Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Nikpap8888

Rookie
MK7
Feb 28, 2021
11
2
3
Μοντέλο
MK7
Καλημέρα παιδιά έχω ένα fiesta titanium 1.25 διπορτο έφτασα τα 156.000 και τα αμορτισερ θέλουν αλλαγή, λογικά θα πάω σε sachs απλά θέλω να βάλω και ελατήρια από το sport επειδή έτυχε να το οδηγήσω κιόλας το sport ήταν καλύτερο από το titanium λίγο πιο χαμηλό και μου έδινε καλύτερη αίσθηση. Που μπορώ να βρω ελατήρια από sport?
 

eliasz750

MK7
Newbie
Jun 7, 2022
3
1
3
Μοντέλο
MK7
Γειά σας και από εμένα. Έχω το μκ7 1.6 sport του 2009. Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να φορέσει αναρτήσεις ( αμορτισερ και ελατήρια) από άλλο μοντέλο μικρότερου κυβισμού για να μαλακώσει. Δεν το πίνω το αμάξι...την άνεσή μου θέλω πλέον. Ευχαριστώ...
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Μπορεί να μαλακώσει και με τα αμορτισέρ μόνο, αν είναι πιο μαλακά. Κάτα τη γνώμη μου άλλαξε τα αμορτισέρ, αν έχουν πέσει κάτω από 50% (μέτρηση με αμορισερομετρο σαν αυτό που έχουν στα ΚΤΕΟ) και θα είσαι οκ. Εκτός αν βρεις κάποιο μέλος που θελει τα δικά σου ελατήρια και τα κάνετε τραμπα.

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

eliasz750

MK7
Newbie
Jun 7, 2022
3
1
3
Μοντέλο
MK7
Ευχαριστώ για την απάντηση turbomaniac. Αυτά τα μαλακά αμορτισέρ ψάχνω καιρό τώρα...! Δεν κάθονται αναρτήσεις από μοντέλα που δε φορούν σπορ ανάρτηση; Κάποια όπως το ambient ας πούμε ή κάποιο άλλο; Έχω απευθυνθεί σε μηχανικό και μου είπε πως δεν υπάρχουν άλλοι κωδικοί που να ταιριάζουν σε αυτό το σασί. Δηλαδή μένεις για πάντα με σκληρές αναρτήσεις; Παράξενο μου φαίνεται....
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac

Theo66

MK7.5
Newbie
Jan 25, 2015
7
2
3
Μοντέλο
MK7.5
Καλησπέρα, έχω εδώ και αρκετές χιλιάδες χλμ eibach 3.5ποντα και koni sport (κίτρινα) sto mk7 1.0T μου και οδηγικά είμαι υπερευχαριστημένος.
Επειδή είμαι με 15" ζάντες είμαι ένα κλικ χαμηλότερα απ' ότι οι περισσότεροι με αυτό το χαμήλωμα και σε κάποιες περιπτώσεις βρίσκω με το πλαστικό lip κάτω από τον προφυλακτήρα . Σε κάποια γκαράζ που έχουν λίγο ψηλή και κακότεχνη ράμπα δε, πλέον δε μπορώ να μπω γιατί είμαι οριακά με το κάτω μέρος του αυτοκινήτου!!
Υπάρχει κάποιος τρόπος να σηκώσω το αμάξι ελάχιστα (max 1πόντο) ? Θα πρέπει να βάλω άλλα ελατήρια?
 

nicolaos

MK7
Member
Dec 8, 2012
157
8
18
63
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ-ΚΑΤΩ ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΥΛΛΗΝΗ
Μοντέλο
MK7
Καλημέρα παιδιά έχω ένα fiesta titanium 1.25 διπορτο έφτασα τα 156.000 και τα αμορτισερ θέλουν αλλαγή, λογικά θα πάω σε sachs απλά θέλω να βάλω και ελατήρια από το sport επειδή έτυχε να το οδηγήσω κιόλας το sport ήταν καλύτερο από το titanium λίγο πιο χαμηλό και μου έδινε καλύτερη αίσθηση. Που μπορώ να βρω ελατήρια από sport?
Post automatically merged:

Γειά σας και από εμένα. Έχω το μκ7 1.6 sport του 2009. Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να φορέσει αναρτήσεις ( αμορτισερ και ελατήρια) από άλλο μοντέλο μικρότερου κυβισμού για να μαλακώσει. Δεν το πίνω το αμάξι...την άνεσή μου θέλω πλέον. Ευχαριστώ...
Μπορείς να βάλεις ελατήρια και αμορτισέρ από τιτανιουμ 1,600cc
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread