Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

The Ace

Original poster
Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Η πρώτη-πρώτη μόντα που έκανα στο φρεσκότατο Fiestaκι είναι ένα σετάκι αλουμινένιων καλυμμάτων των πεντάλ, καθώς δεν αντέχω να βλέπω τα λαστιχένια (και το γκάζι γυμνό πλαστικό)  ;D

Οπότε επειδή το stock μεταλλικό σετ (40€) δεν μου άρεσε καθόλου, και το stock αλουμινένιο πάει στα 80€, αποφάσισα να πάρω το πιο ωραίο από το φίλο μας το κινέζο. Αποτελείται από λαστιχένιες "βάσεις", που μπαίνουν φορετές όπως τα μαμά λαστιχένια, και πάνω τους βιδώνουν τα αλουμινένια καλύμματα. Με λίγη ταινία διπλής όψης από μέσα για επιπλέον κράτημα, φαίνονται και δουλεύουν τέλεια  ok234

Σε αναμονή και του αντίστοιχου αλουμινένιου footrest που έχω παραγγείλει και είναι στο δρόμο....

attachment.php


Ερώτηση: λόγω παιδιών, ενδιαφέρομαι για αγορά μεταλλικών καλυμμάτων μαρσπιέ, αλλά όλα όσα βρίσκω στο ebay έχουν ίδιο πλάτος μπροστά-πίσω. Στο f/l τα μπροστά με τα πίσω μαρσπιέ έχουν διαφορετικό πλάτος, και άρα δεν νομίζω ότι ταιριάζουν αυτά τα σετάκια που βρίσκω. Έχει βρει κάποιος μια λύση και για πίσω καλύμματα ?
 

The Ace

Original poster
Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Και αφού το ξεκίνησα, είπα να το ολοκληρώσω σωστά. Τσίμπησα λοιπόν και ένα σχεδόν ίδιο σχέδιο foot rest αλουμινίου, για να καλύψει τη μοκέτα αριστερά, αλλά και για να ολοκληρώσει το αλουμινένιο look στο πάτωμα του οδηγού  ;)

259xrhw.jpg
 

The Ace

Original poster
Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Thanks! :)

Απλώς τσέκαρε να βρεις ακριβώς για το δικό σου MK, δεν ξέρω αν υπάρχουν διαφορές μεταξύ εκδόσεων (υποθέτω πως όχι ή ελάχιστες), γιατί τα συγκεκριμένα πεντάλ μπαίνουν οριακά, ειδικά του γκαζιού που θέλει και κατσαβίδι για να το φορέσεις. Αν δηλαδή υπάρχει έστω και 1-2χλστ διαφορά στα πεντάλ, δεν θα μπαίνουν αν δεν είναι για το δικό σου ΜΚ.

Τα footrest που υπάρχουν είναι με αυτοκόλλητο ή scratch, απλώς το βάζεις στη θέση που πρέπει, δεν έχει κανένα ζόρι.
 

kostasgp

Newbie
Σεπτ. 8, 2014
4
0
0
Από που παρήγγειλες το σετάκι; Είναι πολύ ωραίο και μ ενδιαφέρει και εμένα να πάρω...
 

thanospetr

Newbie
Apr 16, 2015
5
0
1
Φίλε, έβαλες τελικά και καλύμματα μαρσιπιέ? Αν ναι, βγάλε καμιά φωτό αν ευκαιρείς ;)
 

The Ace

Original poster
Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Όχι ακόμα, γιατί και τα δύο set που είχα βρει στο ebay δεν ταίριαζαν στο δικό μου, ζήτησα και μου έστειλαν τις διαστάσεις των καλυμμάτων και τα πίσω ήταν πιο φαρδιά από τα μαρσπιέ. Ως εκ τούτου το έχω παγώσει, περιμένω να εμφανιστεί κάποιο set για ΜΚ7.5. Όλα όσα βλέπω που γράφουν και για f/l έχουν ίδιο ύψος τα πίσω με τα μπροστά....
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread