Τελικό για ΜΚ7

Διάφορες βελτιώσεις στα μηχανικά μέρη.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
scorpion
Founder
Founder
x 29
x 19
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times
Επικοινωνία:

Απ: Τελικό για ΜΚ7

Δημοσίευση από scorpion »

alpapahr έγραψε: Ευχαριστώ πολύ! :) αλλά αν επιτρέπεται τι σε "χάλασε"; Έχω ακούσει καλά λόγια από αρκετούς γνωστούς μου που έβαλαν εκεί είτε τελικά είτε ολόκληρα σύνολα!
Mε χάλασε ότι πήρε λάθος τις μετρήσεις του κατά την τοποθέτηση της σωλήνας.Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να βρίσκει κάτω σε μια μπάρα που έχει.Η λύση του λάθους του ήταν να στραβώσει την μπάρα αλλά και την σωλήνα για να μην χτυπάει

17xxx Mondeo 1.6cc 213hp 17xxx
Άβαταρ μέλους
alpapahr
New member
New member
Been thanked: 1 time
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alpapahr »

scorpion έγραψε: Mε χάλασε ότι πήρε λάθος τις μετρήσεις του κατά την τοποθέτηση της σωλήνας.Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να βρίσκει κάτω σε μια μπάρα που έχει.Η λύση του λάθους του ήταν να στραβώσει την μπάρα αλλά και την σωλήνα για να μην χτυπάει
Ισχύει μεγάλο φάουλ αυτό, ειδικά από κάποιον επαγγελματία και με το δίκιο σου χαλάστηκες!!! Εγώ κάτι παρόμοιο έπαθα όταν χρειάστηκε να αλλάξω σπιράλ! Συμβαίνουν αυτά! :(

F.A.I.L. = First Attempt In Learning
E.N.D. = Effort Never Dies
N.O. = Next Opportunity
Be positive ;)
fazeRmk7
New member
New member
Been thanked: 0

Δημοσίευση από fazeRmk7 »

καλησπερα παιδια πηγα σημερα στο θεοφιλο γιατι θελει αλλαγη το καζανακι μου εχουν αρχισει κ σπανε τα διαφραγματα κ κανει εναν εκνευριστικο θορυβο..θα το αλλαξω με χειροποιητο δικο του μαζι με μπουκα..τι λετε?τοσο για την κινηση οσο κ για τον μαστορα?

Άβαταρ μέλους
akiz90
Pro Member
Pro Member

Δημοσίευση από akiz90 »

Και εγώ στο Θεόφιλο το έβαλα (στη Νίκαια) και έμεινα πολύ ευχαριστημένος.Του ζήτησα να βγάλει 2 απολήξεις πίσω, μία αριστερά μια δεξιά, οπότε ήθελε δουλειά. Φάνηκε ότι το πρόσεξε πολύ και έκανε σωστή δουλειά! Πόσες φορές μέτρησε τις αποστάσεις για να είναι σίγουρος ότι δεν χάνει ούτε πόντο.  Βέβαια ήμουν όλη την ώρα από πάνω και κοιτούσα όποτε και να ήθελε δεν είχε μαϊμουδιές. Μόνο τις κολλήσεις του δεν μπόρεσα να κρίνω γιατί δεν γνωρίζω, αλλά σε συνεργείο φίλου που πήγα μετά μου είπε είναι καλές! 1μιση χρόνο είναι επάνω και δεν έχω κανένα θέμα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος akiz90 την Τετ 15 Ιουν 2016, 19:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Εικόνα
fazeRmk7
New member
New member

Δημοσίευση από fazeRmk7 »

ναι το εχω δει το κωλαρακι του φιεστα σου τουμπανο ειναι! AR15firing AR15firing βασικα θελω να μου πεις αν ειδες διαφορα στην καταναλωση και αν σε κουραζει στα ταξιδια που ειναι ψηλες οι στροφες του κινητηρα...εγω του ειπα βεβαια οτι θελω λιγο μπασο οχι τπτ τρομερο και μια φαλτσοκομμενη μπουκα..λες να βαλω και διπλη?κολλητα ομως οχι οπως η δικη σου

Άβαταρ μέλους
akiz90
Pro Member
Pro Member

Δημοσίευση από akiz90 »

Το ίδιο του ζήτησα και εγώ! Όχι καγκουριές απλά ένα ελαφρό μπασάκι να το χαίρομαι εγώ. Άσε που σε ταξίδια θα παίρνει αυτιά, ειδικά αν έχεις και άλλους μέσα...

Κατανάλωση δεν πρόσεξα να σου πω την αλήθεια...

Εγώ για διπλή μπούκα φαλτσοκομμένη στυλ St συμφωνώ και επαυξάνω πάντως!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alpapahr
New member
New member
Επικοινωνία:

Kαλησπέρα παιδιά, για τον Θεόφιλο που λέτε δεν έχω άποψη μιας και έκανα το τελικό μου αλλού! Για τον θόρυβο όντως σε συνεννόηση με τον μάστορα μπορείς να τον ρυθμίσεις στα επίπεδα που θες, βέβαια παίζει ρόλο και το φορτίο που θα κουβαλάει το αμάξι κάθε φορά! Πχ σε εμένα, μιας και ήθελα έναν λίγο πιο μπάσο ήχο χωρίς να με ακούνε στις διπλανές γειτονιές, σε ταξίδι με νορμάλ φορτίο 2 άτομα και 1-2 αποσκευές έκανε έναν πολύ ωραίο και γλυκό ήχο, σε αντίθεση με ταξίδι με 5 άτομα και πορτπαγκαζ φουλ που το καημένο αναστέναξε! Εκεί υπήρξαν παράπονα από τους πίσω…
Τώρα από άποψη κατανάλωσης εγώ τουλάχιστον δεν έχω δει διαφορά! Σε αυτά κύριο ρόλο παίζει το πόσο βαρύ είναι το δεξί μας πόδι!
Θα συμφωνήσω και εγώ πάντως σε διπλή φαλτσοκομμένη μπούκα!

N.O. = Next Opportunity
Be positive ;)
Άβαταρ μέλους
GIANNIS MK7 1.4
New member
New member

Δημοσίευση από GIANNIS MK7 1.4 »

Καλησπερα κ απο εμενα.Εγω τελικο ανοξειδωτο και διπλη μπουκα εχω φτιαξει στο θεοφιλο πριν 3 χρονια.Η απαιτηση μου ηταν να μν εχω μεγαλο θεμα στο ταξιδι οποτε οταν ηταν να μπει και να κολληθει ειχα ανεβει πανω και με σταθερες 3.000 στροφες δοκιμαζαμε ηχο.Τελικα βγηκε ιδανικο τοσο για μενα οσο και στους συνεπιβατες σε ταξιδια κτλ.Μεχρι στιγμης ουδεν προβλημα.Οσο αναφορα καταναλωση οπως γραψανε και οι αλλοι αν ειναι βαρυ αλλαζει αλλιως τα ιδια.

Άβαταρ μέλους
akiz90
Pro Member
Pro Member

Δημοσίευση από akiz90 »

Τον ήχο πως τον ρύθμισε πραγματικά το έχω απορία. Γιατί και εμένα μου είχε πει ότι άμα θέλω περισσότερο κάποια στιγμή μπορώ να πάω και να το ρυθμίσει. Σε κάποιον που το είπα γελούσε και μου λέει άκου τι λένε για να πουλήσουν...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GIANNIS MK7 1.4
New member
New member

Δημοσίευση από GIANNIS MK7 1.4 »

Εμενα τοτε το δοκιμασαμε με δυο διαφορετικα τελικα καζανακια και υστερα αφου κατεληξα σε πιο απο τα δυο ηθελα επαιξε οσο μπορουσε με την διαμετρο και βγηκε ενα αρεστο αποτελεσμα.

Άβαταρ μέλους
akiz90
Pro Member
Pro Member

Δημοσίευση από akiz90 »

Άρα δεν μπορεί να ρυθμίσει το υπάρχον. Πρέπει να αλλάζει τελικά ή σωλήνες.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alpapahr
New member
New member
Επικοινωνία:

akiz90 έγραψε: Άρα δεν μπορεί να ρυθμίσει το υπάρχον. Πρέπει να αλλάζει τελικά ή σωλήνες.
Ναι το υπάρχον τελικό δεν μπορεί να στο ρυθμίσει! Παίζοντας όμως με σωλήνες και τελικά το πετυχαίνει! Για να καταλάβεις το καζάνι μέσα έχει και ένα σωλήνα (τρυπητός) ο οποίος είναι αυτός που περνάνε τα αέρια έξω, όσο πιο ευθεία είναι αυτός τόσο πιο πολύς ο θόρυβος που θα κάνει! Σε εμένα τουλάχιστον έτσι μου το εξήγησε! Αν τώρα με δούλεψε και λέω καμία λαλακία ευχαρίστως κάποιος από εδώ να με διορθώσει και να μάθουμε! :D

N.O. = Next Opportunity
Be positive ;)
Άβαταρ μέλους
akiz90
Pro Member
Pro Member

Δημοσίευση από akiz90 »

Καλά όχι ότι με ενδιαφέρει, αφού το πέτυχε με την 1η δεν πρόκειται να θελήσω ποτέ παραπάνω. Απλά έτσι όπως το είπε φάνηκε λες και είναι 2 λεπτά υπόθεση το να το ρυθμίσει. Φαντάστηκα ότι είχε καμιά βαλβίδα κάπου και έπαιζε για να βρει το επιθυμητό. Άλλωστε άμα θέλω ωραίο ήχο μέσα στην καμπίνα ανεβάζω λίγο στροφές για να ακουστεί το φίλτρο.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
moican
Hero Member
Hero Member

Δημοσίευση από moican »

μετα το "tuning"  αρχιζει το detuning που 6 λενε...
εβαλα σημερα το μαμα τελικο μιας και και το αλλο με ειχε κουρασει πλεον...  (μαλλον μεγαλωσα...  ssorry ssorry ::) AR15firing)
εβαλα και δυο μπουκιτσες και εγινε μπομπα...  (που καταντησα χριστε μου, να χαιρομαι ππυ εβαλα τελικο...  μαμα ομως :D)
οριστε και οι φωτο
https://www.flickr.com/gp/159284054@N05/vAACec
https://www.flickr.com/gp/159284054@N05/4q0AH9
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος moican την Δευ 05 Φεβ 2018, 16:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
VaggPore
Member
Member

Δημοσίευση από VaggPore »

Γνωρίζει κανένας εάν εχουν ιδιο "φ" οι εξατμισεις μκ6 και μκ7? Εχω βαλει remmus τελικο απο μκ6 στο μκ7 μου! Παιζει καποιο ρολο.. Παιζει να μου πεταει ακαυτες η να μην λειτουργει σωστα το καυσαεριο?

kerver0s
Rookie
Rookie

Δημοσίευση από kerver0s »

απο αλλαγη τελικου μονο οχι δεν παιζει να πεταει ακαυτη βενζινη ποσο φ ειναι το τελικο σου;

Άβαταρ μέλους
VaggPore
Member
Member

Δημοσίευση από VaggPore »

Δεν γνωριζω καθολου και δεν μπορω να το βρω κι'ολας πουθενα! Απλα υποθετω οτι εαν ειναι πολυ μεγαλυτερο φ απ'οτι το μαμα δεν θα δουλευει σωστα λογικα!

kerver0s
Rookie
Rookie

Δημοσίευση από kerver0s »

στο δικο μου που ειναι 1,6 ο σωληνας που εχει το τελικο καζανακι ειναι φ 48  μετα βγαζει 2 μπουκες  το εχω αλλαξει κ εγω με ενα remus φ 50 ελευθερο

Άβαταρ μέλους
mitsakosmaniac
Member
Member

Re: Τελικό για ΜΚ7

Δημοσίευση από mitsakosmaniac »

Καλησπέρα.
Υπάρχει κάποιος που να έχει βγαλει εντελως το καταλύτη και να έχει αλλάξει τις σωληνώσεις βάζοντας πιο ελεύθερο μεσαίο;Και αν ναι τι Φ ήταν ο σωλήνας;
Είδατε κάποια διαφορά στην απόδοση και ο ήχος αυξήθηκε στη καμπίνα;

Άβαταρ μέλους
mitsakosmaniac
Member
Member

Επανέρχομαι στο θέμα μιας και μετά θυμήθηκα ότι το Fiesta έχει χταποδοκαταλύτη και για να βγει ο καταλυτης θέλει μετατροπή(δλδ να μπει χειροποιητο χταπόδι και καταλυτης ξεχωριστά).Οπότε ρωτάω εαν υπάρχει κάποιος που να έχει αλλάξει τις εργοστασιακες σωληνώσεις σε μεγαλυτερη διάμετρο πχ 50.8 που θέλω να βάλω εγώ αφήνοντας ενα πιο ελυθερο μεσαίο που έχω και αν είδε διαφορά.

Άβαταρ μέλους
The Ace
Vip Team
Vip Team
x 24
Been thanked: 9 times

Δημοσίευση από The Ace »

Προφανώς να μην βγάλεις εντελώς τον καταλύτη, ένα το κρατούμενο. Η stock σωλήνωση είναι 45χλστ, εγώ προσωπικά πήγα στην εξάτμιση του ST που είναι 55χλστ (μετά από το remap που έκανα) οπότε θεωρώ ότι και η 50αρα θα είναι μια χαρά. Πάντως αν αλλάξεις μόνο εξάτμιση δεν θα δεις κάποια σοβαρή διαφορά, ακόμα και αν βάλεις μεταλλικό καταλύτη, γιατί η διαφορά θα είναι της τάξης του 3-4%, δηλαδή ελάχιστα αισθητή και μόνο υπό συγκεκριμένες συνθήκες.

Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium - Ford Kuga 1.5 150HP ST-Line
Άβαταρ μέλους
mitsakosmaniac
Member
Member

Καλά προφανώς κ δε θα δω τρελή διαφορά αλλά ίσως είναι καλύτερα από μαμα.Τωρα δε ξέρω αν είναι καλύτερα να αφαιρέθει κ εντελως το μεσαίο γτ φοβάμαι μην αυξηθεί ο θόρυβος στη καμπίνα η ακόμα και να κρεμάσει.

Άβαταρ μέλους
The Ace
Vip Team
Vip Team
x 24
Been thanked: 9 times

Δημοσίευση από The Ace »

Ο θόρυβος σίγουρα θα αυξηθεί, αλλά δεν υπάρχει -σοβαρός- κίνδυνος να κρεμάσει, τουλάχιστον όχι τόσο αισθητά. Αυτό που γίνεται είναι ότι μετατοπίζεται η καμπύλη απόδοσης προς τα δεξιά, προς υψηλότερες σαλ, άρα νιώθεις ότι έχει κρεμάσει χαμηλότερα, απλά γιατί αποδίδει -λίγο- καλύτερα σε υψηλότερες σας.

Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium - Ford Kuga 1.5 150HP ST-Line
Άβαταρ μέλους
Panos693
Rookie
Rookie
x 4
Has thanked: 1 time

Δημοσίευση από Panos693 »

Καλησπέρα σε όλους, σκέφτομαι να προχωρήσω σε ορισμένες αλλαγές στο φιεστάκι μου. Συγκεκριμένα θέλω να βάλω ένα τελικό (από το καζανάκι μέχρι την μπούκα) για λόγους ομορφιάς και ήχου. Ήχο δεν ζητάω κάτι τρελό, θέλω λίγο παραπάνω μπάσο απ το μαμά τελικό χωρίς να γίνεται κουραστικό προς τα εμένα αλλά και τους γύρω που θα ακούνε το αμάξι. Με λίγα λόγια θέλω κάτι διακριτικό. Δεν με ενδιαφέρει να ανέβει η απόδοση (έτσι κι αλλιώς τι απόδοση να περιμένει κανείς από ένα τελικό μόνο), βέβαια δεν θέλω και να πέσει η απόδοση του αμαξιού (πχ με μεγάλη μπούκα να "μπερδεύει" σε κάποιο εύρος στροφών). Προσωπικά μου αρέσει πολύ το τελικό με μονή μπούκα και αυτή να είναι γύρο στο φ60 ας πούμε. Επίσης προτιμώ την χειροποίητη δουλειά ώστε να περιγράψω στον εξατμισά τον ήχο που ζητάω χωρίς να υπάρχει μεγάλη απόκλιση από αυτό που θα φτιάξει.
Έχω διαβάσει όλο το θέμα από την αρχή και έχω ενημερωθεί για πάρα πολλά πράγματα, όμως δεν υπάρχουν πολλοί που να έχουν βάλει τελικό σε 1250cc αμάξι ώστε να έχω μια ολοκληρωμένη άποψη. Το αμάξι μου είναι mk7 1250cc και 60hp. Το μόνο που δεν θέλω είναι να του χαλάσω την απόδοση, οπότε προχωράω άφοβα στην αγορά ενός τελικού ή όχι; Επίσης από Πάτρα μεριά έχετε να μου προτείνετε κάποιον εξατμισά που να κάνει αποδεδειγμένα καλή δουλεία οπότε και να τον επιλέξω; Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τον χρόνο σας
υγ: την προσθήκη του τελικού θα την συνδυάσω με ένα πανελάκι της k&n για καλύτερη ροή αέρα σε σχέση με το μαμά φίλτρο αέρος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανικές Βελτιώσεις”