Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Proedros

Original poster
Newbie
Jun 27, 2017
1
0
1
Καλησπερα, εχω το ford fiesta 1.5L Diesel ECOnetic 95PS. Το αυτοκινητο το αγορασα αρχες Ιανουαρου και το εχω σχεδον 6 μηνες. Εχω κανει 10300χλμ περιπου και θα ηθελα να μαθω ποτε πρεπει να αλλαζω τα λαδια και τα μπουζι. Επισης εαν χρειαζεται και κατι αλλο να κοιταξω θα ηθελα να με ενημερωσετε.
Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Pakwel

New member
Dec 30, 2016
74
0
0
31
Αθήνα
Τιζελπαουερ και μπουζι δεν πανε μαζι φιλε. Δεν εχεις μπουζι. Το ντιζελ δουλευει με συμπιεση καυσιμου και αυταναφλεξη. Δευτερο. Λαδια μαξ ανα 10000χλμ
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Εγώ δε θα άφηνα τα λάδια πάνω από 10.000χλμ. Η ford νομίζω σου δίνει max 15.000 για το diesel. Άλλωστε θα σου ανάψει και ένδειξη αν φτάσεις αυτά το χιλιόμετρα. Σαν πρώτο σέρβις δε νομίζω ότι έχεις να αλλάξεις κάτι άλλο. Μόνο έναν γενικό έλεγχο μια και που είναι καινούριο το αυτοκίνητο, μήπως λείπει κάτι..
Απλά μην ξεχάσεις μόλις φτάσεις τα χιλιόμετρα ή τον 1 χρόνο να πας σε επίσημο service για να σφραγιστεί το βιβλιαράκι και να μη χάσεις την εγγύηση.
 

Doffy

New member
Nov 24, 2015
72
0
0
Χαλκιδα
Εμένα ο κατασκευαστής για το 1.6 Diesel μου λέει καθε χρόνο ή 20.000 χλμ.
Οτι έρθει πρώτο.
 

OPTION-X

Member
Σεπτ. 26, 2014
115
0
16
Καλησπέρα, χθες έκανα το 3ο σέρβις στο αυτοκίνητο (28.500χλμ). Σήμερα το πρωί έλεγξα τη στάθμη του λαδιου (κρυο) και ήταν γύρω στα 5 χιλιοστά ψηλότερα απο το max...
H λειτουργία του κινητήρα μου φάνηκε κάπως πιο τραχιά....
Να είναι η ιδέα μου ή φταίει η περίσσεια λιπαντικού?
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Μπορεί να φταίει και αυτό αλλά σίγουρα το πολύ λάδι κάνει κακό στον κινητήρα . Θα πρὀτεινα να ξαναπάς να σου το αφαιρέσουν . Εγώ όταν βάζω λάδι την σωστή ποσότητα 4.1 λιτρα , η στάθμη είναι 2 χλστ κάτω από το max.
To πόσο κακό κάνει το πολύ λάδι είναι μεγάλη ιστορία γιά να αναλυθεί εδώ. Η εταιρεία κάτι ξέρει που έχει βάλει τα σημάδια min - max.
 

OPTION-X

Member
Σεπτ. 26, 2014
115
0
16
fiesta77 ευχαριστώ...
Τι να πω.... Μετά σου λένε έλα στις αντιπροσωπείες για να κρατάς την εγγύηση...
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Πολυ απλα ειναι πολυ λαθος και κακο ο κινητηρας να εχει τοσο πολυ λαδι παραπανω.
Ουτε γραμμαριο παραπανω δεν κανει .
Ειναι πολλοι κατασκευαστες που στελνουν οδηγια ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.
Μαλιστα καποιοι λενε οτι ειναι πολυ καλλιτερα  η σταθμη να ειναι κατι αναμεσα στο max με
το μισο min-max.
Βαραινει στο γυρισμα του ο στροφαλος,αυξανεται η καταναλωση,χναεται η ευστροφια του κινητητρα,πνιγεται η επιστροδη του ελαιου στο καρτερ,αυξανεται η θερμοκρασια λειτουργιας
του ελαιου.ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.
Πρεπει να γινεται παρατηρηση πριν το σερβις για να μην βαλουν παραπανω.
Εγω δυο φορες το εχω παει πισω και μου το αφαιρεσαν.
Τωρα με λενε ΠΑΡΑΞΕΝΟ.
ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡΑΚΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ.
 

OPTION-X

Member
Σεπτ. 26, 2014
115
0
16
Λοιπόν, επειδή έφυγα για ταξίδι στην Τρίπολη και δεν πρόλαβα να παω στον αντιπρόσωπο, θα σας πω τι παρατήρησα.
Τραχύτητα κινητήρα.
Δυσκολία στο ανέβασμα στροφών
Αυξημένη κατανάλωση (7,3 αντί 5,8 συνήθως)
Με το που φτάνω Τρίπολη πάω αμέσως σε συγγενή που έχει συνεργείο.
Γίνεται άντληση μισού λίτρου λαδιού και η στάθμη πέφτει ελάχιστα πάνω απο την ένδειξη "max"!!!!
Ο κινητήρας άλλαξε αμέσως! Άνετο στροφάρισμα καο ομαλή λειτουργια.
Μόλις γυρίσω Αθήνα θα τα πούμε ένα χεράκι με τον αντιπρόσωπο...
 

merlin

New member
Jul 19, 2017
51
0
0
Δεν ξέρω αν επιτρέπεται, αλλά αν μπορείς και επιτρέπεται πές μας και ποιος ήταν.
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Και να σου πεί ποιός ήταν δεν έχει νόημα, ολοι το ίδιο κάνουν. Αν δεν είσαι από πάνω να τους πεις να βάλουν ακριβώς 4.1 λιτρα , όλοι θα κάνουν του κεφαλιού τους.
 

OPTION-X

Member
Σεπτ. 26, 2014
115
0
16
Ακριβώς έτσι είναι Γιάννη...
Όλοι κάνουν ότι τους κατέβει. Και δεν είναι εύκολο πάντα να είσαι απο πάνω τους να δεις τι κάνουν...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread