Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

StuparArt

Original poster
Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Τι δισκοπλατό έβαλες?? Είχες θέματα λόγο αυξημένης ροπής με τον μαμά και έκανες την αλλαγή?
 

lefteriskri

Member
Jun 12, 2013
222
0
0
32
Αιγαλεω
Εεεςς.Βασικα τον εσπασα τον μαμα τον δισκο σε μια αλλαγη και εφυγε ενα κομματι και σφηνοθηκε στο πλατο.μονο δισκο αλλαξα και εβαλα τετραφτερο αγωνιστικο φτιαχτο σε τορνο και οχι καποια μαρκα.Και αντογη  για 250 αλογα τροχο περιπου.οποιος καταλαβε καταλαβε ;)
 

cRis

Member
Jun 16, 2013
260
0
16
Λευτέρη αισθάνεσαι το πεντάλ πιο σκληρό και τις αποσυμπλέξεις καθόλου πιο απότομες;

Είναι μεγάλη μόντα αυτό που έκανες! Ειδικά για τα τουρμπάτα αυτοκίνητα που έχουν μεγάλο περιθώριο αύξησης της ροπής τους, σε σχέση με τα του εργοστασίου.
 

lefteriskri

Member
Jun 12, 2013
222
0
0
32
Αιγαλεω
Eιναι ενα τσακ ποιο σκληρος ο συμπλεκτης αλλα η αποσυμπλεκξη μ φαιναιταια η ιδια.βεβαια στην αλλαγη τρως τρελη κλοτσια αλλα εμενα μου αρεσει αυτο ok234
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
ο τετραφτερος εχει ίδια αίσθηση, μονο που "πιανει" πολυ πιο γρηγορα.

ειδικα αμα τον αφησεις κατα λάθος αισθανεσαι σαν να δυαλύεται το αυτοκίνητο

εγω ειχα χρονια τετραφτερο χωρις κανένα προβλημα...

απλα πρεπει να ναι καλός μαστορας αυτο που θα τον φτιάξει, γιατι έχω δει και χαλια δουλειες.

στην αθηνα τους πηγαινα σ' εναν μαστορα στο παλατάκι που δεν θυμαμαι πια πως τον λένε.
 

lefteriskri

Member
Jun 12, 2013
222
0
0
32
Αιγαλεω
Eχει πολυ καλη αισθηση γιατι μου εχει βαλει και ελατηρια ενισχημενα και ειναι αρκετα μαλακος ο συμπλεκτης
 

lefteriskri

Member
Jun 12, 2013
222
0
0
32
Αιγαλεω
330 μου πηγε μαζι με εργασια (ανεβα κατεβα σασμαν) και βαλβολινες για το σασμαν της castrol
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
δεν ειναι και τιποτα σουπερ τιμη αλλα μάλλον φυσιολογική θα την χαρακτήριζα (200 έχει ο δίσκος, 80-100 ευρω ανεβα-κατεβα σασμαν και κατι ψιλα για τις βαλβολίνες)
 

lefteriskri

Member
Jun 12, 2013
222
0
0
32
Αιγαλεω
Υπογισε οτι ο δισκος φτιαχτηκε απο την αρχη και εχει και ελατηρια και ενισχυμενα τακουνια. Δςμ ξερω αν παιζει ρολο αυτο στην τιμη απλα το ειπα
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Μιας και σε έχουμε στο τράπεζι με το φακό στην μούρη για ανάκριση να ρωτήσω και εγώ  :D :D . Ο δίσκος σου είναι μεταλλικός ή από κέβλαρ ;
 

AndreasEcoBoost

New member
Jan 13, 2014
52
0
0
Αθήνα
Λευτερη αφου ειχες κανει τη βελτιωση εσπασε ο δισκος;
Κ αν ναι σχετιζονται αυτα μεταξυ τους;
 

lefteriskri

Member
Jun 12, 2013
222
0
0
32
Αιγαλεω
Δεν ξερω απο τι ειναι ο δισκος.Γιατι ρωτας?

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1399387839[/time]
AndreasEcoBoost said:
Λευτερη αφου ειχες κανει τη βελτιωση εσπασε ο δισκος;
Κ αν ναι σχετιζονται αυτα μεταξυ τους;
Εκανα ενα λαθακι πριν και εστειλα κενο μηνημα.Προφανως και σχετιζονται Αντρεα αλλα εφτεγα και γω γιατι με τις γρηγορες αλλαγες και την ροπη που ειχα ανεβαση λογικο ηταν να τον παρω στο χερι
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
γιατι εχω ακουσει πως ο μεταλλικος ρεταρει πιο ευκολα στα χαμηλα ενω ο κεβλαρ ειναι πολυ πιο ανθεκτικος... μην νομιζεις, κι εγω σκαλιζω τα περι δισκου οποτε δεν ξερω ακριβως τα οφελη του καθενος.
 

tm099

New member
Oct 25, 2010
84
0
0
Γνωρίζει μήπως κάποιος αν ο δίσκος που φοράει το 1000αρι το fiesta,το fiesta mk7 και το fiesta st mk6 είναι ίδιοι μεταξύ τους;;ή έχουν διαφορές όλα αυτά τς μοντέλα;;
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
το 1000αρι εχει τελειως αλλο δισκο απο το tivct νομίζω. Απο το 1.6 ecoboost μπορει και να κάνει, αλλα χρειάζεται και το πλατό και δεν ξερω αν ταιριαζουν τα καρε. Για να το δεις αυτο πρεπει να μετρησεις τα καρε απο το δικό σου και εναν παλιο πλατό απο 1.6 ecoboost. Αν έχεις κανενα γνωστό σε αντιπροσωπεια μπορει να στα μετρησει απο υπαρχον stock σε ανταλλακτικά που έχει.


νομιζω η λυση του 4φτερου είναι η καλύτερη και πιο οικονομική λύση, αλλα μ' αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι... ok234
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread