Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

The Ace

Original poster
Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Ελαφρώς σχετικό με το θέμα: έβαλα σήμερα αμορτισέρ καπώ, τόσο για καλύτερο άνοιγμα, όσο και για να μην έχω τη βέργα στη μέση. Μικρή βέβαια η βελτίωση, αλλά έτσι για να ασχολούμαστε.... :)
 

The Ace

Original poster
Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Αγοράστηκε από eBay -ένας το πουλάει, εύκολα θα το βρείτε- και το έβαλα μόνος μου, 2' υπόθεση είναι. Τιμή 40€ ;)
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Καλή η σκέψη. Καμιά φώτο έχεις να δούμε το αποτέλεσμα?
 

The Ace

Original poster
Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Για κάποιο περίεργο λόγο οι photos που τράβηξα χθες το βράδυ δεν ανέβαιναν με τίποτα στο tinypic. Θα πάρω κανά δυο ακόμα σήμερα με φως ημέρας, μπας και μπορέσω να τις ανεβάσω...
 

The Ace

Original poster
Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Και οι photos που υποσχέθηκα

28cnhxc.jpg


hwenq0.jpg
 

aleks

Member
Apr 20, 2013
197
3
18
2020
πολυ ωραιο, εχεις μηπως το λινκ απο το ebay?
 

The Ace

Original poster
Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Θέλει προσοχή γιατί εκεί φαίνεται ότι τα έχουν ονοματίσει διαφορετικά, από ότι κατάλαβα αυτοί εννοούν ΜΚ6 αυτό που εμείς λέμε ΜΚ7. Παρόλο που έχει επιλογή μοντέλου, θα επικοινωνούσα μαζί τους πριν κάνω αγορά (όπως και έκανα δηλαδή) ;)
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
The Ace said:
Θέλει προσοχή γιατί εκεί φαίνεται ότι τα έχουν ονοματίσει διαφορετικά, από ότι κατάλαβα αυτοί εννοούν ΜΚ6 αυτό που εμείς λέμε ΜΚ7. Παρόλο που έχει επιλογή μοντέλου, θα επικοινωνούσα μαζί τους πριν κάνω αγορά (όπως και έκανα δηλαδή) ;)
thenx :)
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Είδες μήπως αν έχει κανένα θέμα με το κλείσιμο το καπό? Είχα διαβάσει σε ένα Αγγλικό φόρουμ παλαιότερα, όπου 3 άτομα που είχαν δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο (άλλης μάρκας), είχαν ψιλοθεματάκια με το καπό. Δεν έκλεινε καλά από εκεί που ήταν το αμορτισέρ (άφηνε ένα κενό μπροστά). Και οι τρεις το είχαν βγάλει τελικά το αμορτισέρ. Το συγκεκριμένο αμορτισέρ ήταν αυτό: http://www.nbstyling.co.uk/store/?pID=14. Με το δικό σου είναι όλα οκ?
 

The Ace

Original poster
Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Την πρώτη φορά που το έκλεισα όντως άφηνε ένα κενό. Το άνοιξα, έλυσα τη βίδα στο καπώ, και την έκανα άκρη-άκρη, ώστε να έχει τη μεγαλύτερη δυνατή διαδρομή το αμορτισέρ. Το ξανάκλεισα, το πίεσα λίγο πάνω από το άνοιγμα ώστε να κλείσει εντελώς το αμορτισέρ, και τώρα είναι τζετ ;)
 

The Ace

Original poster
Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Fiestaris said:
Πολύ πρακτικό. Γιατί λέει ΜΚ6 ακόμα δεν έχω καταλάβει.

Μάλλον έχει να κάνει με το πως ονοματίζουν τα μοντέλα στη Ρωσία, πρέπει να διαφέρουν από μας κατά ένα μοντέλο, ή να μην έχουν αλλάξει κωδικό σε κάποια αλλαγή/facelift. Πάντως σίγουρα το αμορτισέρ είναι για το τρέχον μοντέλο, είτε τη πρώτη έκδοση είτε το f/l.

Για να δείτε αν ταιριάζει, πρέπει να ελέγξετε δύο πράγματα: πρώτον την εγκοπή/υποδοχή στο καπώ, η οποία είναι μακρόστενη μήκους περίπου 2εκ και είναι δίπλα από το βελάκι που δείχνει που να βάλουμε τη βέργα, και δεύτερον πάνω στο θόλο πρέπει να δούμε αν υπάρχει μια βίδα που εξέχει από το μέταλλο 1,5εκ δίπλα από τη βίδα/παξιμάδι του topmount. Αν υπάρχουν αυτά τα δύο, τότε το αμορτισέρ μπορεί να τοποθετηθεί. Και νομίζω ότι η απόσταση είναι η ίδια στο ΜΚ7 και ΜΚ7.5, οπότε είμαστε ΟΚ.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Είπα να δοκιμάσω και εγώ ένα διαφορετικό κιτ αμορτισέρ για το καπό από την Dark Ice Designs : https://darkicedesigns.com/ford-fiesta-mk7-bonnet-gas-strut-lifter-kit.html

IMG-4400.jpg


IMG-4397.jpg


Το συγκεκριμένο κιτ έχει 2 αμορτισεράκια, και γενικά μου άφησε άριστες πρώτες εντυπώσεις. Εγκατάσταση εύκολη, κάθεται πολύ καλά στον χώρο, χωρίς να βρίσκει κάπου και το καπό το κρατάει χωρίς κανένα πρόβλημα.

Για όποιον ψάχνεται για κάτι τέτοιο, είναι άλλη μια καλή εναλλακτική στο κιτ που έβαλε ο Ace.
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
nexus said:
Είπα να δοκιμάσω και εγώ ένα διαφορετικό κιτ αμορτισέρ για το καπό από την Dark Ice Designs : https://darkicedesigns.com/ford-fiesta-mk7-bonnet-gas-strut-lifter-kit.html

IMG-4400.jpg


IMG-4397.jpg


Το συγκεκριμένο κιτ έχει 2 αμορτισεράκια, και γενικά μου άφησε άριστες πρώτες εντυπώσεις. Εγκατάσταση εύκολη, κάθεται πολύ καλά στον χώρο, χωρίς να βρίσκει κάπου και το καπό το κρατάει χωρίς κανένα πρόβλημα.

Για όποιον ψάχνεται για κάτι τέτοιο, είναι άλλη μια καλή εναλλακτική στο κιτ που έβαλε ο Ace.

Που όμορφο το αποτέλεσμα nexus. Μπράβο για την επιλογή σου...ζηλέυωωωωω
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread