Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pantazisioannis

Original poster
Rookie
Oct 29, 2014
32
0
6
39
Καλησπέρα σας συνφορουμήτες!!! Μήπως έχει ψαχτεί κανείς για ζάντες για τα ecoboost μας???
Γνωρίζετε πόσο κοστίζουν οι 16αρες μαμά αν τις αγοράσει κανείς από την Φόρντ???
Ενδιαφέρομαι για 16άρα όχι παραπάνω. :)
 

NickMrg

Pro Member
Jul 23, 2013
360
0
0
36
Αν θες γνήσιες ψάξε για μεταχειρισμένες, στην αντιπροσωπεία είναι απαγορευτικές οι τιμές για τέτοια πράγματα, αλλιώς πήγαινε για aftermarket, πράγμα που σου προτείνω κιόλας μιας και η 16άρα δεν είναι και καμία όμορφη ζάντα που αξίζει να δώσεις λεφτά για να αγοράσεις.
 

NickMrg

Pro Member
Jul 23, 2013
360
0
0
36
Οι 17άρες βγαίνουν γύρω στα 1100€-1200€ ρε συ κι εγώ τις πήρα 260€ την τετράδα...με 1000€ παίρνεις ότι aftermarket ζάντα θέλεις. Αυτή είναι η γνώμη μου...
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Νίκο οι συγκεκριμένες τις πούλησα πριν κανένα χρόνο καινούργιες 650e
Μετά από 6 μήνες πήραν πολύ τα πάνω τους,απλά κάποιες ζάντες έχουν κρατήσει χαμηλές τιμές και κάποιες άλλες όχι.Για αυτό είπα του παιδιού να μας πει ποια ζάντα θέλει
 

pantazisioannis

Original poster
Rookie
Oct 29, 2014
32
0
6
39
Σκεφτόμουν για την ζάντα του Titanium X...
Τώρα και σε aftermarket πηγαίνω που σίγουρα μία ποιοτική ζάντα θα είναι ποιο γερή από της μαμάς Φορντ. Σκεφτόμουν να δώσω για σκέτη ζάντα 600 γιούργια +- 100 και όχι πάνω από 16αρα λέω λόγο κόστους ελαστικών στις αλλαγές.
 

NickMrg

Pro Member
Jul 23, 2013
360
0
0
36
Πολύ καλή τιμή είναι 650€ Ιάκωβε σε σχέση με την τιμή που έχει τώρα αλλά αν είχα τέτοιο budget προσωπικά θα πήγαινα για aftermarket...
 

salonikios

Newbie
Mar 19, 2015
2
0
0
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα παιδιά έχουμε(μαζί με την σύζυγο) ένα fiesta mk7 1600 titanium diesel(facelift).Στα ελαστικά του υπάρχει προφανώς κάποιος αισθητήρας που μας αναφέρει εάν υπάρχει απώλεια της πίεσης,και η ερώτησή μου είναι η εξής...Εάν αλλαχτούν και και τοποθετηθούν άλλα μεγαλύτερης διάστασης(εννοείτε μαζί με τις ζάντες) θα την έχω την ενημέρωση η θα την χάσω;;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Απ' όσο γνωρίζω, από την υπάρχουσα ζάντα αφαιρείς τον αισθητήρα που είναι μαζί με τη βαλβίδα του αέρα και τον τοποθετείς στη νέα ζαντα. Απλά ίσως χρειαστεί να αλλαχθεί η βαλβίδα με νέα για να μη χάνει αέρα λόγω της αλλαγής.
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Σε κάποια site, του εξωτερικού κυρίως, που πουλάνε ζάντες σε ρωτάνε αν το αυτοκίνητό σου έχει αισθητήρα για την πίεση. Δεν έχω πατήσει ναι για να ξέρω την απάντηση. Ότι δηλαδή μπορεί να χρειαστείς και βαλβίδες με αισθητήρα καινούργιες ή οτιδήποτε άλλο.
 

Nordvinden

Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
kostg said:
Απ' όσο γνωρίζω, από την υπάρχουσα ζάντα αφαιρείς τον αισθητήρα που είναι μαζί με τη βαλβίδα του αέρα και τον τοποθετείς στη νέα ζαντα. Απλά ίσως χρειαστεί να αλλαχθεί η βαλβίδα με νέα για να μη χάνει αέρα λόγω της αλλαγής.

Έχει και το ST τέτοιο πράμα; Γιατί στην οθόνη του υπολογιστή έχει λειτουργία ελέγχου πίεσης ελαστικών.

Γούστο θα 'χει στην αλλαγή ελαστικών που έκανα, να μου πέταξαν τους αισθητήρες.
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Αν τους είχαν βγάλει δεν θα έβγαζε μήνυμα ότι κάτι δεν πάει καλά; Αν το πήρες full extra το ST σίγουρα έχεις πάντως
 

Nordvinden

Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Ότι έχω έλεγχο ελαστικών, έχω. Το παράγγειλα έτσι.

Αύριο θα τους πάρω τηλέφωνο ή θα πάω από κει να ρωτήσω, μην έκαναν καμιά πατάτα.

Στο Λεόν πάντως, που επίσης είχε αισθητήρες, τους μετέφεραν από αλλαγή σε αλλαγή.

Για να δούμε...

Σε περίπτωση που έγινε η πατάτα, πού ξαναβρίσκουμε εργοστασιακούς αισθητήρες; Παραγγελιά;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Ε, ναι. Παραγγελιά. Αφού όμως έβγαλες και τα λάστιχα στην πρώτη αλλαγή ζαντών. Ολόκληρο μαρκούτσι μέσα σε κάθε ζάντα δεν το είδε κανείς; Κανονικά θα πρέπει να στα έχουν κρατήσει.
 

Nordvinden

Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Ευελπιστώ.

Ίδωμεν.

Πάντως εξακολουθεί να ρυθμίζει πίεση ελαστικών από την κεντρική κονσόλα.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Να βλεπεις πιεση εννοεις, οχι να ρυθμιζεις. Αρα εχουν μεταφερει τους αισθητηρες.
 

Nordvinden

Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Ουσιαστικά αποθηκεύει την υπάρχουσα πίεση, θεωρώντας τη βάση, από την οποία δεν πρέπει να παρεκκλίνει.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1427227759[/time]
Τελικά το ST δεν έχει αισθητήρες. Υπολογίζει αριθμό περιστροφών τροχού και αποφασίζει, αν υπάρχει απώλεια πίεσης ελαστικού.

Τρέχα-γύρευε.
 

leonidas_

New member
Dec 25, 2014
73
0
6
Οντως θα ειχε ενδιαφερον να μας περιεγραφε καποιος πως δουλευει το συστημα.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread