Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Paolito

Rookie
Aug 9, 2016
27
0
1
62
Αθήνα
Επειδή είμαι στο παραπέντε να παραγγείλω το ST 185hp, θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε ακούσει σχετικά  με  βλάβες. Έχει κάποιο αδύνατο σημείο; Χρειάζεται σε κάτι κάποια ιδιαίτερη προσοχή; Τα πλεονεκτήματα τα γνωρίζω, τα μειονεκτήματα δεν τα γνωρίζω και μόνο κάποιος που το έχει θα μπορούσε να μου πει με το χέρι στην καρδιά.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν το έχω πολύ καιρό για να σου πω για βλάβες. Κάπου 12.000 χλμ του έχω κάνει. Και είναι άψογο σε όλα τα σημεία. Ακόμα και στο θέμα τριγμών, είναι πολύ βελτιωμένο σε σχέση με το mk6 που επίσης έχω.
Να σου πω κάτι με το χέρι στην καρδιά; 5 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μηχανικά σου δίνει η Ford, βελτιωμένο πάει χαλαρά στα 320+ χωρίς να πειράξεις το μοτέρ (τα αγγλάκια στο μεγάλο νησί κάνουν πάρτι, αν παρακολουθείς ξένα forums θα το έχεις δει), άρα για μένα παράγγειλέ το...
 

Paolito

Rookie
Aug 9, 2016
27
0
1
62
Αθήνα
kostg said:
Δεν το έχω πολύ καιρό για να σου πω για βλάβες. Κάπου 12.000 χλμ του έχω κάνει. Και είναι άψογο σε όλα τα σημεία. Ακόμα και στο θέμα τριγμών, είναι πολύ βελτιωμένο σε σχέση με το mk6 που επίσης έχω.
Να σου πω κάτι με το χέρι στην καρδιά; 5 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μηχανικά σου δίνει η Ford, βελτιωμένο πάει χαλαρά στα 320+ χωρίς να πειράξεις το μοτέρ (τα αγγλάκια στο μεγάλο νησί κάνουν πάρτι, αν παρακολουθείς ξένα forums θα το έχεις δει), άρα για μένα παράγγειλέ το...

Η εγγύηση πληροφοριακά  έχει ανέβει  στα 8 χρόνια ;) . Δεν παρακολουθώ ξένα forums και δεν είμαι του σκαλίσματος. Μου αρέσει να ενημερώνομαι και μέχρι εκεί.  Ήδη εκτιμώ ότι τα 182 άλογα είναι αξιοπρεπέστατα για το συγκεκριμένο αμάξι και ιδικά για την Αθήνα. Ότι πειράζεις (κατά την ταπεινή μου άποψη) έχει να κάνει με καταναλώσεις- καταπονήσεις- θερμοκρασίες και πιθανές απρόβλεπτες βλάβες.
 

Paolito

Rookie
Aug 9, 2016
27
0
1
62
Αθήνα
Σκέφτομαι να το παραγγείλω  και έχω προβληματιστεί  διότι  δεν έχω δει ούτε ένα στον δρόμο χαχαχχα!  Τι γίνεται με τα ST,  δεν υπάρχει αγοραστικό ενδιαφέρον ;  ή  συμβαίνει κάτι  άλλο από θέμα αξιοπιστίας  κλπ. ( λέω εγώ τώρα!) . Βοηθάτε  fiestάκιδες  μην την πατήσω, τα χρήματα δεν είναι λίγα.  ;D
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Κι όμως κυκλοφορούν αρκετά και μάλλιστα και μέλη από εδώ μέσα είναι κάτοιχοι και μόνο καλά λόγια έχουν να πουν:

kostg said:
Δεν το έχω πολύ καιρό για να σου πω για βλάβες. Κάπου 12.000 χλμ του έχω κάνει. Και είναι άψογο σε όλα τα σημεία. Ακόμα και στο θέμα τριγμών, είναι πολύ βελτιωμένο σε σχέση με το mk6 που επίσης έχω.
Να σου πω κάτι με το χέρι στην καρδιά; 5 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μηχανικά σου δίνει η Ford, βελτιωμένο πάει χαλαρά στα 320+ χωρίς να πειράξεις το μοτέρ (τα αγγλάκια στο μεγάλο νησί κάνουν πάρτι, αν παρακολουθείς ξένα forums θα το έχεις δει), άρα για μένα παράγγειλέ το...
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Paolito said:
Σκέφτομαι να το παραγγείλω  και έχω προβληματιστεί  διότι  δεν έχω δει ούτε ένα στον δρόμο χαχαχχα!  Τι γίνεται με τα ST,  δεν υπάρχει αγοραστικό ενδιαφέρον ;  ή  συμβαίνει κάτι  άλλο από θέμα αξιοπιστίας  κλπ. ( λέω εγώ τώρα!) . Βοηθάτε  fiestάκιδες  μην την πατήσω, τα χρήματα δεν είναι λίγα.  ;D

Εγώ βλέπω πάλι ένα κάθε μέρα!!! (true fact) περνάω από ένα δρόμο για τη δουλειά που έχει ένα άσπρο παρκαρισμένο, και bonus, είδα κ ένα 2ο χθες άσπρο και ένα μπλε στα Γιάννενα πριν 4 5 μέρες. Να το πάρεις!!
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Τον τελευταίο μήνα έχω δει κι εγώ 1 μπλε στη Σαλαμίνα, 2 μαύρα στο ΣΕΦ και ένα άσπρο στο κέντρο στην Αθήνα. Ωστόσο με προσπέρασε και ένα κόκκινο στην εθνική οδό Αθηνών Κορίνθου.
Γενικά υπάχουν αρκετά και μιλώντας με ένα κάτοχο ο οποίος είχε και το προηγούμενο mk6, είναι πάρα πολύ ικανοποιημένος καθώς σε όλα τα σημεία είναι βελτιωμένο!

Υ.Γ. "Αυτά τα καθίσματα της recaro είναι έρωτας"
 

Paolito

Rookie
Aug 9, 2016
27
0
1
62
Αθήνα
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δυστυχώς εγώ δεν έχω δει κανένα σε αντίθεση με τα απλά ecoboost που δεν προλαβαίνω να τα μετρήσω  :D
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Paolito said:
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δυστυχώς εγώ δεν έχω δει κανένα σε αντίθεση με τα απλά ecoboost που δεν προλαβαίνω να τα μετρήσω  :D

Μην ξεχνάς ότι αναφέρεσαι στην ελληνική αγορά, και μάλιστα σε περίοδο που οι περισσότεροι κοιτάνε να κάνουν οικονομία. Όταν το Ecoboost είναι φθηνότερο, πετρελαιοκίνητο, καίει λιγότερο και πληρώνει και λιγότερα τέλη, λογικό είναι ο άλλος να θυσιάσει τις επιδόσεις του ST για να κάνει οικονομία.

Μην πάει ο νους σου στο κακό. Το fiesta θεωρώ πως έχει βγει πολύ αξιόπιστο σε όλες τις εκδόσεις και το ST δεν αποτελεί εξαίρεση.
 

Paolito

Rookie
Aug 9, 2016
27
0
1
62
Αθήνα
Από εχτές ψάχνω σε όλες τις εκθέσεις μήπως και  βρω κάποιο  ST για να δω κάποιες λεπτομέρειες από κοντά. Δυστυχώς... ούτε ένα δεν υπάρχει.  :(
 

Paolito

Rookie
Aug 9, 2016
27
0
1
62
Αθήνα
Υπάρχει ένα μεταχειρισμένο ενός γιατρού, μοντ 2014. Αν ο γιατρός είναι εκεί δίπλα στην εργασία του το βλέπεις, αν δεν είναι, δεν το βλέπεις. Έτυχε να έχω περάσει από εκεί.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δύσκολα τα st στις εκθέσεις. Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ. Στο car.gr δεν υπάρχει ούτε ένα;
 

Paolito

Rookie
Aug 9, 2016
27
0
1
62
Αθήνα
Στο car.gr τι να το κάνω ? Εκτός και αν αναφέρεσαι  στο car center  όπου υπάρχει όπως προανέφερα του..γιατρού.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Paolito said:
Στο car.gr τι να το κάνω ? Εκτός και αν αναφέρεσαι  στο car center  όπου υπάρχει όπως προανέφερα του..γιατρού.
Στο car εννοεί.
Για να το δεις,θα το παίξεις αγοραστής
 

Paolito

Rookie
Aug 9, 2016
27
0
1
62
Αθήνα
εγώ  θέλω να το δω σε σαλόνι, να  μυρίζει καινουργίλα, το μεταχειρισμένο μπορεί και  να με ξενερώσει, έχω τα θέματά μου με αυτά χαχαχχα!
 

Yiannis145

Newbie
Aug 28, 2016
1
0
0
Καλησπέρα παιδια, συγνώμη αν έχει ξανα απαντηθεί το συγκεκριμένο θεμα, αλλά θα ήθελα τη βοήθειά σας.
Είμαι σε έρευνα αγοράς αυτοκινήτου, το budget είναι γύρω στα 14000 € και τα χλμ που διανυω ειναι γυρω στα 10000 το χρονο, 90% εντός πόλης. Μετά από σχετική έρευνα και εχοντας ακούσει καλά λόγια κατέληξα στο Fiesta. Εχω κάνει ήδη test drive στο 1.0 100hp και η τιμή που μου το δίνουν ειναι 13900 στην έκδοση Titanium με το κλειδί στο χερι. Ωστόσο με 600€ επιπλέον μπορώ να παρω το 1.5 tdci με τα 95hp (οχι το econetic) και εχω μπει στον πειρασμό.
Διαβαζω ομως και σε αλλα φόρουμ οτι ακόμα και η έκδοση του πετρελαίου εντός πόλης πλησιαζει τα 8 λίτρα (η αναφορά ηταν βέβαια για το αντίστοιχο focus) που τα θεωρω υπερβολικα.  Τελικά εσείς που είστε κάτοχοι ποιο απο τα 2 θα μου προτεινατε; αξιζουν λετε τα 600€ επιπλέον για το diesel;  Με νορμαλ τρόπο οδηγησης ποσα λιτρα καιτε με τα συγκεκριμένα μοτέρ εντός πολης; να επισημανω οτι το αυτοκίνητο σκοπεύω να το κρατήσω πολλά χρόνια και γι αυτο με ενδιαφέρει πολυ το κόστος χρήσης αλλά και η οδηγική συμπεριφορά φυσικά.
Σας ευχαριστώ
 

Sharky

New member
Apr 14, 2012
82
3
8
Χανιά
Καλησπέρα,όπως και ο φίλος Γιάννης απο πανω έτσι και εγω σκέφτομαι να γίνω κάτοχος ενός ecoboost titanium 100 hp. Μου είπανε για τον diesel αλλα σε test σε ξένα περιοδικά λένε ότι ο ecoboost  είναι μονόδρομος! Εγω κολλαω μονο στην αξιοπιστία που δεν διαβάζω και πολυ ενθαρυντικά πράγματα.σκέφτομαι να κάνω επέκταση εγγύησης στα 8 χρόνια με κοστος περιπου 400 € αλλα η επίσημη εγγύηση θα είναι 2 χρόνια έτσι? έχετε να μου πείτε κάτι για την αξιοπιστία και ποιότητα κατασκευής του fiesta? ευχαριστω.
 

GRF

Rookie
Jan 28, 2016
48
0
0
Το έχω από το 13 και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα, κατανάλωση εντός 6'5 με 7λεκτος κάτω από 6•
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread