδώ να σε γνωρίσουμε http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewforum.php?f=3.0

Στο θέμα μας τώρα. Ναι έχουν βάλει και από ότι ξέρω έχουν μείνει αρκετά ευχαριστημένοι. Μιλάμε για τα Sacs Super Turing. Εμένα πάντως μου πρότειναν το Koni τα κόκκινα, όχι τα κίτρινα γιατί είναι σκληρά, με ελατήρια eibach.
Βέβαια εγώ το πιο πιθανό είναι να βάλω τις ST XTA.
 

vasidimos

Newbie
Mar 12, 2015
7
0
0
39
Δέν ξέρω εαν έχει βγάλει πολλα η sachs για το μοντέλο αυτό αλλα η τιμή που μου κάνουν είναι 240 ευρώ με τα περαστικά (λίγα) και είπα να ρωτήσω εδώ εάν ειναι οκ μην τα βάλω και το μετανιωνω μετα.
 
Οριακά είσαι και για ελατήρια.
Αν έχεις λίγα χρήματα παραπάνω πέρασε και ελατήρια.
Οσο πιο πεσμένο είναι το ελατήριο τόσο λιγότερα χιλιόμετρα βγάζει το αμορτισέρ.
Αν είναι της μάνας του και τα άλλαξες στα 140.000 , τα καινούργια θα σε πάνε περίπου μέχρι τα 200.000 με τα ίδια ελατήρια.
 

vasidimos

Newbie
Mar 12, 2015
7
0
0
39
Εάν ειναι να βάλω και ελατήρια να πάω σε αυτά ??  :
http://www.european-parts.net/catalog/product_info.php/products_id/1612/osCsid/99ipam570goti966b4k3kq95t4
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Την συγκεκριμένη εταιρεία δεν την ξέρω. Εγώ θα έβαζα κάτι επώνυμο για να είμαι ήσυχος. Στην Ελλάδα τα Sacs περίπου ίδια τιμή θα σου έρθουν, αν βάλεις και τα μεταφορικά που θες γι'αυτά από το ίντερνετ. Και πιστεύω πως είναι ανώτερα.
Συμφωνώ με τον Στέλιο βάλε και ελατήρια.
 
Αν εισαι ικανοποιημενος με το αμαξι οπως είναι , θα βάλεις κάτι ανάλογο με αυτά που έχεις.
Εγω προσωπικά δεν θα έβαζα ρυθμιζόμενη γιατί είναι πεταμένα χρήματα απο την στιγμή που γνωρίζω σε τι υψος θέλω να έχω το αυτοκίνητο. 
 

vasidimos

Newbie
Mar 12, 2015
7
0
0
39
Ευχαριστώ παιδια! Θα βάλω τελικα sachs μαλλον χωρις τα ελατηρια λόγο χρημάτων διοτι έρχεται και το σερβις για υμαντα χρονισμου συντομα και ας τα αλλάξω λιγο νωρίτερα...
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Έτσι όπως το λες θα πληρώσεις 2 φορές τον μηχανικό για την ίδια δουλειά. Και καλά λεφτά γιατί δεν είναι και το πιο εύκολο.
Αν δεν έχεις ρωτήσει ήδη, ρώτα εδώ έχει καλές τιμές http://www.amortiserbilstein.gr/el/
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
ΘΟΔΩΡΗΣ MK7 said:
Καταρχήν καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Πέρνα από εδώ να σε γνωρίσουμε http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewforum.php?f=3.0

Στο θέμα μας τώρα. Ναι έχουν βάλει και από ότι ξέρω έχουν μείνει αρκετά ευχαριστημένοι. Μιλάμε για τα Sacs Super Turing. Εμένα πάντως μου πρότειναν το Koni τα κόκκινα, όχι τα κίτρινα γιατί είναι σκληρά, με ελατήρια eibach.
Βέβαια εγώ το πιο πιθανό είναι να βάλω τις ST XTA.
Θοδωρή για τα koni τα πορτοκαλί το έχεις σκεφτεί.? Γτ αναφερεις μόνο τα κόκκινα και τα κίτρινα.
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Και καταρχάς ποιος σου πρότεινε τα κόκκινα έναντι των κίτρινων με την δικαιολογία "σκληρότερα"; Να δεχτώ το φθηνότερα αλλά όχι το σκληρότερα... τα κόνι τα κίτρινα μόνο σκληρά δεν είναι... σε συνδυασμό με τα eibach κιόλας... από το δικό μου πιο καλά περνάει τις ανωμαλιές και είναι και πιο σφιχτό στις στροφές.

Δεύτερον τα κόκκινα δεν έχουν την ίδια ποιότητα με τα κίτρινα ούτε σε βάθος χρόνου, ούτε πουθενά... το ίδιο ισχύει και για τα πορτοκαλί... ο μόνος λόγος προτίμησης για μένα είναι το οικονομικό όπου και είναι απόλυτα σεβαστό!  :)
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Μπορεί να κάνω λάθος και να είναι τα πορτοκαλί. Δεν θυμάμαι ακριβώς. Τα κίτρινα ναι λόγω σκληρότητας και επειδή έχω βάλει μπρος-πίσω powerflex, μου είπαν ότι θα κοπανάει πολύ μετά.
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Ένας λόγος να παρεις koni πορτοκαλί η κόκκινα ειναι το οικονομικο. Αυτό δν παει να πει ότι δν είναι ενα αξιόπιστο αμορτισέρ που μπορεις να κάνεις την δουλειά σου. Εαν δν κανω λάθος τα κόκκινα ειναι πιο σκληρά απο τα πορτοκαλί. Προσωπικά στο δικό μου fiesta εχω τα πορτοκαλί koni με συνδυασμό eibach ελατήρια. Ενα τετράμηνο που τα έχω με έχουν ευχαριστήσει δν εχω κανενα παράπονο είναι δικιά μου άποψη και είναι κατι καλύτερο απο τα μαμα που είχε. Δν είναι τόσο σκληρό και ούτε κοπανάει ωστε να σε απογοητεύσει ειναι ενα τικ πιο σκληρό απο τα μαμα αμορτισέρ. Αυτό που θελω να πω είναι μια καλή επιλογή οταν ψάχνεις κάτι οικονομικό και στο πιο καλύτερο. Αλλα ναι υπάρχουν καλύτερα και πιο αξιόπιστα και σε αλλες μάρκες ανάλογα τι θελεις απο ένα αμορτισέρ.

Υ.Γ. Και εμενα μου τα πρότειναν η αλήθεια ειναι ο spel και πήρα γνωμες.
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Δίκιο έχεις... μόνο που δεν έχεις προσέξει κάτι σημαντικό. Άλλο το μκ6 κι άλλο τα μκ7! Στα μκ6 τα κίτρινα είναι όντως "περίεργα" και δεν είναι και ό,τι καλύτερο καθώς είχα στο μκ6 και τα έβγαλα με συνοπτικές διαδικασίες για να βάλω bilstein + eibach!
Όμως στα μκ7 είναι άλλη ιστορία καθώς έχω μπει σε μκ7 με κόνι eibach και 15άρες ζάντες και είναι ΤΕΛΕΙΟ από κάθε άποψη. Οικονομική επιλογή, άνετο εκεί που πρέπει και σφιχτό στα στροφιλίκια. Εσύ άγγελε αμα σου πω ότι καλύτερα που έβαλες τα πορτοκαλί θα με πιστέψεις; Άμα ρωτούσες εμένα πορτοκαλί ή κίτρινα στο δικό σου θα σου λεγα πορτοκαλί!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread