Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

dj-sofos

Original poster
Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
Καλησπερα σαςςςςςςςς ;D

θα ηθελα τις γνωσεις σας αν καποιος γνωριζει πανω στο θεμα με τα φωτακια στο καντραν.... μου εχει κολλησει καιρο τωρα (και θα το κανω) να αλλαξω αυτο το γελιο πρασινο φωτισμο του καντραν με ενα ωραιο ασπρο (golf style), αξιζει λετε τον κοπο? στην αθηνα ξερω μονο το electricmadness που τα αλλαζει... ποια ειναι η γνωμη σας?  ;D ;D ;D ;D

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1362429289[/time]
Με λιγα λογια να γινει ετσι.... μ αρεσει παρα πολυ το αποτελεσμα....

http://i534.photobucket.com/albums/ee343/nibble_nobble/deans%20lights/DSC00003.jpg
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Όμορφο... Δε θα πρέπει να αλλάξεις όμως το φως και στην κονσόλα και στους διακόπτες των φώτων κλπ;
 

dj-sofos

Original poster
Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
αυτο ακριβως σκευτομουν τωρα... θα ειναι καρναβαλι αν αλλαχτει μονο το καντραν... ενταξει ledακια ειναι δεν ειναι κατι τραγικο πιστευω... εχω φιλο ηλεκτρονικο θα τον ρωτησω αν μπορεσουμε να το κανουμε... αποψη μου? σαφως ομορφοτερο απο το αθλιο αυτο πρασινο χεχε
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Προσωπικά δε με χαλάει το πράσινο. Είναι ξεκούραστο και στο μάτι το βράδυ.
Έχω διαβάσει πάντως ότι τα χειριστήρια του καλοριφέρ και A/C είναι με απλά λαμπάκια και δεν αλλάζουν χρώμα. Τα υπόλοιπα είναι όντως led. Αλλά δεν το έχω ψάξει περισσότερο για να είμαι ειλικρινής.
 

dj-sofos

Original poster
Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
εδω βρηκα για τα κουμπια... http://i3.ebayimg.com/06/i/001/1d/29/c277_35.JPG

λαμπακια ειναι? ακομα ποιο ευκολο... αν ειναι λαμπακια λογικα θα εχει θεση οπως τα ψειρακια μπροστα... οποτε τα περνεις σε χρωματα που κυκλοφωρουν στο εμποριο.
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
    • Administrator
    • Moderator
  • #6
Θα συμφωνήσω με Admin, τα πράσινα είναι πολύ ξεκούραστα και νομίζω ότι μαζί με τα μπλε ίσως και τα άσπρα είναι τα ιδανικά!Όσα έχουν κίτρινες,πορτοκαλί και κόκκινες ενδείξεις είναι πολύ κουραστικά, ειδικά το βράδυ.

Πάντως ωραία μόντα, δείχνει εξίσου ωραίο!Η Μόνη ένστασή μου είναι για τους δείκτες βενζίνης,θερμοκρασίας και χιλιομέτρων(Πόσο καλά θα φαίνονται το πρωί με ήλιο).
 

Aleksios

New member
Jan 11, 2011
73
0
6
43
Οι ρώσοι συνάδελφοι το κάνουν εδώ και πολύ καιρό. Όντος έχει παντού led εκτός από τα χειριστήρια  του a/c (έχει λάμπες τύπου τ5). Δεν μπορώ να βάλω και φωτογραφία. Έχουν κάνει ωραίες δουλειές
 

dj-sofos

Original poster
Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
ψαχνω να βρω καμια καλυτερη εικονα σε αναλυση για να δω αν οντως φαινονται αυτα που λες γιατι προβληματιστικα και εγω τωρα...
 

kalgefteas

New member
May 31, 2013
86
0
0
καλησπερα παιδια θελω να αλαξω τον φοτισμο στο καντραν πως γινετε το δοκιμασα αλλα εχει πολυ διαδικασια και το φοβαμαι να σας πω την αληθεια μην πιραξω τα ηλεκτρονικα
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
εγω πιστευω οτι ειναι αρκετα δυσκολο εαν δεν εισαι γνωστης και δεν εχεις και τα καταληλα εργαλεια!!!θελει πολυ υπομονη...καλο θα ηταν να μην τα πειραξεις μονος σου εαν το εχεις το ''αθλημα''
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Συμφωνώ με τον nos7 παραπάνω. Είναι μια διαδικασία που θέλει πολλή υπομονή και εργαλεία όπως κολλητήρι με χαμηλά watt ώστε να μην κάψεις την πλακέτα και σταθμό αποκόλλησης με ζεστό αέρα ώστε να μπορέσεις να ξεκολλήσεις τα παλιά (πράσινα) smd leds, πριν κολλήσεις τα καινούρια. Επίσης χρειάζεσαι υλικά από αξιόπιστους κατασκευαστές, γιατί (μιλάει ο παθών) τα φθηνά leds από το ebay δεν είναι τόσο "αξιόπιστα" και έχουν μικρή διάρκεια ζωής. Και σίγουρα δεν θέλεις να ανοίγεις το καντράν σου κάθε τρεις και λίγο για να αλλάζεις leds...
Προσωπικά δε θα έμπαινα σε αυτή τη διαδικασία, παρά μόνον αν μπορούσα να έχω και δεύτερο καντράν spare ώστε να πειραματιστώ σε αυτό και αν δουλέψει σωστά, τότε να το βάλω πάνω στο αυτοκίνητο (αν δεν απατώμαι η λιανική τιμή κτήσης του είναι πάνω από 300 ευρώ).
 

vkastanas

Hero Member
Rookie
Aug 23, 2014
20
0
1
Κι εδώ παρόμοιο πρόβλημα με του yannis_s... Παρατήρησα ότι στην κεντρική κονσόλα και συγκεκριμένα στις δύο άκρες ο φωτισμός είναι σαφώς λιγότερος από ότι στο κέντρο της! Δηλαδή, το 0 είναι σκοτεινό και το 4 φωτεινό στον δείκτη του ανεμιστήρα....

Ιδέες;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Φυσικά και αλλάζουν με ό,τι θέλεις (και με led). Δείτε λίγο κι εδώ στις βλάβες. Απλά επειδή η πρόσοψη των χειριστηρίων έχει ήδη χρώμα, καλό θα ήταν να μπουν λευκά leds.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
τα αλλαξα με απλα λαμπακια δεν εκατσα να ασχοληθω με led γτ εδω επαρχια μου ειπαν για 10 ευρω το ενα
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Γύρω στα 5-6 ευρώ τα 10 έχουν στο eBay, υπάρχουν και πιο φθηνά αλλά να προτιμήσετε αυτά που έχουν ένα τσιπάκι 5050 πάνω γιατί είναι πιο φωτεινά.
 

TEO-S

Member
Jun 3, 2010
128
0
16
Μοντέλο
MK6
Συντομα θα ανεβασω εναν οδηγο, για το πως ειχα αλλαξει ΟΛΟ τον φωτισμο (διακοπτες παραθυρου, διακοπτες φωτων,κοντερ,οθονες κοντερ,αντισταση παραθυρου πισω,και κονσολα καλοριφερ), και ακομη μετα απο 5 χρονια δουλευουν ολα απροβληματιστα.
 

vas-ath

New member
Mar 7, 2014
80
0
0
40
Αθήνα
Θα είναι πολύ χρήσιμος ο οδηγός σου,και εγώ όπως και άλλοι έχω δυο καμμένα στο a/c
Αν η αντικατάσταση με led για όλα τα λαμπάκια ακόμη και στο καντράν  είναι εύκολη αξίζει τον κόπο.Το αποτέλεσμα όπως φαίνεται και σε φωτογραφίες είναι πολύ καλό.
 

TEO-S

Member
Jun 3, 2010
128
0
16
Μοντέλο
MK6
Στον παρακατω συνδεσμο σας εχω φτιαξει εναν προχειρο οδηγο που ειχα απο παλια.

https://www.dropbox.com/s/ov94cn9y279zdna/blue%20led%20fiestamaniacs.pdf?dl=0

μπορειται να το δειτε ολοι και να με ρωτησετε οτι θελετε.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread