Αλλαγή βαλβολίνων ΜΚ7

Aναλώσιμα, λάδια, μπουζί,τακάκια,κτλ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nos7
Global Moderator
Global Moderator
Facebook: https://www.facebook.com/mixalis.koveris/
x 16
x 25
Has thanked: 7 times
Been thanked: 13 times
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή βαλβολίνων ΜΚ7

Δημοσίευση από nos7 »

άψογος ο nexus όπως πάντα!!

theoanag
Rookie
Rookie
x 2
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από theoanag »

Αλλαξα βαλβολινες σε mk7 πετρελαιο ομως, 1.6 στον Πλεσσα κατω πατησια ,δεν ξερω τι σασμαν εχει, αλλα εβγαλε κανονικα ταπα απο κατω τις αδειασε
και εβαλε απο την αλλη ταπα απο πανω βαλβολινες ford ,στα 120χιλ χλμ οι παλιες απο οτι μου ειπε ηταν ψιλοχαλια και απο οτι ειδα και εγω ειχαν μαυρισει, ειδα διαφορα προς το καλυτερο στον τροπο που κουμπωνουν οι ταχυτητες πιστευω τα 200+ που λεει η ford ειναι παρα πολλα

fiesta77
Pro Member
Pro Member
x 1
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δημοσίευση από fiesta77 »

Τελικά πήρα απόφαση και άλλαξα τις βαλβολίνες χθές. Η εξαγωγή των παλιών και εισαγωγή νέων έγινε από την ίδια τάπα , αυτή που φαίνεται με μωβ στην παραπάνω φωτογραφία του nexus. Οι παλιές ήταν κατάμαυρες αλλά σαν λιπαντικότητα με την αφή δεν ήταν και πολύ χάλια. Χρησιμοποίησα σωληνάκι 6 χιλστ πολυουρεθάνης και αναρρόφηση. Πρόσθεσα από την ίδια τάπα μέχρι να τρέξει έξω και πήρε 2 λίτρα ακριβώς. Θα ήταν καλίτερα αν είχε τάπα στο κάτω μέρος, όχι ότι θα άδειαζαν και τα 2.3 λίτρα που έχει μέσα αλλά θα έφευγαν πιθανά γρέζια που με την αναρρόφηση δεν είναι σίγουρο πόσα έφυγαν. Η αίσθηση στην αλλαγή ταχυτήτων θα φανεί στην πορεία γιατί δεν έκανα και μεγάλη διαδρομή. Εβαλα Βαλβολίνη GL4 Castrol Syntrans 75-90 αυτή που αναγράφει στην ετικέτα ότι πληρεί τις προδιαγραφές Ford.

Άβαταρ μέλους
nos7
Global Moderator
Global Moderator
Facebook: https://www.facebook.com/mixalis.koveris/
x 16
x 25
Has thanked: 7 times
Been thanked: 13 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nos7 »

επειδή έχω αλλάξει βαλβολινες 2 φόρες (στα 90.000χλμ που έχω ) να είσαι σίγουρος ότι θα δεις διάφορα στα επόμενα χλμ σου !!!

Άβαταρ μέλους
Panos693
Rookie
Rookie
x 3
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από Panos693 »

Καλησπέρα σε όλους έχω ένα ford fiesta 09 με σχεδόν 47.000 χιλιόμετρα, λέω προληπτικά να αλλάξω τις βαλβολίνες του στο επόμενο σέρβις γιατί διαβάζω στο αντίστοιχο θέμα ότι και άλλοι που τις άλλαξαν σε παρόμοια χιλιόμετρα ήταν μαύρες ενώ άλλοι σε ακόμη περισσότερα χιλιόμετρα και ήταν σαν νερό. Είμαι και εγώ της άποψης ότι λάδια είναι και αυτά και με το πέρας των χιλιομέτρων "σπάνε" και χάνουν τα χαρακτηριστικά τους. Παρ όλα αυτά δεν έχω εντοπίσει κάποια δυσκολία σε αλλαγές ταχυτήτων είναι πολύ ομαλή η διαδρομή του λεβιέ με μόνη εξαίρεση η όπισθεν που καμιά φορά γραντζουνάει αλλά υπάρχουν και εκεί ορισμένα τρικ.
Κοιτάω τις βαλβολίνες της castrol και συγκεκριμένα τις Syntrans MulTivehicle 75W-90. Πιστεύετε ότι είναι εντάξει να μπουν στο συγκεκριμένο αμάξι; Το να δώσω 25 ευρώ το λίτρο και να πάρω τις γνήσιες που ποιοτικά μπορεί να είναι κοντά με τις castrol ( 9 ευρώ το λίτρο) δεν έχει νόημα. Η χρήση που κάνω είναι απλή οπότε δεν χρειάζομαι "αγωνιστικές" βαλβολίνες όπως οι motul gear 300 που επίσης είναι ακριβές.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση”