Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

cliff

Original poster
Newbie
Dec 8, 2015
2
0
0
Καλησπέρα παιδιά,

Εδω και λίγο καιρό είμαι στην αναζήτηση αυτοκίνητου. Είμαι ανάμεσα σε δυο εταιρίες : Seat και Ford, ειδικότερα

Seat
Ibiza 1.0t 110hp FR
Ibiza 1,4t 150hp FR

Ford

Fiesta 1.0t 100hp
Fiesta 1.0t 125hp

Είμαι σε αρκετά δύσκολη θέση στο να αποφασίσω.
Υπάρχει κάποιος που να έχει κανένα από τα παραπάνω για να μου πει μερικά θετικά και αρνητικά για να μου διευκολύνει την απόφαση?

Ευχαριστώ..
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
1
0
43
Αν ξέρεις ρίξε και καμιά τιμή. Παίζει και αυτό το ρόλο του!
Εγώ όταν γύριζα από αντιπροσωπείες για να αγοράσω καινούργιο μόλις μπήκα στο seat, ενώ μπροστά μου άρεσε τρελά, με το εσωτερικό και το πίσω μέρος ξενέρωσα τόσο που σηκώθηκα και έφυγα χωρίς να ρωτήσω τιμή. Μιλάμε για το 2009....
Θέλω να πω ότι παίζει ΜΕΓΑΛΟ ρόλο να δεις τα αμάξια από κοντά και αν είναι δυνατό να τα οδηγήσεις.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,313
183
63
50
Αθήνα
Πριν πάρω το Fiesta, κοίταγα ακριβώς αυτά που λες, συν τα Polo, Corsa και C3. Ήθελα βενζίνη, turbo (για προφανείς λόγους), 5θυρο, και γενικά την καλύτερη πρόταση.

Καταρχήν από αυτά που λες το FR με τον 1.4 είναι σε άλλη κατηγορία επιδόσεων αλλά και κατανάλωσης. Προφανώς είναι και το πιο ακριβό (είχα πάρει προσφορά και για τον 1.0 και για τον 1.4 από τη Seat). Αν όμως αποφασίσεις να πληρώσεις κάτι παραπάνω, είναι με διαφορά το πιο γρήγορο. Επίσης το 1.0 της VAG με τα 115 είναι επίσης αρκετά σβέλτο, πιο γρήγορο από το Ecoboost με τα 100. Ο Ecoboost με τα 125 είναι κάπου ανάμεσα, ενώ με τα 140 είναι μεν το πιο γρήγορο 1000αρι, αλλά και πάλι απέχει αρκετά από τον 1.4. Επίσης υπάρχει διαφορά στα τέλη αλλά και στο δακτύλιο (αν είσαι Αθήνα και σε ενδιαφέρει).

Από πλευράς εξοπλισμού, το FR είναι αρκετά καλό, στα ίδια επίπεδα με το Titanium. Θετικό για το Ibiza (και γενικά τα VAG) είναι η standard οθόνη 5" που επιτρέπει πολλά και ωραία κόλπα. Και το Fiesta έχει αναβαθμιστεί σε αυτό το τομέα, αλλά την οθόνη των VAG δεν τη φτάνει. Πόσο μάλλον αν πληρώσεις ένα 450αρι ακόμα και βάλεις τη μεγάλη οθόνη με το Connect, όπου εκεί πλέον έχεις ακόμα περισσότερες δυνατότητες. Κάτι που στο Fiesta είναι αρκετά πιο ακριβό (γιατί παίρνεις αναγκαστικά navi και κάποιο ice pack). Την καλύτερη οθόνη με διαφορά την έχει το Corsa, το οποίο όμως έχει κάποιες "κουλές" ελλείψεις στον εξοπλισμό, π.χ. έχει standard cruise control αλλά δεν έχει ούτε καν ως extra πίσω ηλεκτρικά παράθυρα :eek: :eek:

Από πλευράς χώρων, θα έλεγα ότι το Corsa είναι το πιο άνετο, μετά το Ibiza (αν και λόγω οροφής έχει πολύ χαμηλό ταβάνι για τους πίσω) μαζί με το Polo και το Fiesta. Το C3 το νιώθεις "ψηλό" γενικά, αλλά δεν έχει και τόσο διαθέσιμο χώρο. Όλα τα πορτμπαγκάζ παίζουν τριγύρω στα 280-300 λίτρα, οπότε εκεί έχουμε ισοπαλία.

Εκεί που κερδίζει καθαρά το Fiesta είναι σε θέμα εμφάνισης, σχεδιασμού, και γενικότερης αίσθησης μέσα-έξω. Δεν θα έλεγα ότι τα VAG έχουν ΤΑ υλικά, αλλά και τα τρία (Polo, Ibiza, Fabia) είναι εντελώς επίπεδα, χωρίς ίχνος έμπνευσης και το "κάτιτις" ρε παιδί μου που να τραβήξει το μάτι. Σε αυτό το τομέα το καλύτερο συνολικά είναι το καινούριο Clio, το οποίο όμως έχει αδύναμα μοτέρ.

Τέλος στο θέμα της τιμής θα πρέπει προφανώς να δεις τι παίζει αυτή τη στιγμή (προσφορές, συνεχίζεται η απόσυρση ?, αν κάνεις παραγγελία πότε θα έρθει κλπ), αλλά όταν τα κοίταγα εγώ πριν 1-2 μήνες, το 100αρι Fiesta (σε Trend) ήταν το φθηνότερο, το Ibiza 1.4 το ακριβότερο, και όλα τα άλλα έπαιζαν τριγύρω στα 14-15, σε μεσαίο ή καλό επίπεδο εξοπλισμού.

Αυτά τώρα πρόχειρα, αν θες κάτι παραπάνω μου λες
 

cliff

Original poster
Newbie
Dec 8, 2015
2
0
0
Καλημέρα

Ευχαριστώ για την απάντηση σας.

Τιμές στο περίπου

Seat
Ibiza 1.0t 110hp FR -- 14.100
Ibiza 1,4t 150hp FR -- 15.300

Ford

Fiesta 1.0t 100hp --13.900
Fiesta 1.0t 125hp -- 14.500

Εχω κάνει test Drive στην έκθεση αυτοκίνητου το fiesta 1.0t 100hp και ibiza 1.0t 110hp SC

Αυτα που έχω να πω είναι :

To fiesta έχει όμορφο design στο εσωτερικό άνετους χώρους για τους πίσω , αλλα τα 100 άλογα δεν τα έδειχνε δεν ξέρω πως είναι τα 125hp. Το Ibizaki μου αρεσει αρκετά η μάπα του τα 110hp νομίζω τα κατάλαβα δεν τόσο άνετους χώρους πίσω και το look του FR μου άρεσε αρκετά.
Τώρα για χρόνο παράδοσης απο οτι κατάλαβα για ολα μιλάμε 3-4 μηνες αφού δεν έχουν stock εδώ στην Ελλαδα.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,313
183
63
50
Αθήνα
Επίσης κάτι σημαντικό που ξέχασα σχετικά με τα μοτέρ. Ο 1000αρης του Fiesta είναι ο πιο παλιός, και θεωρητικά ο πιο δουλεμένος (δεν βγάζει ζημιές εύκολα), αλλά ο καινούριος 1000αρης του VAG έχει πολύ καλύτερη συνολικά λειτουργία. Κάνει πολύ λιγότερο θόρυβο, τραβάει από πιο χαμηλά, έχει λιγότερους κραδασμούς, ενώ είναι και αρκετά πιο ψυχωμένος από τον Ecoboost με τα 100 άλογα. Όπως κατάλαβα με την πρώτη, και το αναφέρεις και εσύ, η έκδοση με τα 100 άλογα φαίνεται -και είναι- κάπως "περιορισμένη", τραβάει καλά μέχρι τις 3Κ σαλ περίπου και μετά τίποτα, πάει επίπεδα μέχρι τις 5,5Κ σαλ όπου αρχίζει να ξεψυχάει. Θεωρώ ότι η πιο σωστή έκδοση είναι με τα 125, εκεί δείχνει πιο "σωστός" ο Ecoboost και πραγματικά νιώθεις ότι έχει δύναμη και 125 άλογα.

Γι'αυτό και εξαρχής έψαχνα Titanium με τα 125 αλλά δεν υπήρχε άμεσα διαθέσιμη, και τα διαθέσιμα Sport ήταν όλα με τα 140, οπότε και τώρα ψάχνω από τη πρώτη μέρα πως θα γίνει να περάσω πρόγραμμα κρατώντας ταυτόχρονα και την εγγύηση. Η πρότασή μου είναι, αν πας για παραγγελία, στο Fiesta κοίτα κατευθείαν με τα 125 άλογα ;)
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Εγώ το μόνο που μπορώ να σου πω από την πείρα μου (λόγω δουλειάς) είναι ότι η συντήρηση των 2 αυτοκινήτων έχουν μεγάλη διαφορά και με ακριβότερο το ibiza (γενικά τα vag έχουν ακριβή συντήρηση)
 

?

Rookie
Jan 31, 2016
13
0
0
καλησπερα σε ολους!
με συγχωρειτε αν ειναι ασχετο το θεμα,απλα δεν ημουν σιγουρη σε ποια κατηγορια να το ενταξω.
μετα απο βολτα στις περισσοτερες αντιπροσωπειες, ειμαι ενα βημα πριν την παραγγελια του 1.0 ecoboost 100hp.
απλα επειδη εχω χιλιομπερδευτει-απο τη μια ακουω και διαβαζω διθυραμβικες κριτικες,απο την αλλη ρωτησα μαστορα κ μου ειπε μακρυα απο 3κυλινδρο 1000αρη τουρμπο κινητηρα- θα ηθελα και τη γνωμη κατοχων για να εχω μια πραγματικη εικονα. ειστε ευχαριστημενοι γενικα απο το αμαξι?ειναι αυτο που περιμενατε?σας εχει βγαλει προβληματα?ποια ειναι η πραγματικη του καταναλωση?κατα το 90% θα το κινω μες στην πολη.ο κινητηρας ειναι διαμαντι οπως ακουγεται η τεικα ειναι νωρις ακομα για να βγει πορισμα?ευχαριστω :)
 

OPTION-X

Member
Σεπτ. 26, 2014
115
0
16
Αγαπητό....ερωτηματικό :)
Αν πραγματικά διάβασες τα ποστς των μελών για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, τότε θα το είχες παραγγείλει ήδη!
Ο μάστορας που σου είπε μακρυά απο 3κύλινδρους τούρμπο που ζεί? Αφού όλες οι εταιρείες πλέον τέτοιους βγάζουν :)
Τέλος πάντων. Το συγκεκριμένο μοτέρ παίρνει κάθε χρόνο βραβείο ως ο κινητήρας της χρονιάς εδω και 5 χρόνια αν δε κάνω λάθος. Κάποια προβλήματα νεότητας έχουν ήδη λυθεί. Οπότε θέμα αξιοπιστίας δεν τίθεται. Απο κατανάλωση τώρα, εξαρτάται και απο το στυλ οδήγησης του καθενός. Μόλις "ανοίξει" το μοτέρ θα δείς μέσα στην πόλη κατανάλωση απο 7-7,5 λ/100χλμ. Αυτή είναι η δική μου κατανάλωση. Αλλοι τα καταφέρνουν καλύτερα. Σε ταξίδι, αν δεν το πιέζεις (έως 130) θα δείς εύκολα και κάτω απο 6 λ/100χλμ.
Συνοψίζοντας, είναι ενα τίμιο αυτοκίνητο, όμορφο (υποκειμενικό), καλά εξοπλισμένο, αρκετά οικονομικό, χωρίς σοβαρά προβλήματα που αν το προσέξεις στα σέρβις του θα σε υπηρετήσει για αρκετά χρόνια.
Ελπίζω να βοήθησα και να σε γνωρίσουμε καλύτερα στο φόρουμ ως ιδιοκτήτρια πλέον! ;)
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Συμφωνή και εγώ με τον OPTION-X . Πιστεύω ότι δεν υπάρχει κανείς εδώ μέσα που να μετάνιωσε που το πήρε. Είναι μία τίμια επιλογή.
 

GRF

Rookie
Jan 28, 2016
48
0
0
πολυ καλη επιλογη αριστο αυτοκινητο.μπορω να το πω μετα απο 9 αυτοκινητα που εχω αλλαξει.
 

kimon

New member
Jul 19, 2015
53
2
8
? said:
....ρωτησα μαστορα κ μου ειπε μακρυα απο 3κυλινδρο 1000αρη τουρμπο κινητηρα- θα ηθελα και τη γνωμη κατοχων για να εχω μια πραγματικη εικονα...

O μάστορας που ρώτησες μάλλον έχει μείνει 10-15 χρόνια πίσω!  rules
Το αμάξι είναι μια χαρά-αν κι εγώ το έχω μόνο 7 μήνες με λίγα χλμ. (~1400)-, αλλά είναι ευκολοδήγητο και για μέσα στην πόλη και για ταξίδι,με καλούς σχετικά χώρους,σβέλτο και ασφαλές.Η κατανάλωση σε μένα είναι γύρω στα 9-9,5lt/100km κι εκτός Αθήνας έχω δει και 7,2-7,6,όμως είναι άστρωτο.Πιστεύω ότι με περισσότερα χλμ.,θα πέσει ~1,5lt.
 

?

Rookie
Jan 31, 2016
13
0
0
σας ευχαριστω πολυ ολους για το χρονο κ τη βοηθεια σας....μαλλον θα τα ξαναπουμε συντομα. :)
 

?

Rookie
Jan 31, 2016
13
0
0
καλησπέρα κ πάλι,
οπως ειχα πει σε προηγουμενο ποστ, κλινω προς τον 1.0 ecoboost 100hp.
αλλα αν λαβουμε υποψη το γεγονος οτι το αμαξι θα κινειται κατα 90% μεσα στην πολη, αρκετο σταματα-ξεκινα, ε σιγουρα θα υπαρχει κ εθνικη κ πολυυυ σπανια ταξιδι, μηπως να κοιταξω καλυτερα για τα 80 hp? γενικοτερα δεν θα ελεγα οτι εχω βαρυ ποδι αλλα ουτε οτι παω σαν κοτα.μια μεση κατασταση.τις προσπερασεις μου τις κανω.κι επισης σημαντικο να τραβαει κ στις ανηφορες......ευχαριστω
 

OPTION-X

Member
Σεπτ. 26, 2014
115
0
16
τότε...ερωτηματικό, μη το συζητάς καθόλου! Πας για το τουρμπάκι και στη θέση σου θα έπαιρνα αυτό με τα 125 άλογα. Δεν έχει διαφορά στην κατανάλωση με το 100ρι και έχεις και πιο πολύ γκάζι όταν το χρειαστείς ;)
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,313
183
63
50
Αθήνα
? said:
καλησπέρα κ πάλι,
οπως ειχα πει σε προηγουμενο ποστ, κλινω προς τον 1.0 ecoboost 100hp.
αλλα αν λαβουμε υποψη το γεγονος οτι το αμαξι θα κινειται κατα 90% μεσα στην πολη, αρκετο σταματα-ξεκινα, ε σιγουρα θα υπαρχει κ εθνικη κ πολυυυ σπανια ταξιδι, μηπως να κοιταξω καλυτερα για τα 80 hp? γενικοτερα δεν θα ελεγα οτι εχω βαρυ ποδι αλλα ουτε οτι παω σαν κοτα.μια μεση κατασταση.τις προσπερασεις μου τις κανω.κι επισης σημαντικο να τραβαει κ στις ανηφορες......ευχαριστω

Εγώ αντιθέτως με τον option-x, θα έλεγα ότι σωστά κοιτάς το 100αρι. Το 80αρι είναι για αποκλειστική χρήση πόλης, αφού δεν έχει ούτε δύναμη ούτε -κυρίως- ροπή για να κινηθεί αξιοπρεπώς φορτωμένο ή/και πιο σβέλτα (π.χ. Ε.Ο.). Βέβαια η κατανάλωση είναι μεγαλύτερη, προφανώς αναλογικά με την αυξημένη ιπποδύναμη+ροπή, αλλά και το πως το πας.

Αν όμως είσαι "γκαζοφονιάς" και σε τρώει το πόδι σου, τότε το 125 θα ήταν όντως καλύτερη λύση, και πιο σβέλτο και πιο εύκολα αναβαθμίσημο (εντός εγγύησης)..
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Εγώ θα έπαιρνα με τα 100hp
Έχει καλύτερες καταναλώσεις από τι το 80hp και θα είσαι και πιο άνετος στις υπόλοιπες κινήσεις σου

Aparadektos said:
Μακριά από βενζίνη, χτύπα ντίζελ και βάλε πρόγραμμα.
Μακριά από τα πετρέλαια.Πάρε ένα turbo και βάλε του πρόγραμμα.Πιο φθηνή συντήρηση από το πετρέλαιο
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
scorpion said:
Δεν τα θέλω ρε φίλε,τα έχουμε πει
Βρε ναι,απόψεις είναι αυτές.

Αλλά με μια σωστή κ πιο προσεγμένη συντήρηση απο ότι τη βενζίνη δν έχεις κανένα πρόβλημα.

Εγώ προσωπικά σου χω πει ότι το επόμενο μου θα το σκεφτώ πολύ αν θα είναι βενζίνη ;)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread