Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Rixcorr

Original poster
Newbie
Mar 3, 2022
5
0
1
Μοντέλο
MK8
Καλησπερα σε ολους! Γνωριζει κανεις αν θα υπαρχει προβλημα στην αλλαγή των φωτων LED 2018 σε Matrix LED 2022? (Αν θα κουμπωνουν σωστα δηλαδή)

Ευχαριστώ πολυ!
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπερα σε ολους! Γνωριζει κανεις αν θα υπαρχει προβλημα στην αλλαγή των φωτων LED 2018 σε Matrix LED 2022? (Αν θα κουμπωνουν σωστα δηλαδή)

Ευχαριστώ πολυ!
Καλησπέρα, τα φανάρια led matrix του fiesta mk8.5 έχουν διαφορετικές καμπύλες/γωνίες, διαφορετικό σχήμα.
Στις βάσεις των φαναριών 99% κουμπώνουν αλλά θα βρίσκει το εμπρός καπό και ο προφυλακτήρας διότι έχουν και αυτά άλλο σχήμα.
Κανένα φανάρι fiesta mk8.5 δεν μπαίνει σε fiesta mk8, το γνωρίζω καλά διότι είχα ένα test drive fiesta mk8.5 1.0 ecoboost mhev 155 με φανάρια led matrix για δύο μέρες και είχα ψάξει:
α) τα ρεύματα των φαναριών/πλεξούδα/ασφαλειοθήκη.
β) τους κωδικούς as built με το forscan σε όλους του εγκεφάλους διότι με ενδιέφερε να βάλω τα φανάρια και το ψηφιακό κατράν.
γ) το σχήμα των φαναριών.

Δυστυχώς ο μόνος τρόπος είναι να βρείς ολόκληρο μουράκι/αυτοκίνητο τρακαρισμένο από πίσω και να πάρεις ότι χρειαστείς για να κάνεις μετατροπή σε mk8.5.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Rixcorr

apoc84

Rookie
Apr 10, 2023
16
1
3
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα, τα φανάρια led matrix του fiesta mk8.5 έχουν διαφορετικές καμπύλες/γωνίες, διαφορετικό σχήμα.
Στις βάσεις των φαναριών 99% κουμπώνουν αλλά θα βρίσκει το εμπρός καπό και ο προφυλακτήρας διότι έχουν και αυτά άλλο σχήμα.
Κανένα φανάρι fiesta mk8.5 δεν μπαίνει σε fiesta mk8, το γνωρίζω καλά διότι είχα ένα test drive fiesta mk8.5 1.0 ecoboost mhev 155 με φανάρια led matrix για δύο μέρες και είχα ψάξει:
α) τα ρεύματα των φαναριών/πλεξούδα/ασφαλειοθήκη.
β) τους κωδικούς as built με το forscan σε όλους του εγκεφάλους διότι με ενδιέφερε να βάλω τα φανάρια και το ψηφιακό κατράν.
γ) το σχήμα των φαναριών.

Δυστυχώς ο μόνος τρόπος είναι να βρείς ολόκληρο μουράκι/αυτοκίνητο τρακαρισμένο από πίσω και να πάρεις ότι χρειαστείς για να κάνεις μετατροπή σε mk8.5.
Η αλλαγή από αυτά τα φανάρια Screenshot_20230411_001523_Chrome.jpg

Στα παρακάτω πιστεύεις είναι εφικτό.??

Screenshot_20230411_001823_Chrome.jpg

Φυσες είναι ίδιες και είναι από ΜΚ8
 
  • Like
Αντιδράσεις: Rixcorr

Rixcorr

Original poster
Newbie
Mar 3, 2022
5
0
1
Μοντέλο
MK8
Εντωμεταξύ αυτά εννοούσα και εγω, βζιουμ χαζος τωρα ειδα την απαντηση του Κωστα


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

apoc84

Rookie
Apr 10, 2023
16
1
3
Μοντέλο
MK8
Εντωμεταξύ αυτά εννοούσα και εγω, βζιουμ χαζος τωρα ειδα την απαντηση του Κωστα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αυτά είναι από ΜΚ8 03/2018.
 

BloodMage

Member
Jun 8, 2021
132
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
το MK8 έβγαινε με Full Led και τερμα απλο με λαμπες αλογονου
το ΜΚ8,5 βγαίνει με Full Led και με Matrix Led

αν εχεις ΜΚ8 με απλο φαναρι με λαμπες αλογωνου και θες να βαλεις FULL LED απο ΜΚ8 παλι ναι γινεται απλα ετοιμασε ενα 2000Ε++++
 

apoc84

Rookie
Apr 10, 2023
16
1
3
Μοντέλο
MK8
το MK8 έβγαινε με Full Led και τερμα απλο με λαμπες αλογονου
το ΜΚ8,5 βγαίνει με Full Led και με Matrix Led

αν εχεις ΜΚ8 με απλο φαναρι με λαμπες αλογωνου και θες να βαλεις FULL LED απο ΜΚ8 παλι ναι γινεται απλα ετοιμασε ενα 2000Ε++++
Έχω αυτό
Screenshot_20230411_001523_Chrome.jpg
Θέλω να βάλω αυτό Screenshot_20230411_001823_Chrome.jpg
Τα έχω βρει μαζί με τα εξαρτήματα.

Τα 2000+ τι περιλαμβάνει?
 

Rixcorr

Original poster
Newbie
Mar 3, 2022
5
0
1
Μοντέλο
MK8
Το ειχα ρωτησει Παζαροπουλο καπου Δεκεμβριο και μου ειχανε πει οτι μπορει να γινει αλλά θελει πληρες προγραμματισμο για να λειτουργησει η μετατροπη αυτη
 

apoc84

Rookie
Apr 10, 2023
16
1
3
Μοντέλο
MK8
Το ειχα ρωτησει Παζαροπουλο καπου Δεκεμβριο και μου ειχανε πει οτι μπορει να γινει αλλά θελει πληρες προγραμματισμο για να λειτουργησει η μετατροπη αυτη
Εάν θελει απλά προγραμματισμό οκ ίσως με forc να γίνεται αυτό είναι το εύκολο. Το θέμα είναι μην θέλει κανένα επιπλέον εγκέφαλο στην ανάρτηση όπως διάβασα σε προηγούμενα ποστ.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Μηπως χρειαζεται και αντιστοιχα ρελε, ασφαλειες κλπ;
 

apoc84

Rookie
Apr 10, 2023
16
1
3
Μοντέλο
MK8
Μηπως χρειαζεται και αντιστοιχα ρελε, ασφαλειες κλπ;
Δεν έχω ιδέα. Το πολύ πολύ να τα βάλω για πούλημα. Τα έχω βρει 1400 ευρώ ΚΑΙΝΟΎΡΓΙΑ ΓΝΗΣΙΑ
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Αυτα που πωλουνται διαθετουν και αυτοματο φωτισμο;
Αυτα που εχει τωρα το αμαξι διαθετουν αυτοματο φωτισμο;
 

apoc84

Rookie
Apr 10, 2023
16
1
3
Μοντέλο
MK8
Αυτα που πωλουνται διαθετουν και αυτοματο φωτισμο;
Αυτα που εχει τωρα το αμαξι διαθετουν αυτοματο φωτισμο;
Ναι τα δικά μου είναι αυτόματα.

Λογικά και τα led που θέλω να αγοράσω
 

Rixcorr

Original poster
Newbie
Mar 3, 2022
5
0
1
Μοντέλο
MK8
Δεν νομιζω να διαθετουν γιαυτο και μου ειπανε για προγραμματισμο ο οποιος ειναι ακριβος.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

apoc84

Rookie
Apr 10, 2023
16
1
3
Μοντέλο
MK8
Δεν νομιζω να διαθετουν γιαυτο και μου ειπανε για προγραμματισμο ο οποιος ειναι ακριβος.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ο εγκέφαλος δίνει εντολή να ανοίγουν τα φώτα και πότε να κλείνουν. Δεν νομίζω ότι είναι θέμα φαναριών. Το θέμα είναι η θέση φώτων εάν είναι αυτό ρυθμιζόμενα. Εμενα έχει διακόπτη 1-4 σκάλες
 

Rixcorr

Original poster
Newbie
Mar 3, 2022
5
0
1
Μοντέλο
MK8
Ναι απλα θελει προγραμματισμος ο εγκεφαλος απ οτι καταλαβα για να λειτουργουν σωστα τα φαναρια


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

apoc84

Rookie
Apr 10, 2023
16
1
3
Μοντέλο
MK8
Ναι απλα θελει προγραμματισμος ο εγκεφαλος απ οτι καταλαβα για να λειτουργουν σωστα τα φαναρια


Sent from my iPhone using Tapatalk
Μακάρι να είναι αυτό μόνο. ΕΑΝ το αποφασίσω θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Θελεις την αλλαγη για περισσοτερο φωτισμο;
 

apoc84

Rookie
Apr 10, 2023
16
1
3
Μοντέλο
MK8
Θελεις την αλλαγη για περισσοτερο φωτισμο;
Έχω ένα 3008 GTLINE με PURE LED. Το FIESTA είναι της συζύγου. ΞΕΝΕΡΩΣΑ μετά κίτρινα φώτα. Εκτός του ότι είναι ποιο όμορφα τα φανάρια με χάλασε πολύ ο φωτισμός. Δεν θέλω να βάλω λάμπες.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Με συστημα hid ξενον ο φωτισμος θα ειναι πολυ καλυτερος, πιθανως και απο τα λεντ που εχει το αλλο.
Συν αν ενα απο αυτα τα λεντ χαλασει δεν ξερω αν επισκευαζεται ή γινεται καποια αλλαγη.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread