Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Nikos_By_Tntt

Member
Dec 29, 2014
108
0
16
32
Athens
παιδια δεν  εχει τυχει να παω σε καποιο σκοτεινο δρομο..ετσι λιγο που το κυκλοφορησα δεν ειναι κακο αν καποιος θελει ντε και καλα led ειναι δυνατα!
αν και θα τα τεσταρω ΣΚ λογικα..
ισος να ανεβασω και καποιο βιντεακι..!
αυτο που παρατηρησα ειναι οτι ενω τα ρυθμιζω απο τα φαναρια την δεσμη οταν τα ανεβοκατεβαζω απο το εσωτερικο χανετε λιγο η ρυθμιση που ειχα κανει.
περιττο να πω οτι εχω γυρισει πανω απο 10 μαγαζια με ανταλακτικα (φρατζη νεο κοσμο)  και ανταπτορακι δεν βρηκα..
 

gre165

Rookie
Jan 27, 2016
43
0
0
Παιδες το αμαξι μου φοραει τα Xenon που εβαζε η Ford to 2009.Χθες σταματησε να αναβει η δεξια λαμπα[μεσαια σκαλα]

Διαβασα μερικες σελιδες αλλα δεν εχω κουραγιο και για τις 75.Μπορει καποιος να μου απαντησει τι λάμπα ψάχνω και που θα την βρω?
 

Nikos_By_Tntt

Member
Dec 29, 2014
108
0
16
32
Athens
λογικα το balast "πεθανε"
δοκιμασε ενα αλλο αν παλι δεν ειναι λαμπα..λογικα
αλλα περιμενε να σου πει και κανενας αλλος την αποψη του!
 

gre165

Rookie
Jan 27, 2016
43
0
0
Παιδες το αμαξι μου φοραει τα Xenon που εβαζε η Ford to 2009.Χθες σταματησε να αναβει η δεξια λαμπα [μεσαια σκαλα]

Διαβασα μερικες σελιδες αλλα δεν εχω κουραγιο και για τις 75.Μπορει καποιος να μου απαντησει τι λάμπα ψάχνω και που θα την βρω?
 

Nikos_By_Tntt

Member
Dec 29, 2014
108
0
16
32
Athens
σας βάζω ένα λινκ για να δείτε στο περίπου τον φωτισμό των led..θέλουν λίγο καλύτερο ρυθμισμα Γιατί αφήνουν σκοτεινά σημεία..

https://youtu.be/UfonSCJfC7E
 

gre165

Rookie
Jan 27, 2016
43
0
0
gre165 said:
Παιδες το αμαξι μου φοραει τα Xenon που εβαζε η Ford to 2009.Χθες σταματησε να αναβει η δεξια λαμπα [μεσαια σκαλα]

Διαβασα μερικες σελιδες αλλα δεν εχω κουραγιο και για τις 75.Μπορει καποιος να μου απαντησει τι λάμπα ψάχνω και που θα την βρω?

Καποιος εδω για κλασικ ερωτησεις??
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Κατ' αρχήν πρέπει να δεις τι φταίει. Η λάμπα ή το ballast; Τα ballasts είναι ψιλο-standard και θα βρεις εύκολα στην αγορά. Για να το δοκιμάσεις, μπορείς να το ανταλλάξεις με της αριστερής μεριάς που δουλεύει. Αν είναι η λάμπα, πάλι θα βρεις εύκολα. Ψάχνεις τύπο Η7 που χρησιμοποιεί το fiesta στη μεσαία σκάλα. Πρέπει όμως να βρεις και την κατάλληλη θερμοκρασία χρώματος ώστε να ταιριάζει η απόχρωσή της με την αριστερή λάμπα που ακόμα δουλεύει.
 

gre165

Rookie
Jan 27, 2016
43
0
0
Σε ευχαριστώ πολύ.Η λάμπα δεν γραφει κάπου θερμοκρασία χρώματος?
Αν έχετε να προτίνετε καποιο μαγαζί προς Πειραια που να εξειδικεύεται σε τετοιες λάμπες..ευχαριστω.

Με κανονικές λάμπες το κατέχω.Με τα Xenon ιδέα..
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μερικές φορές έχει ένα αυτοκολλητάκι στο καλώδιό της και γράφει, αλλά μετά από τόσα χρόνια και σκόνη κλπ... Άγνωστο αν θα φαίνεται. Αφού δεν έχεις πολυασχοληθεί, γιατί δεν πας σε ένα μαγαζί που κάνει τέτοιες εγκαταστάσεις να ρωτήσεις και να το φτιάξεις; Συνήθως τα ηλεκτρολογεία αυτοκινήτων και τα μαγαζιά με ηχοσυστήματα ασχολούνται και με xenon. 
 

gre165

Rookie
Jan 27, 2016
43
0
0
Θα παω φίλε μου.Είπα να ρωτήσω πρώτα να έχω μια ιδέα.Σε ευχαριστώ και πάλι
 

Focusman

Pro Member
May 26, 2010
577
0
16
32
Περιστερι
Focusman said:
Οσοι έχετε βαλει κιτ ξενον χρησιμοποιειτε τη λειτουργια coming home? Επειδη ΞΑΝΑ τρεμοπαιζει το δεξι φως, εχω αρχισει να πιστευω οτι η αιτια ειναι η υπερκαταναλωση μπαταριας οταν χρησιμοποιω το coming home (δηλαδη με σβηστο τον κινητηρα).

Λοιπόν νομίζω οτι βρήκα τι παίζει.
Τις τελευταιες μέρες οταν περνούσα πάνω απο ανωμαλίες του εδάφους, η λαμπα έσβηνε και μετα απο κανα 2λεπτο αφου αναβοσβηνα τα φωτα ξαναναβε.

Σημερα ειπα να ανοίξω καπό και να ασχοληθω και αντικρυσα αυτο.
2nb5d8l.jpg


Ειχε βγει ο ανταπτορας απ τη θεση του. Το ξανακουμπωσα και το βραδυ θα το τσεκαρω. Αν και παλι εχω θέμα τότε θα αλλαξω ballasts.
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
Κάτοχος ΜΚ7 1.4 2009 έχει projectors η reflectors το αμαξι μου; Λεω να τοποθετησω ξενον!
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
Καλησπερα ομαδα! Ειχα τοποθετησει Led με ψυχτρα στην βαση τους τα οποια μου κρατησα μονο 7-8 μηνες! Χθες μου καηκε η μια λαμπα(τρεμοπαιζει) ουτε πολυ ικανοποιημενος ειχα μεινει! Μιλαμε για κινεζικο προιον! Θελω να αναβαθμισω τα φωτα μου δηλαδη να βλεπω στον δρομο πολυ καλυτερα απ'οτι με τα μαμα! Εχω ακουσει γνωμες για Ξενον πολυ κακες σε reflectors φωτα οπως το δικο μου ΜΚ7! Στραβωνουν τον απεναντι,δεν εχουν καλη ορατοτηρα κτλπ! Πειτε μου μια λυση σας παρακαλω! Λετε να βαλω τυπου ξενον Philips white vision?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Σε απλό φανάρι ναι, βάζεις τις καλύτερες αλογόνου που θα βρεις. Αλλιώς πας σε ολική παρέμβαση, δηλαδή εγκατάσταση projectors και μαζί λαμπτήρες HID.
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
Οι καλυτερες αλογονου ποιες ειναι? Δεν εχω προβλημα με τα λεφτα! Αρκει να βλεπω στον δρομο οπως πρεπει!
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
To "όπως πρέπει" είναι σχετικό. Οι καλές λάμπες είναι οι γνωστές, οι διάφορες Vision της Philips, Breaker και Laser της Osram, και Hyper και Xtreme της PIAA. Διαλέγεις και παίρνεις, έχουν μικρές διαφορές μεταξύ τους, παραπλήσιες τιμές και παραπλήσια απόδοση.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread