Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

fiestathess

Original poster
MK7
Newbie
Nov 20, 2023
1
0
1
Μοντέλο
MK7
Καλησπέρα παιδιά, μόλις πήρα ένα fiesta του 2009 με τον 1250cc 82hp και έχει μέση κατανάλωση 9.5l στα 100. Ταχύτητα αλλάζω γυρω στις 2.5κ με 3κ στροφές και το οδηγάω στην πόλη αλλά σχεδόν πάντα βράδυ που η κίνηση ως επί το πλείστον έχει σπάσει. Κάτι δεν μου κάθεται καλά... Εσείς τι κατανάλωσεις έχετε?
 

Rafail

MK7
Newbie
Nov 30, 2023
2
0
1
Μοντέλο
MK7
Καλησπέρα παιδιά, μόλις πήρα ένα fiesta του 2009 με τον 1250cc 82hp και έχει μέση κατανάλωση 9.5l στα 100. Ταχύτητα αλλάζω γυρω στις 2.5κ με 3κ στροφές και το οδηγάω στην πόλη αλλά σχεδόν πάντα βράδυ που η κίνηση ως επί το πλείστον έχει σπάσει. Κάτι δεν μου κάθεται καλά... Εσείς τι κατανάλωσεις έχετε?

Καλησπέρα,
Εγώ έχω 7.2-7.4 αλλά μέσα στην κινηση-ωρες αιχμής αλλά και πάλι μου φαίνεται πολύ!
 

BloodMage

Member
Jun 8, 2021
135
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
ουτε το st δεν καιει τοσο. εντος πολης ειμαι κατω απο 9
σιγουρα δεν ειναι φυσιολογικο να σου καιει τοσο. το ερωτημα ειναι γιατι καιει τοσο. μηπως εχει θεμα ο λαμδα? πρεπει να το ψαξεις
για αρχη πηγαινε το στην αντιπροσοπεια να στο μπριζωσουν μηπως βγαζει καποιο σφαλμα
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Παίδες το έχουμε πει πολλές φορές, η κατανάλωση εξαρτάται από πολλές παραμέτρους, οδηγό, συνθήκες (οδήγησης και καιρικές), τρόπο οδήγησης, γεωγραφική περιοχή, κίνηση κλπ. Το ίδιο αυτοκίνητο μπορεί να έχει τρομερά διαφορετικές μέσες καταναλώσεις, οπότε δεν έχει νόημα να συγκρίνετε νούμερα. Εγώ στο 1.0ΕΒ έχω 9,5 μέσα στη πόλη και άλλος που μένει στην ίδια περιοχή με μένα μπορεί να έχει 2 λίτρα πάνω ή 2 λίτρα κάτω (που το έχουμε ήδη συζητήσει παλιότερα και όντως έτσι είναι).

Προφανώς το να ελέγξεις γενικώς το αυτοκίνητο και να δεις αν κάτι δεν δουλεύει σωστά ή χρειάζεται αλλαγή, πάντα είναι καλή ιδέα...
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Θέλει έλεγχο σίγουρα, λάμδα μπουζί -πολλαπλασιαστές, μαπ, θέλει συνεργείο της προκοπής. Πρώτα όμως να μετρήσεις πραγματική κατανάλωση, μπορεί απλά να φταίει και το όργανο μετρησης

Sent from my X19 using Tapatalk
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread