Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

aleks

Original poster
Member
Apr 20, 2013
197
3
18
2020
καλησπέρα και από εμενα, είμαι κάτοχος ενός fiesta που κατά τι παραγγελια του δν έβαλα το city pack με αποτέλεσμα να χάσω την ένδειξη στην έγχρωμη οθόνη του fiesta. προς ενημέρωση έχω το sony ηχοσύστημα με την έγχρωμη οθόνη. μπορώ μα βάλω aftermarket αισθητήρα και να το ρυθμίσω στη ford για να μου βγάζει το park pilot?
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #2
Απ'οσο ξερω οχι... ειναι αρκετα δυσκολο ωστε να γινει αυτο γιατι 1) πρεπει να ειναι συμβατο με το sony και 2) θελει και προγραμματισμο
οποτε βαζεις ενα απλο σετ με αισθητιρες παρκαρισματος και τελος ;)
 

aleks

Original poster
Member
Apr 20, 2013
197
3
18
2020
το απλο ειναι βαρετο! η ρυθμιση ειναι ευκολη απο αντιπροσωπεια. το θεμα ειναι ο καταλληλος αισθητηρας

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1413053531[/time]
στη σελιδα με τα αξεσουαρ εχει κανα 2 αισθητηρες που λεει οτι γινεται
 

tsambion

Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Εβαλε καποιος μονος του να μας πει καποιες λεπτομέρειες? Οπως απο που περασε τα καλωδια των αισθητηρων μεσα στον καμπινα, απο που ακριβως πηρε ρευμα κτλ?
 

and.short

Rookie
Feb 9, 2016
15
0
1
aleks said:
καλησπέρα και από εμενα, είμαι κάτοχος ενός fiesta που κατά τι παραγγελια του δν έβαλα το city pack με αποτέλεσμα να χάσω την ένδειξη στην έγχρωμη οθόνη του fiesta. προς ενημέρωση έχω το sony ηχοσύστημα με την έγχρωμη οθόνη. μπορώ μα βάλω aftermarket αισθητήρα και να το ρυθμίσω στη ford για να μου βγάζει το park pilot?

Η ενεργοποίηση με το forscan είναι εύκολη. Το έχω κάνει στο δικό μου αλλά μου έβγαζε xx γιατί φυσικά δεν τους έβρισκε.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι οτι οι προφυλακτήρες μας δεν έχουν τις βάσεις να μπουν τα μαμα park tronic και δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει η καλοδίωση μέχρι το BCM. (για να έχεις ένδειξη πρέπει σε κάθε περίπτωση να μπουν της ford και όχι aftermarket)
 

tsambion

Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Γι'αυτο το λογο εχω παραγγειλει after market,νομιζω δεν θα μπορεσω να βρω τις καταληλες λεπτομ για να εγκαταστησω της γνησιες της φορντ. Απλα θελω καποιες λεπτομ η καποιον οδηγο για after market.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Οι εργοστασιακοί αισθητήρες μπαίνουν από το εργοστάσιο. Για να μπουν μετά, εκτός του ότι ο κάθε αισθητήρας κοστίζει 100 ευρώ λιανική (×4=400) χρειάζονται βάσεις προφυλακτήρα, εσωτερικά άλλη τραβέρσα, καλωδίωση (πλεξούδα) και φυσικά μονάδα ελέγχου. Και όλο αυτό να συνδεθεί στον εγκέφαλο άνεσης και να δείξει στην έγχρωμη οθόνη (αν υπάρχει η έγχρωμη οθόνη).
Κατά την παραγγελία από το εργοστάσιο αυτό κόστιζε 150 ευρώ (αν θυμάμαι καλά). Για μετά δεν αξίζει με την καμία.
Tsambion, έχει τρύπες το σασί πίσω για να περάσουν τα καλώδια. Ρεύμα παίρνεις από το λαμπάκι της όπισθεν. Όταν επιλέγεις την όπισθεν, ανάβει το λαμπάκι πίσω και παίρνει 12v η μονάδα των αισθητήρων.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
tsambion said:
Γι'αυτο το λογο εχω παραγγειλει after market,νομιζω δεν θα μπορεσω να βρω τις καταληλες λεπτομ για να εγκαταστησω της γνησιες της φορντ. Απλα θελω καποιες λεπτομ η καποιον οδηγο για after market.

Το να μπουν οι αυθεντικοί αισθητήρες θέλει δουλειά, πολλά ανταλλακτικά και αρκετή δουλειά. Το ξεχνάς, τόσο από πλευράς κόστους/χρόνου, όσο και δυσκολίας.

Ένα -οποιοδήποτε- aftermarket σύστημα είναι πανεύκολο να μπει. Το εγκεφαλάκι (κύκλωμα των 2€) μπαίνει κάπου στο πλάι πίσω στο πορτμπαγκάζ, ρεύμα παίρνεις από μια λάμπα της όπισθεν, και τις καλωδιώσεις τις περνάς από όπου βρεις. Απλά θέλει λίγη φροντίδα, να τα περάσεις όμορφα, να τα δέσεις με μερικά zip-ties για να μην είναι χύμα κλπ. Μόνο σημείο που θέλει προσοχή είναι το τρύπημα του προφυλακτήρα για να μπουν οι αισθητήρες, μπορείς να τους βάλεις και στα κάτω μαύρα πλαστικά, απλώς θα χτυπάνε πιο συχνά και όχι με τόση ακρίβεια (λόγω θέσης και γωνίας).
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread