Φώτα θέσεως, διασταυρώσεως,πινακίδας

Πληροφορίες και ερωτήματα για body kit,σαλόνια,ταμπλό κ.τ.λ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Panos693
Rookie
Rookie
x 3
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Φώτα θέσεως, διασταυρώσεως,πινακίδας

Δημοσίευση από Panos693 »

Καλησπέρα στην παρέα, σήμερα παρατήρησα πως μου κάηκε η μια λάμπα στα φώτα διασταυρώσεως η οποία είναι led (δεν ξέρω αν από την μάνα τους είχαν πάνω τις μεσαίες λάμπες led ή αν τις έβαλε ο προηγούμενος κάτοχος, το αυτοκίνητο αγοράστηκε μεταχειρισμένο και δεν το γνωρίζω αυτό).
Οπότε πρέπει να γίνει αλλαγή στις λάμπες (τύπος h7).
Το ερώτημα μου είναι το εξής, αξίζει να γίνει αλλαγή ξανά σε led (διότι το κόστος είναι μεγάλο) ή να βάλω κάποιες καλές αλογονου πχ Philip's white vision?
Γνωρίζω ότι οι αλογονου έχουν πολύ λιγότερες ώρες ζωής απ τις led, αλλά στις led το κόστος είναι αρκετό.
Αν παρ' όλα αυτά υποθέσουμε ότι βάζω led θα έχω πρόβλημα με το can bus?
Επίσης μιας και θα "κατεβασω" τα φανάρια για να αλλάξω τις h7 λέω να αλλάξω επί της ευκαιρίας τα ψειρακια και επίσης και τα φώτα πινακίδας με πιο ψυχρά απ τα κιτρινοπά που έχει αυτή την στιγμή. Αν στα ψειρακια και στα φώτα πινακίδας βάλω led εκει θα έχω θέμα με το can bus η λόγο του τύπου (t10 w5w) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα; Το αμάξι είναι ford fiesta trend μοντέλο του 10'.
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!

Άβαταρ μέλους
The Ace
Vip Team
Vip Team
x 24
Has thanked: 0
Been thanked: 9 times

Re: Φώτα θέσεως, διασταυρώσεως,πινακίδας

Δημοσίευση από The Ace »

Δεν υπάρχουν μαμά LED, τα έχει βάλει ο προηγούμενος. Οπότε ή βάζεις καλές αλογόνου ή αλλάζεις και τις δύο LED με καινούριες, σωστές και καλές.

Όπου και αν βάλεις LED, πρέπει να είναι CANBus για να αποφύγεις διάφορα προβληματάκια που βγάζουν οι απλές φθηνές LED. Επίσης εξτρά προσοχή στα φλας, θέλουν LED με σωστό κύκλωμα καθυστέρησης.

Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium - Ford Kuga 1.5 150HP ST-Line
Άβαταρ μέλους
Panos693
Rookie
Rookie
x 3

Κατάλαβα, ωραία, μάλλον κλείνω στο να αλλάξω όσες λάμπες αναφέρω παραπάνω με απλές αλογόνου (πχ με xenon effect ή ψυχρές από 4000κ και πάνω), έχω κάνει ήδη μια έρευνα αγοράς.
Καλύτερα να μην "μπλέξω" με το να βάλω παντού led γιατί πρέπει να αγοράζω και εξτρά ανταπτοράκια για το canbus και για κάθε τύπο λάμπας ώστε να αποφύγω προβλήματα. Εκτός από αυτό το κόστος είναι μεγάλο, μόνο οι μεσαίες led ξεκινούν από 100 ευρώ και ένα ανταπτοράκι γι αυτές έχει περίπου 40 ευρώ!
Στο κάτω κάτω αν μπουν καλές αλογόνου και αν εξερεθεί το γεγονός της μεγαλύτερης σπατάλης ενέργειας και μικρότερου χρόνου ζωής σε σχέση με τις led τα αποτελέσματα σε θέμα φωτισμού πιστεύω είναι παρόμοια.
Έχω διαβάσει κριτικές που αναφέρουν για κάποιες συγκεκριμένες λάμπες αλογόνου της philips (Η7), ότι έχουν βγάλει και 6 χρόνια πάνω σε αμάξι. Βέβαια αυτό σίγουρα εξαρτάται και από την χρήση.

Άβαταρ μέλους
The Ace
Vip Team
Vip Team
x 24

Δημοσίευση από The Ace »

Δεν χρειάζεται να πάρεις extra αντάπτορες, απλώς θα προμηθευτείς εξαρχής σωστές LED, που προφανώς είναι πιο ακριβές από τις "απλές".

Για θέματα ενέργειας μην ασχολείσαι καν, μιλάμε για μικρές διαφορές που δεν έχουν σοβαρές επιπτώσεις σε -καινούρια- μπαταρία και δυναμό.
Θέματα έντασης/φωτισμού ίσως υπάρχουν, αλλά μόνο μεταξύ καλών αλογόνου και ΚΑΛΩΝ LED (όχι κινέζικων μαιμουδιάρικων δηλαδή). Ένα σωστό καλό σετ LED μπορεί να βγάζει συνολικά μέχρι και διπλάσια lumens από ένα καλό σετ αλογόνου. Αυτά τα LED όμως κάνουν αρκετά ευρώ (πάνω από 100€ όπως αναφέρεις) οπότε ξαναγυρνάμε στο θέμα του κόστους.

Τέλος, οι καλές αλογόνου όντως έχουν μειωμένη διάρκεια ζωής, εγώ μπορώ να σου πω ότι σε τέσσερα από τα τελευταία μου αυτοκίνητα που έβαλα Philips και Osram, για σχεδόν -αθροιστικά- 10 χρόνια, μου κάηκε μόνο μια Philips, και αυτή μετά την 4ετία.

Άβαταρ μέλους
Dimitris
Member
Member
x 55
x 22
Been thanked: 13 times

Δημοσίευση από Dimitris »

Panos693 έγραψε: Παρ 29 Μάιος 2020, 12:32 Κατάλαβα, ωραία, μάλλον κλείνω στο να αλλάξω όσες λάμπες αναφέρω παραπάνω με απλές αλογόνου (πχ με xenon effect ή ψυχρές από 4000κ και πάνω), έχω κάνει ήδη μια έρευνα αγοράς.
Καλύτερα να μην "μπλέξω" με το να βάλω παντού led γιατί πρέπει να αγοράζω και εξτρά ανταπτοράκια για το canbus και για κάθε τύπο λάμπας ώστε να αποφύγω προβλήματα. Εκτός από αυτό το κόστος είναι μεγάλο, μόνο οι μεσαίες led ξεκινούν από 100 ευρώ και ένα ανταπτοράκι γι αυτές έχει περίπου 40 ευρώ!
Στο κάτω κάτω αν μπουν καλές αλογόνου και αν εξερεθεί το γεγονός της μεγαλύτερης σπατάλης ενέργειας και μικρότερου χρόνου ζωής σε σχέση με τις led τα αποτελέσματα σε θέμα φωτισμού πιστεύω είναι παρόμοια.
Έχω διαβάσει κριτικές που αναφέρουν για κάποιες συγκεκριμένες λάμπες αλογόνου της philips (Η7), ότι έχουν βγάλει και 6 χρόνια πάνω σε αμάξι. Βέβαια αυτό σίγουρα εξαρτάται και από την χρήση.
Φίλε μου στις αλογόνου led effect είμαι σχεδόν σίγουρος οτι δεν θα έχεις το ίδιο δυνατό φώς με τα led.
Εγώ εμπιστεύτηκα πρώτη φορά (https://www.banggood.com/NovSight-A384- ... rehouse=CN) της Novsight led γιατην μεσαια σκάλα. Τα είχα βρει σε πιο καλή τιμή απο οτι ειναι εκεί που στα έστειλα. Κοντά στα 30 ευρώ τα πήρα. Σε φιέστα mk7.5 2015 δεν έχω κανένα απολύτως θέμα με flickering, canbus ή συχνότητες στο ράδιο που αναφέρουν μερικοί σε άλλα led. Πολύ ωραίο και δυνατό φώς. Είμαι φουλ ικανοποιημένος. Είναι κατασκευαστικά τα ίδια με αυτά που δίνει η autobeam. Τις έχω ήδη 3 μήνες και βλέπουμε..(37ευρώ έχουν τώρα σκρουτζ. απο ebay παίζει πιο φθηνα.)

Για πινακίδας έχω αυτά ακριβώς με 10 ευρώ. (https://www.banggood.com/18-LEDs-Number ... rehouse=CN)
Ψυχρό λευκό φώς, δυνατό και εννοείτα κανένα θέμα με canbus. Plug n play κατάσταση, πανεύκολη διαδικασία.

Άβαταρ μέλους
Panos693
Rookie
Rookie
x 3

Τέλεια, λόγω κόστους θα πάω σε λάμπες αλογόνου και αν δεν μείνω ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα, θα βάζω σιγά σιγά στην άκρη κάποια χρήματα ώστε να βάλω ξανά led (αυτή την στιγμή δεν διαθέτω 100-140 ευρώ να δώσω για λάμπες και είναι κάτι το οποίο χρειάζεται άμεση αλλαγή).
Εσείς έχετε να μου προτείνετε, από προσωπική σας χρήση κάποιες καλές λάμπες αλογόνου; (με ενδιαφέρει να έχουν ψυχρό φωτισμό, να μην έχουν δηλαδή τον θερμό-κιτρινωπό).

Άβαταρ μέλους
The Ace
Vip Team
Vip Team
x 24

Δημοσίευση από The Ace »

Αν πάρεις γνωστό όνομα, όλες είναι καλές, για φως ημέρας θες κάτι σαν Philips CrystalVision ή Osram CoolBlue Intense, στους 4300Κ

Άβαταρ μέλους
Panos693
Rookie
Rookie
x 3

χαχα αν σου πω ότι είχα ξεχωρήσει όσο το είχα ψάξει μόνος μου, ακριβώς αυτές που μου πρότεινες;
Τέλεια, οπότε προχωράω στην αγορά ενός ζευγαριού λάμπες εκ των παραπάνω δύο!!
Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι για τον χρόνο σου, αν χρειαστώ κάποια βοήθεια στο συγκεκριμένο θέμα θα ξαναγράψω!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εσωτερική - Εξωτερική Εμφάνιση”