Πρόβλημα με την αντλία βενζίνης MK7

Παθαίνοντας και Μαθαίνοντας
Άβαταρ μέλους
BillMk7
Pro Member
Pro Member
x 1
Has thanked: 5 times
Been thanked: 0

Re: Πρόβλημα με την αντλία βενζίνης MK7

Δημοσίευση από BillMk7 »

Λοιπόν, το άφησα να ανάψει το λαμπάκι του ρεζερβουάρ και μετά το γέμισα με BP 100 οκτανίων. Φουλ γέμισμα... Μόλις έφυγα από το πρατήριο μετά από 2 με 3 λεπτά ο ήχος εξαφανίστηκε... Μετά έκανα περίπου 1 ώρα διαδρομή απόστασης 60 χιλιομέτρων και συνέχισε έτσι,να μην ακούγεται τίποτα πλέον...
Θα συνεχίσω να το κοιτάζω βέβαια...

Στρατηςς
Member
Member
x 15
x 13
Has thanked: 9 times
Been thanked: 10 times

Δημοσίευση από Στρατηςς »

Μπορει να ηταν και κακης ποιοτητας η προηγουμενη βενζινη, μακαρι να μην στο ξανακανει.
These users thanked the author Στρατηςς for the post:
BillMk7 (Παρ 28 Αύγ 2020, 13:12)
Rating: 25%

Άβαταρ μέλους
BillMk7
Pro Member
Pro Member
x 1
Has thanked: 5 times

Δημοσίευση από BillMk7 »

Καλημέρα σε όλη την ομάδα! μετά από 20+ ημέρες και πάνω από 300 χιλιόμετρα με βενζίνη 100 οκτανίων ο θόρυβος που είχα από την αντλία δεν έχει κάνει την εμφάνιση του ξανά. Μάλλον τελικά ήταν η κακή ποιότητα καυσίμου που είχα τότε...

Άβαταρ μέλους
pk91
Member
Member
x 39
x 16
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Δημοσίευση από pk91 »

Καλο αυτο για σενα γιατι γλιτωνεις πολλα!Βεβαια θα ξερεις σιγουρα οταν τελειωσει η βενζινη και χρειαστεις παλι γεμισμα,εαν κ παλι δεν στο κανει βρηκες οντως την λυση!
These users thanked the author pk91 for the post:
BillMk7 (Παρ 18 Σεπ 2020, 13:58)

Άβαταρ μέλους
kostg
Forum Administrator
Forum Administrator
x 6
x 9
Been thanked: 5 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kostg »

Δε θυμάμαι αν το έχω γράψει και στην ενότητα των mk6, αλλά κι εγώ είχα πρόβλημα κάποτε με κακή ποιότητα καυσίμου. Γέμισα κάποια στιγμή σε καινούριο (νεόχτιστο) cyclon αμόλυβδη 95, θεωρώντας ότι θα είναι πρατήριο εμπιστοσύνης αφού είναι καινούριο. Αμ δε.
Τα συμπτώματα; Θόρυβος από την αντλία (συνεχές έντονο βουητό από την πρώτη στιγμή που γύρισα το κλειδί), ο δείκτης βενζίνης ναι μεν στο γεμάτο, αλλά ο υπολογιστής μία να δείχνει αυτονομία 300χλμ, μία 120χλμ, μία να ανάβει λαμπάκι (λογικά κολούσε το φλοτέρ). Οι ενδείξεις του υπολογιστή άλλαζαν έτσι χύμα εν κινήσει.
Τι έκανα; Από την πρώτη στιγμή σταμάτησα στο πράκτικερ και πήρα βελτιωτικό οκτανίων και το έριξα μέσα στο ρεζερβουάρ, πρακτικά δε βοήθησε. Αφού έκανα χιλιόμετρα και την έκαψα κακήν κακώς ως τη μέση, γέμισα BP 100άρα. Βελτιώθηκε κάπως η σταθερότητα του υπολογιστή ταξιδίου, αλλά όχι ο θόρυβος. Αφού έκαψα πάλι όλη τη βενζίνη μέχρι το λαμπάκι, γέμισα ξανά BP 100άρα και άλλαξα το φίλτρο βενζίνης (ευτυχώς στο mk6 είναι εξωτερικό και αλλάζει). Με το φίλτρο έφυγε εντελώς ο θόρυβος, αλλά ο υπολογστής έστρωσε μετά από ένα ακόμα γέμισμα. Δεν ξέρω τι σκατά είχαν βάλει μέσα στη βενζίνη, αλλά μπορείτε να καταλάβετε πόσο εύκολα μπορείς να την πατήσεις με κακή ποιότητα καυσίμου. Και σκεφτείτε ότι εγώ ήμουν "τυχερός" που δε χρειάστηκα αντλία ή δε ρέταρε το αυτοκίνητο να πρέπει να το φορτώσω στην οδική και συνεργείο. Λούφαρα σχετικά ανώδυνα και ανέξοδα (σκυλί ο γέρο-πάνθηρας) :P
These users thanked the author kostg for the post:
BillMk7 (Τρί 06 Οκτ 2020, 12:02)

Άβαταρ μέλους
mk6car
Pro Member
Pro Member
x 78
x 30
Has thanked: 23 times
Been thanked: 9 times

Δημοσίευση από mk6car »

σκυλί δεν λες τίποτα !

George_Mk7
Rookie
Rookie
Has thanked: 1 time

Δημοσίευση από George_Mk7 »

Παιδιά καλησπέρα,

Το MK7 μου του 2009 εχει φτάσει τα 138.000χλμ..
Εδώ και περίπου 1 μήνα μου κάνει ενα θόρυβο όταν το βάζω μπροστά, συνήθως όταν ειναι κρύο.
Ειναι ενα μπιιιιιπππ συνεχόμενο και μπορεί να κρατήσει και 15-20 λεπτά ενω κάνει την διαδρομή μου.

Πήγα συνεργείο (car center) αλλά δυστυχώς είχε σταματήσει να κάνει τον θόρυβο εκείνη την ώρα.
Το έδειξα το παρακάτω βίντεο..και μου είπαν οτι ειναι είναι αντλία βενζίνης.
Τέτοια συχνότητα μόνο αυτή μπορούσε να κάνει μου είπαν.

Τι λετε ? Εχει τύχει σε κάποιον απο εσάς ? Φοβάμαι μην την αλλάξω και τελικά δεν είναι αυτό το πρόβλημα.
(υπόψιν στα 15.000χλμ την είχα αλλάξει στην εγγύηση γιατι ήταν προβληματική)

George_Mk7
Rookie
Rookie

anybody ?

Στρατηςς
Member
Member
x 15
x 13

Ισως να ειναι αυτο αλλα δεν ειναι κατι που μπορεις να το καταλαβεις ευκολα. Αμα την αλλαξεις ειναι ρισκο γιατι οπως λες μπορει και να μην εχει κατι αλλα γιατι να στο κανει αυτο η αντλια, δε σου ειπαν;
These users thanked the author Στρατηςς for the post:
George_Mk7 (Τετ 28 Οκτ 2020, 20:15)

George_Mk7
Rookie
Rookie

φίλε μου δεν μου είπαν πως μπορεί να έχει προκληθεί..
απλά το μόνο που με απασχολεί ειναι να μην την αλλάξω και τελικά ειναι κάτι άλλο.. :-/

Στρατηςς
Member
Member
x 15
x 13

Αμα δεν εχεις προβλημα με την τροφοδοσια και το ηλεκτρονικο κομματι, να μην χανει ρευμα και να κοβει η να δειχνει αλλα ο δεικτης, δεν υπαρχει λογος για αλλαγη. Επρεπε να σου πουν γιατι το κανει και τι σημαινει αυτος ο ηχος. Θα σου πουν καποιοι "μαστορες" μπορεις να την αλλαξεις και αμα δεν εχει κατι πουλας την παλια σα μεταχειρισμενη αλλα δεν ειναι τοσο απλο. Καλυτερα να απευθυνθεις σε καποιον εξειδικευμενο σε Ford, ισως αντιπροσωπεια, οι βλαβες δεν εμφανιζονται απο το πουθενα χωρις λογο και δεν επισκευαζονται με το "παμε και βλεπουμε"

George_Mk7
Rookie
Rookie

Αγαπητε σε εξουσιοδοτημένο Ford πήγα και πολύ γνωστό στο χώρο.
Το μόνο που έκανα όταν πήγα διότι είχε σταματήσει ο ήχος ήταν να τους δείξω το βίντεο..και έβγαλαν πόρισμα.

Το θέμα είναι πως οταν εχε υγρασία δεν το κάνει αμέσως..σήμερα να φανταστείς μου το έκανε μετά απο 40 λεπτά.

Άβαταρ μέλους
kostg
Forum Administrator
Forum Administrator
x 6
x 9
Been thanked: 5 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kostg »

Εκεί πίσω τι άλλο μπορεί να είναι; Αντλία βενζίνης. Δεν έχει κάτι άλλο που να κάνει θόρυβο...

George_Mk7
Rookie
Rookie

kostg έγραψε: Πέμ 19 Νοέμ 2020, 11:55 Εκεί πίσω τι άλλο μπορεί να είναι; Αντλία βενζίνης. Δεν έχει κάτι άλλο που να κάνει θόρυβο...
Φίλε μου εχει σταματήσει τώρα που έβαλε κρύο εν το μεταξυ...τι να πω redface ???

Μάλλον θα μείνω μια μέρα ξαφνικά και έτσι θα μάθω τι πραγματικά εχει το fiestaki :-[

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βλάβες”