Ελαστικά ΜΚ7,5

Oτιδήποτε σχετικό με ζάντες και λάστιχα
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Member
Member
x 56
x 22
Has thanked: 0
Been thanked: 13 times

Re: Ελαστικά ΜΚ7,5

Δημοσίευση από Dimitris »

Τοποθετήθηκαν σήμερα Nexen Nfera PRIMUS 195/45/16 μετά απο παρότρυνση του Χρήστου(bullet fiesta). Ήθελα κάτι σχετικά καλό, και οσο πιο value for money γινόταν. Ρωτώντας 2-3 άτομα ακόμα μου είπαν τα καλύτερα και δεν το σκέφτηκα πολύ περισσότερο..
στα 250 πήγε η 4άδα μαζί με την τοποθέτηση που θεωρώ οτι ειναι απο τις καλύτερες τιμές που μπορείς να βρεις.
Επίσης μαζί με τα λάστιχα έκανα και ευθυγράμμιση. Γενικά το αμάξι τράβαγε λίγο αριστερά, αλλα πλεον το είχα συνηθίσει και σήμερα που έδειξαν το πόσο μεγάλη απόκλιση υπήρχε και πόσο λάθος ήταν πριν ρυθμιστεί σήμερα.
Σαν πρώτη εντύπωση ειναι σαν να μπήκα σε άλλο αμάξι, πολύ πιο μαλακό, δεν τραβάει καθόλου και πατάει φυσικά πολύ καλύτερα.
Τώρα για τα λάστιχα και την απόδοση τους θα επανέλθω μετά απο κανένα 3-4μηνο και αφου κάνω καμιά καλή στροφοδιαδρομή.

Άβαταρ μέλους
Georgia89
Vip Team
Vip Team
x 13
x 7
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Δημοσίευση από Georgia89 »

Καλησπέρα, καιρός για αλλαγή ελαστικών ( μπας και βγάλουμε τα στραβά λάστιχα και μπορούμε να κυκλοφορούμε σαν άνθρωποι! )

έχω καταλήξει σε τι ελαστικά θα πάω απλά θα ήθελα να μου πει κάποιος, αν γνωρίζει βεβαια,αν αξίζει η κατηγορία προστασίας ζαντας (mfs)
Hankook Ventus Prime 3 K125 195/45 R16 84H (XL, MFS)
Hankook Ventus Prime 3 K125 195/45 R16 84V (XL)

βλέπω οτι η διαφορά είναι στα 10€

Άβαταρ μέλους
The Ace
Vip Team
Vip Team
x 24
Has thanked: 0
Been thanked: 9 times

Δημοσίευση από The Ace »

Προφανώς και αξίζει, για την ακρίβεια θα έλεγα να μην αγοράζουμε λάστιχα χωρίς προστασία, αν έχουμε αυτή την επιλογή
These users thanked the author The Ace for the post:
Giorgos74 (Τετ 07 Οκτ 2020, 20:52)
Rating: 25%

Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium - Ford Kuga 1.5 150HP ST-Line
Άβαταρ μέλους
Giorgos74
Member
Member
Has thanked: 2 times

Δημοσίευση από Giorgos74 »

:-[ Αλλαξα και εγω παιδια στο st και πηγα μετα απο αρκετες ερωτησεις στο pirelli zero nero . Το θεμα ειναι οτι κατι παιχτηκε με τους αισθητηρες στις βαλβιδες. Με το που εφυγα απο το μαγαζι μου αναψε λαμπακι , το εκανα reset απο το menu αλλα συνεχιζε και ξαναεβγαζε (υποψην ειχαν βαλει και λαθος πιεση στα ελαστικα)
Το πηγα μετα απο λιγες μερες παλι στο μαγαζι μου ειπαν οτι εχω εναν αισθητητα με προβλημα στην μπαταρια και τον αλλαξανε και οτι μαλιστα αλλος ενας ειναι στο 32% και οτι συντομα θα χρειαστει να τον αλλαξω. η πρωτη ερωτηση ποσο κρατανε οι μπαταριες τους?? εγω το αυτοκινητο το εχω απο μαιου 2017!
Συνεχιζω λοιπον και με το που φευγω μπαμ ξανα το λαμπακι!!!! τα πηρα ασχημα γιατι σπιτι με βουλκανιζατερ ειναι και να διασχισω την μιση αττικη!
Απο οτι ειδα μετα απο videakia youtube που βαζεις σε program mode (Train TPMS Tire Pressure sensors) το αυτοκινητο και κορναρει μια φορα και κανεις ενα reset τους αισθητηρες σε ενα ενα τα λαστιχα μεχρι να γραψει complete. δεν ειδα να το κανουν ουτε οταν τα βαλαν τα λαστιχα αλλα ουτε οταν το πηγα την δευτερη φορα που αλλαξαν τον εναν αισθητηρα, (κατι εκανε με ενα χειροκινητο "μηχανακι" programmer γυρω απο τα λαστιχα και το εβαζε και στην OBD αλλα το αμαξι δεν το εβαλε στο trainning tire pressure mode)
Eχω παραγγειλει απο το ebay ενα τετοιο tool που το κανεις και μονος σου ευκολα το reset.
Εχει τυχει σε καποιον κατι παρομοιο? τι σκατα κανουν λαθος στο βουλκανιζατερ?? επισης τι διαρκεια ζωης εχουν οι μπαταριες στους αισθητηρες??

Άβαταρ μέλους
spoumi
New member
New member
x 6
Has thanked: 1 time

Δημοσίευση από spoumi »

Άλλαξα πρόσφατα ελαστικά και τους ανέφερα ότι έχω αισθητήρες και στο τέλος της τοποθέτησης είχαν ένα μηχάνημα που συνδεόταν στην obd και συγχρόνισαν τους αισθητήρες για να είναι και στις σωστές θέσεις.

Βέβαια στο Mk8 νόμιζα ότι βρίσκει αυτόματα που βρίσκεται κάθε αισθητήρας μετά από λίγα χλμ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελαστικά και Ζάντες”