Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Γιωργος79

Original poster
Member
Oct 10, 2015
122
4
19
Καλησπερα και παλι παιδια. Με εχουν γρουσουζεψει δεν υπαρχει περιπτωση! :) Τωρα βεβαια αυτο που γραφω εδω ισως ειναι σε λαθος topic, απλα παλι θελω την πολυτιμη βοηθεια σας. Χθες αφερεθηκα και επειδη κραταγα το μωρο στην αγκαλια μπηκα με τα κλειδια του αυτοκινητου μεσα στην θαλασσα! τα ειχα στο μαγιο, βλακεια μου.... γερναω κιολας, τελος παντων ειχα το μυαλο μου στο παιδι! τωρα ειμαι με τα εφεδρικα, πηρα τηλεφωνο στην βελμαρ μου ειπαν σαν κοστος θα παει 25 ευρω η τοποθετηση και συγχρονισμος 15 ευρω ο κλειδαρας δεν ηξεραν ποσο κανει το κλειδι τπολογιζω κανα 30-40 ευρω θα μου κοστισει δλδ γυρω στα 80 ευρω. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν βρεθουν τα κλειδια μεσα στην θαλασσα θα λειτουργουν???? (φοβος κλοπης αυτοκινητου)
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Προφανώς και οτιδήποτε ηλεκτρικό/ηλεκτρονικό που δεν είναι αδιάβροχο θα έχει θεματάκια αν μπει στο νερό, πόσο μάλιστα στη θάλασσα.

Για τέτοιες περιστάσεις, βρες μια αδιάβροχη θηκούλα και είσαι κομπλέ ;)
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Γιωργος79 said:
Καλησπερα και παλι παιδια. Με εχουν γρουσουζεψει δεν υπαρχει περιπτωση! :) Τωρα βεβαια αυτο που γραφω εδω ισως ειναι σε λαθος topic, απλα παλι θελω την πολυτιμη βοηθεια σας. Χθες αφερεθηκα και επειδη κραταγα το μωρο στην αγκαλια μπηκα με τα κλειδια του αυτοκινητου μεσα στην θαλασσα! τα ειχα στο μαγιο, βλακεια μου.... γερναω κιολας, τελος παντων ειχα το μυαλο μου στο παιδι! τωρα ειμαι με τα εφεδρικα, πηρα τηλεφωνο στην βελμαρ μου ειπαν σαν κοστος θα παει 25 ευρω η τοποθετηση και συγχρονισμος 15 ευρω ο κλειδαρας δεν ηξεραν ποσο κανει το κλειδι τπολογιζω κανα 30-40 ευρω θα μου κοστισει δλδ γυρω στα 80 ευρω. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν βρεθουν τα κλειδια μεσα στην θαλασσα θα λειτουργουν???? (φοβος κλοπης αυτοκινητου)
αφου τα ξαναπρογραματισεις διαγραφεται το παλιο και δεν παιρνει μπροστα το μονο που μπορουν ειναι να το ξεκλειδωσουν.
 

Γιωργος79

Original poster
Member
Oct 10, 2015
122
4
19
Πες οτι καποιος επιτηδειος βρηκε τα κλειδια! εγω βγαινοντας απο το αυτοκινητο βαζω συναγερμο στη θαλασσα, αν βαλει το κλειδι στην πορτα και το ξεκλειδωσει.... δεν θα χτυπησει ο συναγερμος? γτ ηλεκτρονικα το κλειδι θα εχει αχρηστευθει, σαν απλο κλειδι ομως θα ταιριαζει στην πορτα.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Το παλιό κλειδί το έχασες στη θάλασσα ή απλά χάλασε ? Αν το έχασες, τότε (α) έχει χαλάσει η πλακέτα, και (β) η λάμα ταιριάζει ακόμα στο κυλινδράκι. Για να είσαι απολύτως σίγουρος, μόνο αλλαγή κλειδιών και κυλίνδρων....
 

Γιωργος79

Original poster
Member
Oct 10, 2015
122
4
19
Στην θαλασσα μεσα στο νερο! αν βρεθει τουλαχιστον ας πεσει σε κανα καλο ανθρωπο και να το δωσει στην καντινα! αλλιως μακαρι να χαθει επι παντως βλεματος, γτ τωρα οικονομικα δεν ειμαι για τετοιες αλλαγες που να κοστιζουν 100 ευρα! :(
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Σε ποια παραλία είχες πάει? Ενδιαφέρομαι να το βρώ  :D
Θεωρώ ότι και να το βρει κάποιος, άντε να το συνδέσει ότι αυτό είναι του αμαξιού σου..!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Το καινούριο κλειδί Γιώργο, το ανακλινόμενο, θα σου κοστίσει ίσως και 140 ευρώ κομπλέ κομμένο και προγραμματισμένο στην αντιπροσωπεία. Το παλιό (το χαμένο) πιθανότατα δε θα λειτουργεί σαν πλακέτα, θα μπαίνει όμως στον κύλινδρο της πόρτας για να την ξεκλειδώσει. Ο συναγερμός λογικά θα χτυπήσει κανονικά σε αυτή την περίπτωση. Μπορείς να κάνεις και δοκιμή με το δεύτερο κλειδί.

Απλά έχε στο νου σου όταν πας στην αντιπροσωπεία, να τους πεις να σβήσουν από τη μνήμη του αυτοκινήτου το παλιό κλειδί και να αφήσουν μόνο το καινούριο και το δεύτερο. Γιατί είναι πολύ πιθανόν να απενεργοποιεί και το immobilizer το χαμένο κλειδί, παρ' όλο που βράχηκε (το τσιπάκι του immobilizer δεν νομίζω ότι καταστρέφεται με το νερό).
 

Γιωργος79

Original poster
Member
Oct 10, 2015
122
4
19
Σας ευχαριστω για την βοηθεια, θα το παω αντιπροσωπεια Σαββατο η απο βδομαδα γτ δεν λεει να ειμαι με 1 κλειδι αυτοκινητου! γιατι αν τυχει και χασω και το δευτερο θα χρειαστω γερανο! :) Και παλι σας ευχαριστω πολυ παιδια!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread