Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

eveles

Original poster
New member
May 15, 2011
79
0
6
41
Αθήνα
Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος και θα ήθελα λιγη βοήθεια-συμβουλή σχετικά με το fiesta 1.6 ghia 2004 που έχω εδω και 5-6 χρονια. εχει λοιπον αναψει το λαμπακι του κινητηρα στις 95000χλμ και το εχω παει σε συνεργειο και το πορισμα ηταν "καταλυτης", τον εβαλα τον ανθρωπο να μου σβησει την βλαβη (κοστος 15€), μετα ομως ξαναναψε. το προβλημα ειναι οτι πληροφορηθηκα οτι ο καταλυτης ειναι  μαζι με την πολλαπλη και οτι κοστιζει 700€ περιπου συν οτι δεν βγαινει σε imitation μονο γνησιο. τι πρεπει να κανω, να σκασω τα 700€, να παρω το παρακατω osd2 bluetooth και να σβηνω μόνος τη βλαβη οποτε εμφανιζεται,

http://www.ebay.com/itm/Super-Mini-ELM327-v1-5-OBD2-OBDII-Bluetooth-Adapter-Auto-Scanner-Android-/271091329619?pt=Motors_Automotive_Tools&hash=item3f1e4d6a53&vxp=mtr

να κανω οτι δεν βλεπω το λαμπακι, ή υπαρχει καποιος αλλος τροπος να φτιαχτει με μειωμένο κοστος?
Ευχαριστώ,
Μάνος
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
αν δεν αλλαξεις καταλυτη η ζημια που μπορεις να παθεις μπορει και να ειναι και πανω απο τα χρηματα που σου ζητησαν. εμενα εσπασε πολλαπλη εισαγωγης και εμεινα και χωρις αυτοκινητο 2 μερες.
 

giannis_suzuki

Pro Member
Oct 17, 2010
384
0
0
η βρες εναν μεταχειρα μεσα απο το car η φτιαξε ενα χταποδι και βαλε εναν aftermarket καταλυτη....παλι πιο οικονομικα θα σε βγει και θα κερδισεις και ελαφρως απο αποδοση...
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
+φωνω με giannιs_suzuki. Πηγαινε σε εναν εξατμισα να σου φτιαξουν ενα χταποδι, βαλε και εναν καταλυτη και με κανα 500αρι ξεμπερδεψες!
 

georgemav

Member
Jun 8, 2012
245
0
0
μπορεί και να μην χρειαζεται χταπόδι,και να χριαζετε μόνο το καταλητη αλά όπως και να έχει πρέπη να πας σε εξατμισα μάλλον.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
1 - μπορείς να επισκευάσεις τον καταλύτη
2 - βρίσκεις μεταχειρισμένο χταπόδι από Focus 1 1.600cc και βάζεις ένα καταλύτη aftermarket
3 - αγοράζεις καινούργιο
4 - βρίσκεις μεταχειρισμένο χταποδοκαταλύτη από Fiesta
5 - πας σε έναν εξατμισά που θα σου φτιάξει χταπόδι καινούργιο,θα τοποθετήσει νέο καταλύτη


στις επιλογές 2 και 5 θα βγεις κερδισμένος σε άλογα ;)
 

eveles

Original poster
New member
May 15, 2011
79
0
6
41
Αθήνα
Αν και πολύ καθυστερημένα απο μέρους μου, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, ακόμα βέβαια δεν έχω κάνει τίποτα με τον καταλύτη το αμέλησα πλήρως...
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Αυτό π σου πρότεινε ο Κώστας ειναι το καλύτερο ..το φοράω και εγώ περίπου το ιδιο
 

TEO-S

Member
Jun 3, 2010
128
0
16
Μοντέλο
MK6
Και ποια ειναι η διαφορα απο το μαμα? Μπορει να αλλαχθει ο καταλυτης οτσν είναι ετσι?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Θεωρώ ότι επειδή είναι inox όλη η κατασκευή, μπορείς να αλλάξεις τον καταλύτη αν χρειαστεί και να κολλήσεις πάνω έναν καινούριο. Το θέμα είναι αν αξίζει (όλη η κατασκευή κοστίζει κάτω από 200 ευρώ, ένας καταλύτης μόνο του πόσο να κάνει + την εργασία κόψε-ράψε)...
 

vas-ath

New member
Mar 7, 2014
80
0
0
40
Αθήνα
eveles said:
Αν και πολύ καθυστερημένα απο μέρους μου, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, ακόμα βέβαια δεν έχω κάνει τίποτα με τον καταλύτη το αμέλησα πλήρως...

Πρόσφατα άλλαξα και εγώ χταποδοκαταλύτη.Με μικρό κόστος αγοράς και τοποθέτησης,συν οτι κέρδισα σε απόδοση.Ψάξε για μεταχειρισμένο από φόκους ή απο αγγλία (ιμπει)
Δεν υπάρχει λόγος να δώσεις τόσα χρήματα.
 
Μετά από αρκετά χιλιόμετρα σε χαμηλές στροφές παρατήρησα μια άρνηση στο ξεκίνημα και έναν ήχο (σκάσιμο) να ακολουθεί.

Το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό είναι η περίπτωση του Γιάννη  (yannis_s ) (βούλωμα καταλύτη)
Μπήκα στην διαδικασία ξεμπουκώματος για λίγα χιλιόμετρα (λιγο πριν φτάσω στον προορισμό μου) και από τότε δεν το ξαναέκανε.
Το αμάξι έχει 275.000 και ίσως ήρθε η ώρα του καταλύτη...



scorpion said:
1 - μπορείς να επισκευάσεις τον καταλύτη
2 - βρίσκεις μεταχειρισμένο χταπόδι από Focus 1 1.600cc και βάζεις ένα καταλύτη aftermarket
3 - αγοράζεις καινούργιο
4 - βρίσκεις μεταχειρισμένο χταποδοκαταλύτη από Fiesta
5 - πας σε έναν εξατμισά που θα σου φτιάξει χταπόδι καινούργιο,θα τοποθετήσει νέο καταλύτη


στις επιλογές 2 και 5 θα βγεις κερδισμένος σε άλογα ;)

Μιας και έχω "αλλεργία" με τους καταλύτες..
Για την περίπτωση "1" Ιάκωβε ξέρεις κάποιο μαγαζί και πιθανό κόστος?
Για την περίπτωση "4" , πια μοντέλα είναι συμβατά με το 1.250?
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
καυσαερια μετρησες? λαμπακι τσεκ? εχει αναψει? η γνωμη μου ειναι οτι η ποιο οικονομικη λυση ειναι να βρεις κατι οπως ταπαιδια στο ebay αλλιως ολες οι αλλες λυσεις θα σε πανε σιγουρα στα 250 ευρω
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread