Τελικό για ΜΚ7

Διάφορες βελτιώσεις στα μηχανικά μέρη.
Άβαταρ μέλους
Dark knight
Hero Member
Hero Member
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Απ: Τελικό για ΜΚ7

Δημοσίευση από Dark knight »

Εμεμα μ'αρεσουν η (σειρα 1 φωτο 2) και η (σειρα 2 φωτο 1)  ok234
Η τελευταια κατω δεξια ειναι για τα πανηγυρια οπως και αυτος που εχει την Μπεμπα στο Περιστερι.  :D :D

Old Fords never die...
They just get faster!!!
Άβαταρ μέλους
kostg
Forum Administrator
Forum Administrator
x 5
x 9
Been thanked: 5 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kostg »

Μου φαινεται οτι το κλασικο διμπουκο ειναι το καλυτερο..

"ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος"
Άβαταρ μέλους
FiestaLpg
Member
Member

Δημοσίευση από FiestaLpg »

Ψηφίζω σειρά 1 φώτο 2 και σειρά 2 φώτο 2. Οι 4 μπούκες για το φιεστακι μου φαίνονται υπερβολικές. Ή έχεις τη Μ5 και τις χαίρεσαι να τις βλέπεις ή άστο καλύτερα. Όσο για τη τελευταία φώτο μαζί με τις μπούκες δίνουν δώρο πορτοκαλί πουκάμισο με πράσινη γραβάτα και πουά λουστρίνι.

Άβαταρ μέλους
akiz90
Pro Member
Pro Member

Δημοσίευση από akiz90 »

Εγώ όταν με το καλό βάλω θέλω απλά ένα ξερό μπασάκι ...ούτε θόρυβο πολύ, ούτε σκασίματα...ίσα ίσα να γουστάρω λίγο και να κάνουμε ωραίο κωλαράκι.  ;D Δεν θέλω καγκουριές.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akiz90
Pro Member
Pro Member

Δημοσίευση από akiz90 »

Δεν άντεξα λοιπόν το έβαλα και εγώ το τελικό μου σήμερα και ησύχασα! 2 απολήξεις φαλτσοκομένες (φ60 αν θυμάμαι καλά..ίσως και λίγο μικρότερες) και ανοξείδωτο καζανάκι. Η δουλειά έγινε στον Θεόφιλο στη Νίκαια και έμεινα πολύ ικανοποιημένος. Τα παιδιά ευγενικά και δώσανε πολύ προσοχή στο αυτοκίνητο. Το αποτέλεσμα σε ήχο είναι όπως το ζήτησα...λίγο πιο δυνατό από το μαμά με πιο μπάσο ήχο. Δεν ενοχλεί καθόλου.

Σε ότι αφορά επιδόσεις, μου είπε ότι ίσως θα πάρω κιόλας, πράγμα που δεν το νομίζω γιατί με 2 εξατμίσεις θα έχω λιγότερη εκτόνωση λογικά.

Ορίστε και 2 φωτό με το καινούριο μου κωλαράκι!  :D  Μόλοι βρώ κάμερα τις προκοπής θα ανεβάσω και βίντεο.

Εικόνα

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος akiz90 την Τρί 28 Απρ 2015, 23:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dark knight
Hero Member
Hero Member

Δημοσίευση από Dark knight »

Μεγειες φιλε μου!!
Πολυ ωραιο το  a1 σου!!

Old Fords never die...
They just get faster!!!
Άβαταρ μέλους
angel s
Pro Member
Pro Member

Δημοσίευση από angel s »

Μεγειες πολύ ωραίο akiz90...Οταν στρώσει καεί το τελικό καζανι θα σου βγάλει ενα τικ ακόμα ήχο δν νομίζω να είναι ενοχλητικό...

Άβαταρ μέλους
akiz90
Pro Member
Pro Member

Δημοσίευση από akiz90 »

Οι επιδόσεις λέτε να πέσουν λόγω εκτόνοσης που τώρα έχω 2 εξατμίσεις? Καν αν ναι μιλάμε για σοβαρά πράματα ή αμελιτέα?

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
angel s
Pro Member
Pro Member

Δημοσίευση από angel s »

Δν νομίζω ανάλογα τν τοποθέτηση ποσο ποσοστό βγάζουν οι απολήξεις δλδ να εχει μοιράσει 50 50 να βγαίνουν τα καυσαέρια...Όπως και να έχει εαν υπάρχει κάτι θα είναι αμελητέο...

Άβαταρ μέλους
akiz90
Pro Member
Pro Member

Δημοσίευση από akiz90 »

angel s έγραψε: Δν νομίζω ανάλογα τν τοποθέτηση ποσο ποσοστό βγάζουν οι απολήξεις δλδ να εχει μοιράσει 50 50 να βγαίνουν τα καυσαέρια...Όπως και να έχει εαν υπάρχει κάτι θα είναι αμελητέο...
Δεν πρέπει να έχει κάνει κάτι τέτοιο...εγώ όταν βάζω το χέρι μου πίσω απ την εξάτμιση νιώθω ότι η μία βγάζει το καυσαέριο με περισσότερη πίεση απ την άλλη (αν αυτό εννοείς). Θα ήταν καλύτερα λες να το πάει 50/50? Και αν ναι, είναι μεγάλη μανούρα να το κάνει τώρα που μπήκε?

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
scorpion
Founder
Founder
x 29
x 19
Been thanked: 4 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scorpion »

Μην ασχοληθείς akiz90,το τελικό είναι για μπάσο και ομορφιά για το πίσω μέρος του αυτοκινήτου

17xxx Mondeo 1.6cc 213hp 17xxx
Άβαταρ μέλους
angel s
Pro Member
Pro Member

Δημοσίευση από angel s »

akiz90 μν ασχοληθείς για τον λογο που ανέφερε ο scorpion. Εαν είχες τοποθέτηση ολόσωμη εξάτμιση απο χταπόδι μέχρι τελικό καλο θα ήταν να ασχοληθείς ώστε να βγάλεις την μέγιστη επιδοση...Αλλά σπάνια εχω ακούσει να κάτσει εξατμισας να το κάνει...

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7
Pro Member
Pro Member

Δημοσίευση από ΘΟΔΩΡΗΣ MK7 »

Αποκλείεται να είναι 50-50. Το ένα είναι μια σωλήνα και το άλλο περνάει μέσα από το τελικό καζανάκι. Βέβαια το αν έχει χάσει ή κερδίσει και πόσο, δεν πρόκειται να το καταλάβεις στον δρόμο. Μόνο σε κάποιο track day, που θα κυνηγάς χρόνους και αν.

Άβαταρ μέλους
akiz90
Pro Member
Pro Member

Δημοσίευση από akiz90 »

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7 έγραψε: Αποκλείεται να είναι 50-50. Το ένα είναι μια σωλήνα και το άλλο περνάει μέσα από το τελικό καζανάκι. Βέβαια το αν έχει χάσει ή κερδίσει και πόσο, δεν πρόκειται να το καταλάβεις στον δρόμο. Μόνο σε κάποιο track day, που θα κυνηγάς χρόνους και αν.
Άμα μιλάμε για τόσο μηδαμινά πράγματα δεν ασχολούμαι...απλά επειδή προβλέπεται να ξαναπάω για μια άλλη δουλειά που ίσως με θελήσει...έλεγα να το ανέφερα αν ήταν υπόθεση 10 λεπτών.

Το τελικό από κάτω είχε μία υποδοχή για να πάρει και 2η σωλίνα και είναι κάπως έτσι:
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος akiz90 την Σάβ 02 Μάιος 2015, 17:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Εικόνα
ΘΟΔΩΡΗΣ MK7
Pro Member
Pro Member

Δημοσίευση από ΘΟΔΩΡΗΣ MK7 »

Τότε μπορεί να είναι 50-50. Απίστευτο που έκατσε και ασχολήθηκε τόσο πολύ.

Άβαταρ μέλους
akiz90
Pro Member
Pro Member

Δημοσίευση από akiz90 »

Όπως είπα και πριν όταν βάζω το χέρι μου στην εξάτμιση...η 1 πετάει καυσαέριο με μεγαλύτερη πίεση από την 2...δν ξέρω αν αυτό είναι κριτίριο για το αν είναι 50-50...Αν ήταν 50-50 δεν θα έπρεπε να νιώθω την ίδια πίεση στο χέρι μου και από τις 2 μεριές?

Ότι ασχολήθηκε ασχολήθηκε...κανα 2ωρο-3ωρο έφαγε!  :D

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
angel s
Pro Member
Pro Member

Δημοσίευση από angel s »

Το κανει γτ η μια αποληξει ειναι διπλα στο καζανακι ενω η αλλα απεχει. Μν σε απασχολει δν εχεις θεμα και απο το σχέδιο που ανεβασες ειναι μια χαρα..

fazeRmk7
New member
New member

Δημοσίευση από fazeRmk7 »

τουμπανο!!!

Άβαταρ μέλους
PanosWhite
Hero Member
Hero Member

Δημοσίευση από PanosWhite »

Καλημέρα σας :)
Σήμερα πήγα και άλλαξα το μεσαίο και το τελικό που είχα βάλει και ξανά έβαλα τα μαμά πάνω !
το μονο που πρόσθεσα είναι 2 μπουκίτσες στο τελικό απλά για εμφάνιση :)
Τώρα στα φανάρια πρέπει να κοιτάω τις στροφές για να δω αν δουλεύει :) :) :)

Εικόνα

johnmar
New member
New member

Δημοσίευση από johnmar »

Beautiful  :)

Άβαταρ μέλους
walkman7
New member
New member

Δημοσίευση από walkman7 »

Καλησπέρα παιδιά.. Πριν από 2 ημέρες έβαλα κ εγώ ένα τελικό. Σήμερα άναψε το λαμπάκι μηχανής χωρίς να αλλάξει κάτι στην απόδοση του κινητήρα. Τι μπορεί να έχει πάει λάθος??? Κ καμία ιδέα για το πως θα μειωθεί ο θόρυβος,κυρίως για τα μεγάλα ταξίδια?

Άβαταρ μέλους
The Ace
Vip Team
Vip Team
x 24
Been thanked: 9 times

Δημοσίευση από The Ace »

Για το CEL, μπορεί να είναι και άσχετο με την εξάτμιση, αν δεν το διαβάσεις να μας πεις τι είναι, δεν μπορούμε να κάνουμε κάποια τηλεδιάγνωση :D Αν και για τελικό, δεν μπορώ να φανταστώ τι μπορεί να έβγαλε, αν άλλαξες και κάτι άλλο όμως, υπάρχουν 2-3 πιθανότητες....

Για τον θόρυβο, αφού άλλαξες τελικό, τι περίμενες ? Για να μειώσεις το θόρυβο θα πρέπει είτε να αλλάξεις ξανά το τελικό, είτε να το μονώσεις με εξωτερική μόνωση, κάτι που προφανώς δεν συστήνεται και θα είναι σε κάθε περίπτωση ένα επικίνδυνο ημίμετρο.

Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium - Ford Kuga 1.5 150HP ST-Line
Άβαταρ μέλους
walkman7
New member
New member

Είπα μήπως "διαβάζει" κάτι λάθος ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου κ θέλει κάποιο διάστημα να προσαρμοστεί...Όπως κ να χει θα πάρω ένα τηλ στον εξατμισα όταν γυρίσω σπίτι.... Ειμαι σε άδεια κ φοβάμαι μη μείνω σε καμία ερημιά :D. Για τον ήχο του τονισα να μην ακούγεται πολύ αλλά στον αυτοκινητόδρομο μερικές φορές δν παλευετε.... Ίσως χρειάζεται ηχομωνοση.Ευχαριστώ.
Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1450724759[/time]
Ηχομωνοση στο χώρο του πορτμπαγκάζ κ νομίζω ότι δν θα έχω πρόβλημα...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος walkman7 την Δευ 21 Δεκ 2015, 21:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
The Ace
Vip Team
Vip Team
x 24
Been thanked: 9 times

Δημοσίευση από The Ace »

Για το CEL, καθώς το τελικό είναι μετά από οποιονδήποτε σένσορα, δεν μπορεί να διαβάζει κάτι λάθος η ECU από αλλαγή μόνο του τελικού, κάτι άλλο παίζει (π.χ. για antipollution faulty πρέπει να πειραχτεί κάποιος λ, οι καταλύτες ή/και το σύνολο της εξάτμισης....)

Ηχομόνωση μπορείς να κάνεις και γενικότερα (δηλαδή για να μειώσεις όλους τους εξωτερικούς θορύβους), αλλά αν σε ενοχλεί τόσο η εξάτμιση, δεν θα λυθεί το πρόβλημά σου παρά μόνο με πιο ήσυχο τελικό. Και για να κάνεις σοβαρή ηχομόνωση, ακόμα και DIY, μπορεί τελικά να πληρώσεις πολύ περισσότερα από το να αλλάξεις -ξανά- τελικό....

Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium - Ford Kuga 1.5 150HP ST-Line
yannis_s
Vip Team
Vip Team
x 1

Δημοσίευση από yannis_s »

το θεμα του ηχου ειναι αποκλειστηκα απο λαθος τελικο. ετσι την πατησα και εγω και εφτιαξα σιγαστηρα. μειωθηκε πολυ ο θορυβος αλλα και παλι ειναι σε ψιλα επιπεδα.

Άβαταρ μέλους
kostg
Forum Administrator
Forum Administrator
x 5
x 9
Been thanked: 5 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kostg »

Πιστεύω πως οποιoδήποτε aftermarket ελεύθερο τελικό κάνει περισσότερο θόρυβο από το εργοστασιακό. Και μόνωση να βάλεις στο χώρο των αποσκευών, πάλι θα ακούγεται. Και σιγαστήρα, πάλι θα ακούγεται. Για μένα, μαμά και πάλι μαμά, με μια διαφορετική μπούκα αν θέλεις εμφάνιση.

"ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος"
Άβαταρ μέλους
walkman7
New member
New member

Λοιπόν,σήμερα πρωί πρωί μπήκε το αυτοκίνητο σε διαγνωστικό... Ή περίληψη του κωδικού έλεγε "κύκλωμα ανοικτό". Τελικά ήταν κομμένο καλώδιο 1ου αισθητήρα λάμδα.Στην αντιπροσωπεία δν ήθελαν να το επισκευάσουν κ ζηταγαν μόνο για το γνήσιο ανταλλακτικό 258€.Τελικά σε γνωστο μου ηλεκτρολόγο επισκεύασαμε το καλώδιο, σβησαμε κ το κωδικό σφάλματος και του άφησα 10€ με το ζόρι. Όταν θα έχω τα χρήματα θα σκεφτώ να προχωρησω στην αντικατάσταση.Όσο για τον θόρυβο, νομίζω ότι τον συνηθιζω. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδες κ καλές γιορτές σε όλους!!!

Άβαταρ μέλους
alpapahr
New member
New member
Been thanked: 1 time
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alpapahr »

Χθες το μεσημεράκι μπήκε και το δικό μου τελικό! Στον Σκριβάνο! Απίστευτη και πολύ λεπτομερής δουλειά και με αποτέλεσμα αυτό ακριβώς που είχα ζητήσει!

http://imageshack.com/a/img924/113/vNhWla.jpg
http://imageshack.com/a/img924/5338/qAdLEg.jpg

F.A.I.L. = First Attempt In Learning
E.N.D. = Effort Never Dies
N.O. = Next Opportunity
Be positive ;)
Άβαταρ μέλους
scorpion
Founder
Founder
x 29
x 19
Been thanked: 4 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scorpion »

Μεγειές.Εγώ δεν έμεινα ευχαριστημένος στον Σκριβάνο αλλά δεν έβαλα τελικό...αλλά έφτιαξα την σψλήνα όλη

17xxx Mondeo 1.6cc 213hp 17xxx
Άβαταρ μέλους
alpapahr
New member
New member
Been thanked: 1 time
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alpapahr »

scorpion έγραψε: Μεγειές.Εγώ δεν έμεινα ευχαριστημένος στον Σκριβάνο αλλά δεν έβαλα τελικό...αλλά έφτιαξα την σψλήνα όλη
Ευχαριστώ πολύ! :) αλλά αν επιτρέπεται τι σε "χάλασε"; Έχω ακούσει καλά λόγια από αρκετούς γνωστούς μου που έβαλαν εκεί είτε τελικά είτε ολόκληρα σύνολα!

F.A.I.L. = First Attempt In Learning
E.N.D. = Effort Never Dies
N.O. = Next Opportunity
Be positive ;)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανικές Βελτιώσεις”