Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

jdeer

Original poster
Rookie
Feb 9, 2012
15
0
1
Καλημέρα σ' όλους. Μπορείτε να μου πείτε που βρίσκεται ακριβώς το φίλτρο καμπίνας στο mk7; Τι θα πρέπει να ξεβιδώσω αν χρειαστεί; Έχω πάρει ένα κιτ με φίλτρα (αέρος, λαδιού , καμπίνας) και θέλω να το αλλάξω μόνος μου.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #2
λοιπον φιλε jdeer.... για αρχη κανε ενα περασμα απο εδω http://www.fiestamaniacs.gr/forum/index.php?topic=2.3930 για να σε γνωρισουμε ;)

κατα δευτερον,θα πας στην μερια του συνοδηγου,στο αριστερο ποδι του συνοδηγου(προεκταση του πλαστικου που εχουμε στην μεση εκει που ειναι οι ταχυτητες) θα δεις ενα μικρο τετραγωνακι με μια βιδα(σταυροκατσαβιδο ενα θυμαμαι καλα),μολις το λυσεις αυτο απο μεσα ειναι το φιλτρο καμπινας,το παραθυρακι που εχει για να βγαλεις και να βαλεις το φιλτρο ειναι πολυ μικροτερο απο οτι το φιλτρο και πρεπει να το πιεσεις το φιλτρο για να μπει και να βγει,μην το φοβηθεις,δεν παθαινει τπτ!!!!

οποιαδηποτε δυσκολια ή απορια εχεις εδω ειμαστε....

Υ.Γ εγω για να με διεκολυνει στην προσβαση εβγαλα και την βιδα του πλαστικου που ειναι ενα με το πλαστικο κατω απο τις ταχυτητες,δεν χρειαζεται αλλα εμενα με βολεψε!!οποτε ειναι στην κριση σου εαν θα το λυσεις ή οχι!!!
 

jdeer

Original poster
Rookie
Feb 9, 2012
15
0
1
Σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. ;) Θα το κοιτάξω από βδομάδα και θα σας ενημερώσω
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
Φίλε jdeer πρόσεχε γιατί αν έχεις εγγύηση και κάνεις το service μόνος σου θα στην κόψουν διότι δεν θα έχεις σφραγισμένο το βιβλιαράκι στα χλμ και στον χρόνο που πρέπει...
 

jdeer

Original poster
Rookie
Feb 9, 2012
15
0
1
Δεν με ενδιαφέρει η εγγύηση. Τα πρώτα λάδια μαζι με ένα φίλτρο αέρα τα άλλαξα αντιπροσωπεία και με χρέωσαν 110€ αν θυμάμαι καλά. Εκείνη την ώρα έπαθα πλάκα, το φύσαγα και δεν κρύωνε. Επειδή το αυτοκίνητο είναι της γυναίκας μου της λέω τέρμα οι αντιπροσωπείες. Τα επόμενα λάδια τα άλλαξα σε ένα φίλο μου Θεσσαλονίκη που έχεi συνεργείο BMW, και έτσι απο δω και πέρα παίρνω τα ανταλλακτικά μόνος μου και ησυχάζω. Το συγκεκριμένο κιτάκι με φίλτρα που πήρα το αγόρασα από ebay από Γερμανία και είχε φίλτρο λαδιού, αέρος, καμπίνας και μπουζί. Εγώ έχω ένα Nissan Almera και τόσα χρόνια  το πήγαινα πάντα αντιπροσωπεία και είχα συνηθίσει στην φτήνεια. Με το Fiesta είδα τις τιμές αντιπροσωπείας διάβασα και εδώ τις μαρτυρίες άλλων παιδιών και κατάλαβα τι παίζει. Φυσικά το πρόβλημα είναι έντονο στην επαρχία που ζω γιατί υπάρχει μονοπώλιο με τις αντιπροσωπείες.
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
μπορεις να βαλεις το λινκ που πηρες το κιτακι με τα φιλτρα;
 

jdeer

Original poster
Rookie
Feb 9, 2012
15
0
1

jdeer

Original poster
Rookie
Feb 9, 2012
15
0
1
Το είχα δει κι αυτό. Νομίζω ο γερμανός είναι λίγο φτηνότερος μαζί με τα μεταφορικά, άλλωστε τα μεταφορικά στην Ελλάδα είναι τσιμπημένα

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1331062383[/time]
Ενα άλλο ενδιαφέρον μαγαζί είναι  αυτό http://www.allenparts.com
 

jdeer

Original poster
Rookie
Feb 9, 2012
15
0
1
Επανέρχομαι στο θέμα με το φίλτρο καμπίνας, προσπάθησα να ξεβιδώσω τη βίδα που κρατάει το πλαστικό αλλά δεν ξεβιδώνει, γυρνάει συνέχεια σαν να χει κλωτσήσει. Χρειάζεται μήπως καμιά πατέντα;
 

christos pap

Hero Member
Σεπτ. 25, 2010
988
0
0
32
ξεβιδωσε προς τα αριστερα κατα 90 μοιρες γιατι μαλλον ειναι κουμπωμενο
κι οχι βιδωμενο...
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
εγω θυμαμαι οτι ειναι βιδωμενο....εαν εχει κλωτσισει βαλε ενα κατσαβιδι ενδιαμεσα στην βιδα και στο πλαστικο και λυσε....θα σου βγει λιγο εξω και μετα βαλε ενα μυτοτσιμπιδο και τραβα την καθως θα ξεβιδωνεις ;)....μετα βαλε μια λιγο πιο παχια λαμαρινοβιδα για να ανοιξεις καινουργια σπειρωματα ;)
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Εαν ειναι οπως στο mk6 και εχει πλαστικες βιδες(το πιθανοτερο),τοτε σιγουρα δεν εχει κλοτσισει η βιδα.
Αυτες οι βιδες δεν σφιγγουν απλα πιανουν(αν θυμαμαι καλα δεν εχει σπειρωμα απλα μια πλαστικη φωλια που την διογκωνει).
Ξεβιδωσε την λιγο,οσο παιρνει και μετα τραβα την και θα βγει.
 

black thunder

New member
Jul 25, 2011
93
0
6
39
ειναι μυστικο
η βιδα αυτη ειναι οπως και του καπο..εχει κατι σπειρωματα αλλα δε ιδωνει.βαλε κατι πολυ μαλακο απο κατω και δοκιμασε να την τραβηξεις προς τα εξω με κατι πλατυ και σκληρο (εχουν και ειδικα εργαλεια για τετοια πραγματα). απλα για να γινει χωρις ζημια πρεπει να θυλικωσει και απο πανω απο τη βιδα και απο κατω αλλιως θα τη στραβωσει. ελπιζω να βοηθησαμε ;)
 

saltofx_v

New member
Mar 20, 2012
86
0
0
Thessaloniki
www.facebook.com
κατα δευτερον,θα πας στην μερια του συνοδηγου,στο αριστερο ποδι του συνοδηγου(προεκταση του πλαστικου που εχουμε στην μεση εκει που ειναι οι ταχυτητες) θα δεις ενα μικρο τετραγωνακι με μια βιδα(σταυροκατσαβιδο ενα θυμαμαι καλα),μολις το λυσεις αυτο απο μεσα ειναι το φιλτρο καμπινας,το παραθυρακι που εχει για να βγαλεις και να βαλεις το φιλτρο ειναι πολυ μικροτερο απο οτι το φιλτρο και πρεπει να το πιεσεις το φιλτρο για να μπει και να βγει,μην το φοβηθεις,δεν παθαινει τπτ!!!!

μιας και εγω κανω μονος μου τα service να αναφερω οτι αν βλεπεται οτι το παραθυρακι για να μπει-βγει το φιλτρο ειναι μικρο και δυσκολευεστε-φοβαστε να το πιεσετε, μπορειτε να βγαλετε το πλαστικο που βρισκεται ακριβως κατω απο το ντουλαπακι του συνοδηγου και συγκρατειται απο 2 πλαστικες βιδες....εαν βγει και αυτο (που βγαινει πανευκολα) τοτε το φιλτρο βγαινει κανονικα χωρις να χρειαστει να το πιεσετε!δλδ ανοιγει εντελως το παραθυρο.
 

jdeer

Original poster
Rookie
Feb 9, 2012
15
0
1
Τελικά μετά από καιρό βρήκα ευκαιρία και άλλαξα το φίλτρο. Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που με βοήθησαν με τις οδηγίες τους και τις συμβουλές τους.
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
ο κωδικος του φιλτρου ποιος ειναι? ειναι ιδιος για ολη τη γκαμα των μκ7 ή υπαρχουν αλλαγες?
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
εαν δεν κανω λαθος Πανο ειναι ο ιδιος για ολη την γκαμα των ΜΚ7!!!δεν αλλαζει αναλογα το μοντελο(1.25,1.4,1.6 φορανε το ιδιο)
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Ξέρει κανεις τις διαστάσεις του φίλτρου καμπίνας;
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread