Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Aparadektos

Rookie
Jan 17, 2016
38
1
0
scorpion said:
Εγώ θα έπαιρνα με τα 100hp
Έχει καλύτερες καταναλώσεις από τι το 80hp και θα είσαι και πιο άνετος στις υπόλοιπες κινήσεις σου
Μακριά από τα πετρέλαια.Πάρε ένα turbo και βάλε του πρόγραμμα.Πιο φθηνή συντήρηση από το πετρέλαιο
Τα σερβις εννοεις; Γιατί γενικά το κόστος χρήσης είναι το διπλάσιο στη περίπτωση της βενζίνης.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Crazy said:
Εγώ προσωπικά σου χω πει ότι το επόμενο μου θα το σκεφτώ πολύ αν θα είναι βενζίνη ;)

Αν έχει πορτοκαλί χρώμα, δύσκολο να μην είναι βενζινοκίνητο...
 

?

Rookie
Jan 31, 2016
13
0
0
παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας!εχω τελικα καταληξει στον 1.0 ecoboost 100hp βενζινη.κανω γυρω στα 12.000 χλμ το χρονοστην αρχη ημουν σε μεγαλο διλημμα μεταξυ πετρελαιου-βενζινης οπως κ με το ποιο αμαξι να επιλεξω καθοτι ασχετη.κ τωρα ειμαι λιγο μπερδεμενη σχετικα με το τουρμπο η ατμοσφαιρικο,μιας και ο πρωτος ειναι σχετικα καινουριος κ δεν μπορουμε να εχουμε μια σαφη εικονα ως προς το τι προβληματα ενδεχεται να βγαλει......θα μου πειτε οι αλλοι δε βγαζουν?πηρα τελικα την αποφαση κ ο,τι γινει.εχω παει σε 2 επισημους εμπορους.ο ενας ειναι ο σφακιανακης, για τον οποιο εχω διαβασει οτι αρκετοι πελατες δεν εχουν μεινει κ πολυ ευχαριστημενοι ως προς τη μετεπειτα συμπεριφορα με σερβις,εγγυηση κλπ και ο αλλος ειναι η ελφορ.η ελφορ για τα ιδια πραγματα,εκδοση,χρωμα κλπ μου εδωσε 500 ευρω φθηνοτερα προσφορα.αλλα ανεξαρτητα απο αυτο,αναμεσα στους 2 ποιον προτεινετε?εκτος κι αν εχετε να προτεινετε κ καποιον αλλον.
 

OPTION-X

Member
Σεπτ. 26, 2014
115
0
16
Μη σε νοιάζει για το που θα το πηγαίνεις για σέρβις.!!! Όπου θες το πας, δική σου επιλογή είναι, δε σε αναγκάζει κανείς να το πηγαίνεις εκεί που το πήρες. Οπότε αγόρασέ το απο τον φθηνότερο και για σέρβις πήγαινέ το στον καλύτερο!! ;) Πάντως μην ανησυχείς για την επιλογή σου. Είναι καλό αυτοκίνητο και ο κινητήρας του είναι αρκετά χρόνια στις αγορές. Δεν κυκλοφορεί μόνο στην Ελλάδα ;) Του έχουν πιεί το αίμα και στο εξωτερικό και δεν έχει παρουσιάσει σοβαρά προβλήματα. Εξ άλλου έχει και 5 χρόνια εγγύηση. Κι εγω το ίδιο έχω σαν 3ο αυτοκίνητο και κοντεύει να γίνει η πρώτη μου επιλογή :)
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Aparadektos said:
Τα σερβις εννοεις; Γιατί γενικά το κόστος χρήσης είναι το διπλάσιο στη περίπτωση της βενζίνης.
Για να έχεις σωστό το αμάξι χωρίς προβλήματα λόγω περισσότερο των πετρελαίων η συντήρηση είναι στα ίδια πλαίσια με την βενζίνη,να μην σου πω ότι πιο σύντομα κιόλας.Το τι λένε οι αντιπροσωπείες δεν με ενδιαφέρει γιατί αυτοί στα δύσκολα δεν θα βοηθήσουν
 

?

Rookie
Jan 31, 2016
13
0
0
η αποφαση επαρθη!αυριο παω να κλεισω το φιεστακι 1.0 ecoboost 100 hp trend. ;D
σας ευχαριστω πολυ ολους για την πολυτιμη βοηθεια σας!εχω μια τελευταια ερωτηση........κ μετα θα σταματησω να σας πρηζω.....για λιγο.. :D
ειμαι αναμεσα στο candy red και το candy blue.περισσοτερο κλινω προς το candy red αλλα δεν εχει τυχει να το δω απο κοντα.μονο απο φωτογραφιες και φοβαμαι μη ροζιζει στον ηλιο.μηπως το εχει καποιος η εστω να το εχει δει live να μου δωσει τα φωτα του?επισης,επειδη ειναι ειδικο χρωμα, μηπως αν χρειαστει κανενα βαψιμο θα ειναι πιο δυσκολο να το πετυχουν?αν κ μου ειπαν οτι υπαρχουν κωδικοι για αυτο το χρωμα αλλα καποιος αντιπροσωπος μου ειπε οτι δεν το συστηνει γι'αυτο το λογο.παρολο δηλαδη που υπαρχουν κωδικοι, και παλι δεν το πετυχαινουν τελεια.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,313
183
63
50
Αθήνα
Έχω το candy blue και μπορώ να σου πω ότι (α) είναι πολύ όμορφο χρώμα (ομοίως και το candy red), (β) είναι τριπλής επίστρωσης και χρειάζεται προσοχή και υπομονή για να το πετύχεις, (γ) είναι εξίσου ωραίο και τη μέρα και το βράδυ.
 

?

Rookie
Jan 31, 2016
13
0
0
καλησπερα σε ολους,
ισως σας φανει περιεργο αυτο που θα ζητησω αλλα δεν εχω αλλη επιλογη.οπως εχω πει σε προηγουμενο ποστ,εχω αποφασισει την αγορα φιεστα.απλα εχω ενα θεμα με το χρωμα........ειμαι αναμεσα πλεον σε deep impact blue και candy red.περισσοτερο κλινω προς το candy red οπως το βλεπω στις φωτο αλλα αλλο να το δεις απο κοντα. δυστυχως οπως φαινεται,κανενας αντιπροσωπος στην αθηνα δεν το εχει διαθεσιμο αυτη τη στιγμη να το δω live.αυτο που ηθελα ειναι αν το εχει καποιο μελος κ δεν εχει προβλημα να περασω να το δω ας μου στειλει inbox.ευχαριστω!
 

OPTION-X

Member
Σεπτ. 26, 2014
115
0
16
Eγώ πάντως για το μπλέ πήγαινα και επειδή δεν είχε ετοιμοπαράδοτο πήρα το μαύρο....
Είναι φανταστικό χρώμα!!!!
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
OPTION-X said:
Eγώ πάντως για το μπλέ πήγαινα και επειδή δεν είχε ετοιμοπαράδοτο πήρα το μαύρο....
Είναι φανταστικό χρώμα!!!!
Τι μου θυμισες οταν πηγα να το παραγγειλω το ηθελα σε χρωμα jeans=μπλεβιολετι και το πηρα tango=πορτοκαλοκοκκινο επειδη ηταν ετοιμοπαραδωτο  τοτε ημουν 20 χρονων το πρωτο μου καινουριο αυτοκινητο και κυκλοφορουσα με την συγκινωνια λογω οτι πουλησα το ραλακι μου αλιως θα περιμενα το jeans
 

k0s

Rookie
Jan 26, 2016
19
0
0
Υπάρχει κανένα νεότερο σχετικά με την συνέχιση της απόσυρσης? Πως μπορουμε να μάθουμε τα ετοιμοπαράδοτα αυτοκίνητα με όφελος απόσυρσης(να έχουν ήδη εκτελωνιστεί δλδ) χωρίς να χρειαστέι να πάρουμε μία μία όλες τις αντιπροσωπείες τηλέφωνο και να ρωτάμε τι υπάρχει ?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δε χρειάζεται νομίζω να καλέσεις όλες τις αντιπροσωπείες. Όλοι μιλάνε με την Ford Motor Hellas και ξέρουν τι υπάρχει διαθέσιμο μέσα από το online σύστημά τους.
 

k0s

Rookie
Jan 26, 2016
19
0
0
Η βελμάρ είχε άλλο διαθέσιμο , ο καρανικόλας άλλα αμάξια (χρώματα) ο σφακιανάκης δεν έχει κανένα...Άρα θεώρησα ότι κάνουν διαφορετικές εισαγωγές ο καθένας
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Εδώ και καιρό ο πατέρας μου σκέφτεται να αλλάξει αυτοκίνητο, οπότε δεν έχασα ευκαιρία και σήμερα πήγα στην Ford για το ST!Πήρα μια πρώτη τιμή, και για ενδεικτικούς λόγους έδωσα το Fiestaki να του κάνουν μια αξιολόγηση ώστε να ξέρουμε πάνω κάτω τι όφελος θα έχουμε από την απόσυρση!Να ξεκαθαρίσω ότι ήμουν σίγουρος για την τιμή που θα μου έλεγαν, δεν την περίμενα βέβαια τόσο χαμηλή όμως δεν αλλάζει κάτι καθώς το αμάξι(Το Fiesta) δεν θα το δίναμε μια η άλλη!

Έχουμε και λέμε:

Άμαξι του 2005 με 57000χλμ έχοντας μόνο μια μικροφαναρτζοδουλειά, ουσιαστικά ατρακάριστο γιατί η φαναρτζοδουλειά ήταν στην πόρτα!Δεν έπαιξε θέμα με καλίμπρα,φτερά άξονες και γενικά κάτι σοβαρό!Το αξιολόγησαν 2000ευρώ, δεν αναφέρω καν την εσωτερική κατάσταση που μυρίζει ακόμη καινούργιο, τα δερμάτινα καθίσματα του S,προφυλακτήρες S,Αεροτομή,ζάντες γιατί αυτά είναι δικά μου και ξέρω ότι δεν μετράνε!Αλλά 2000?Με 2000 πουλάνε στο Car κάτι Datsun των 300000χλμ, anyway θα ξανά πάμε και την άλλη εβδομάδα να δουν το άλλο αυτοκίνητο αλλά προφανώς θα πάει σε ιδιωτή και όχι στην Ford(Κοινή λογική).

Ο Ίδιος ο πωλήτης μου πρότεινε να το δώσω σε ιδιώτη, και λογικό!Το μόνο που με ξενέρωσε είναι ότι η έκπτωση απόσυρσης ισχύει μόνο για τα ετοιμοπαράδοτα!Αν το παραγγείλεις, πέρα από την αναμονή δεν έχεις την έκπτωση αλλά δεν πειράζει!Επίσης το αστείο είναι ότι αυτοί σε περίπτωση που το έδινα θα το μοσχοπουλάγανε όχι με την λογική που θα το έπαιρναν από εμένα αλλά ως ένα Fiesta με όλα τα έξτρα!Όμως εντάξει δεν ονειροβατώ, έτσι είναι η αγορά και το εμπόριο!Καταραμένος καπιταλισμός :/

Αυτά τα ολίγα, έχω ένα προαίσθημα ότι θα τα κάνουμε δύο τα Fiesta σύντομα

Υ.Γ:Ο Σφακιανάκης είχε δύο ετοιμοπαράδοτα, ένα μπλε και ένα μαύρο σήμερα που πήγα!
 

?

Rookie
Jan 31, 2016
13
0
0
τελικα εδωσα παραγγελια για το deep impact blue!μεσα με τελη μαρτιου θα το εχω!οσο για τα διαθεσιμα αμαξια,σε 3 αντιπροσωπειες που πηγα,ολοι μου ειπαν τα ιδια και οτι εχουν ενα πανελλαδικο ονλαιν συστημα που χρησιμοποιουν.για τα ετοιμοπαραδοτα (πχ μαυρο,λευκο...klp) ο ενας αντιπροσωπος αφησε να εννοηθει οτι θα υπαρχει το οφελος αποσυρσης αλλα δεν ρωτησα παραπανω γιατι δεν με ενδιεφερε κανενα απο τα ετοιμοπαραδοτα χρωματα.γι'αυτο που παρηγγειλα εγω, μου ξεκαθαρισαν οτι θα ισχυσει η εκπτωση αποσυρσης μονο εαν υπογραφει απο τον υπουργο.ας κανει κ κατι καλο αυτη η κυβερνηση!:p
 

OPTION-X

Member
Σεπτ. 26, 2014
115
0
16
? said:
τελικα εδωσα παραγγελια για το deep impact blue!

Tο ωραιότερο χρώμα κατ εμέ!!! Με το καλό να το παραλάβεις!! :)
 

k0s

Rookie
Jan 26, 2016
19
0
0
Με το καλό να σου έρθει!Εμένα το deep impact blue ειναι στο τελωνείο κ περιμένει να ψηφιστεί το όφελος απόσυρσης. Αν θες στείλε μου inbox τιμή που σου έκαναν κ απο που αν θες (να δουμε κ κατα πόσο υπάρχουν διαφορές)
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Πλησιάζει η ώρα του ST2 οπότε θα ήθελα την γνώμη σας για το πιο χρώμα είναι η καλύτερη επιλογή!Είμαι ανάμεσα σε Red Race και Absolute Black, παρόλ'αυτά θα ήθελα και την δική σας προσωπική γνώμη, με τα υπέρ και τα κατά μπας και κατασταλλάξω κι εγώ!Οι διαθέσιμες επιλογές είναι:

Red Race
Frozen White
Spirit Blue
Absolute Black
Molten Orange

Τα δύο πρώτα είναι μόνης στρώσης(Μη μεταλλικά)!Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread