Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
Εχουν διαφορα στις ωρες λειτουργιας ομως! Οι Philips δινουν παραπανω εγγυηση!
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Δεν θα βασιζόμουν και τόσο στις "επίσημες" ώρες λειτουργίας τους, ούτε στην παρεχόμενη εγγύηση. Γεγονός είναι ότι αυτές οι λάμπες αντέχουν λιγότερο από τις απλές αλογόνου, οπότε υπολόγιζε αλλαγή κάπου τριγύρω στα δύο χρόνια....
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
Ισχυει οτι το ενα φαναρι απο το εργαστασιο φωτιζει πιο μακρια απο το αλλο ανεβαζει την δεσμη του πιο ψηλα δηλαδη η πρεπει να παω για ευθειγραμμηση?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Του συνοδηγού φωτίζει ελάχιστα πιο ψηλά από του οδηγού. Αν στο δικό σου fiesta ισχύει το αντίθετο, τότε μάλλον υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
 

karebe

New member
Dec 15, 2011
83
0
0
Καλημέρα: έχω H7 4300Kelvin και dallast AC 35w καινούργια στου οδηγού το φανάρι έχει έναν τόνο προς πρασσινομπλέ πολύ ελαφρύ τόνο υπάρχει περίπτωση εκτός του dallast να φταίει το κάτοπτρο ο προτζέκτορας ; οι λάμπες είναι από  Αγγλία με μεταλλική βάση κεραμική με άλλο χρώμα λάμπες Δεν το κάνει με 6000 δηλ. Οπότε Ούτε τα dallast Δεν νομίζω να φταίνε
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Θα πρέπει να δοκιμάσεις να ανταλλάξεις τις λάμπες οδηγού-συνοδηγού και να δεις πάλι τη διαφορά. Καμιά φορά το ζευγάρι με τις λάμπες μπορεί να μην έχει την ίδια ακριβώς απόχρωση...
 

karebe

New member
Dec 15, 2011
83
0
0
Δεν νομίζω να φταίνε οι λάμπες αν έχουν χρησιμοποιηθεί  7-8 φορές είναι καινούργιες
 

karebe

New member
Dec 15, 2011
83
0
0
Κύριοι προσέξτε και μην αγοράζετε χαμηλής ποιότητας λάμπες και μετασχηματιστές προτιμήστε λάμπες από Αγγλία με μεταλλικές βάσης σιλικονάτη καλωδίωση και κεραμική μόνωση Όχι θερμοκρασία χρώματος παραπάνω από 5000 Kelvin προτιμήστε BALLAST της hylux με 3 χρονια εγγύησης ψήφιακα εναλλασσόμενου ρεύματος και πάνω από όλα προσοχή στους απέναντι σεβασμός στον δρόμο στον πεζό και στον προπορευόμενο από απέναντι ο φωτισμός δεν είναι παιχνίδι ούτε  παίζουμε με τα χρώματα και με τις θερμοκρασίες που βγάζουν οι λάμπες και μην ξεχνάτε όσο μεγαλύτερα είναι τα κέλβιν τόσο πέφτουν τα lumens
 

fiestadimi

Newbie
Oct 5, 2018
8
0
1
παιδια καλησπερα. μολις παρηγγειλα φώτα xenon με θερμοκρασια στα 5000 απο ebay και συγκεκριμενα αυτα: https://www.ebay.com/itm/121862279865
ενα ζευγαρι Η7 κ ενα Η11. αρχιζω ομως να το σκεφτομαι μηπως εβαζα τελικα λαμπες τυπου xenon για να μην μπλεξω. θελω τη γνωμη σας. (το αμαξι είναι λευκο fiesta το sport μοντελο)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Αφού τα παράγγειλες, ΟΚ. Καλά έκανες. Οι τύπου ξένον δεν αξίζουν. Δε φωτίζουν όσο καλά οι εργοστασιακές.
AC balasts γράφει, κομπλέ φαίνονται. Αρκεί να μη σταματήσουν στο τελωνείο και σου έρθει ο κούκος αηδόνι...
 

fiestadimi

Newbie
Oct 5, 2018
8
0
1
Ακριβώς αυτό έγινε, μου ζητάνε paypal απ το τελωνείο, οπότε λογικά θα μου χρεώσουν κανά 30άρι επιπλέον, κ τώρα έστειλα στον κινέζο, μήπως μπορεί να κάνει κάτι. Αλλά αφού λες όμως ότι δεν αξίζουν οι τύπου xenon(και γω αυτήν την γνώμη είχα) , θα κρατήσω τα xenon και οτι γίνει. Ελπίζω να μου βγει σε καλό. Πιο πολύ όλο αυτό το μπλέξιμο με τα καλώδια φοβάμαι, αλλά οκ.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Να μην το φοβασαι καθολου... ειναι ευκολο και μαλιστα γινεται και συμμαζεμένη δουλεια εαν εισαι λιγο προσεχτικος!!!
οσο για τις λαμπες τυπου ΧΕΝΟΝ οπως ειπε και ο φιλος μου ο Κωστας ,δεν αξιζει καν κατα την γνωμη μου !!!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Υπάρχει email των ΓΕΤΑ που στέλνεις το paypal και σου το προχωράνε με τα ΕΛΤΑ για να μην τρέχεις στο αεροδρόμιο.
Εσύ λογικά θα πληρώσεις ΦΠΑ σε όλο το ποσό και κάποιο κόστος εκτελωνισμού. Δεν αξίζει πλέον να φέρνεις ακριβά (πάνω από 20€) πράγματα απ' έξω...
 

fiestadimi

Newbie
Oct 5, 2018
8
0
1
Ναι το γνωριζω αυτο με τα ΕΛΤΑ, ετσι το υπολογισα γυρω στα +30 θα βγει. Παιδια με καθησυχάσατε λίγο για τα xenon. Aν γνωρίζετε να μου πείτε και για το θέμα με τη δέσμη για να μην ενοχλεί τους απέναντι. ρυθμίζεται κάπως η θα ναι οκ?
 

fiestadimi

Newbie
Oct 5, 2018
8
0
1
Δεν γνωριζω αν εχω. Οπως το χα παρει καινουριο, δεν το ξαναπειραξα. Fiesta Sport 2010 ειναι.
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
fiestadimi said:
Δεν γνωριζω αν εχω. Οπως το χα παρει καινουριο, δεν το ξαναπειραξα. Fiesta Sport 2010 ειναι.

99% εχεις projectors φιλε μου..το καταλαβαινεις γιατι μοιαζουν σαν μεγενθυτικος φακος
Θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες οσον αφορα τις λαμπες τυπου xenon.
Υπαρχουν πολυ καλυτερες αλογονου osram και philips πιο λευκες απο τις κλασσικες και πιο δυνατες αλλα σαν τα Xenon οχι.
Η επιλογη που εκανες ειναι πολυ καλη
ο Nos7 αλλα και ο kostg ειναι βετερανοι της συγκεκριμενης ενοτητας οσον αφορα Φωτισμο....
οποτε αφου πηρες το πρασινο φως κι απο τους 2 τους προχωρα αφοβα  :)
Περιμενουμε φωτο να θαυμασουμε  :)
 

fiestadimi

Newbie
Oct 5, 2018
8
0
1
Οκ σας ευχαριστώ όλους παιδιά για τις απαντήσεις σας. Σύντομα κ η φωτο...
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Βαγγέλη σε ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σου λόγια ok234 fiestadimi , 100% έχεις προτζεκτορα , και το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι ότι όπως βλέπεις την λάμπα έχει ένα συρμα , για να μην σου φαίνεται αυτό το κενό στον δρόμο θα πρέπει να το βάλεις να κοιτάει το πάτωμα!!! Επειδή έχεις προτζεκτορα ,κάνει καθρέπτη και το κενό πάει πάνω και δεν φαίνεται ;)
 

fiestadimi

Newbie
Oct 5, 2018
8
0
1
nos7 δεν το πολυκαταλαβα αυτο γιατι ισως δεν το χω παρατηρησει καλα ακομα, αλλά οταν τα ανοιξω, θα το τσεκαρω. Θα χω κ βοηθεια απο ενα φιλο που γνωριζει καλυτερα οποτε, αν χρειαστουμε κατι θα γραψω εδω..
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread