Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

spant

Original poster
Rookie
Oct 23, 2019
15
1
3
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα σε όλους,

Πριν απο λίγο καιρο, στο αυτοκίνητο, (ΜΚ8,1.5 Diesel) απενεργοποιήθηκε το bluetooth στο SYNC μια και καλή χωρίς να έχω τη δυνατότητα ενεργοποίησης του. Επίσης υπήρξε σαφές και εκνευριστικό performance degrade-απίστευτοκόλλημα στην κάμερα parking Και τις ενδείξεις ήχου,κλιματισμού(άλλαζες θερμοκρασία και ενταση στον ηχο και η κεντρική οθόνη το έδειχνε μετα απο 30 δευτερόλεπτα!!!). H επιλογή του bluetooth ήταν "αχνή" (δηλαδή μη επιλέξιμη) απο τις ρυθμίσεις και το "switch" που κάνεις δεξιά για να το ενεργοποιήσεις πήγαινε αριστερά μονο του στη θέση απενεργοποίησης μετα το "drag" με το δακτυλο. Το αυτοκίνητο πήγε στην αντιπροσωπεία αμέσως για τυχόν αναβάθμιση. Το πρόβλημα εν τέλει παρέμεινε και έγινε παραγγελία καινούργιας κεντρικής μονάδας για το infotainment (όχι οθόνη, κεντρική μονάδα επεξεργασίας). Η νέα μονάδα ήρθε και αλλάχτηκε την Τετάρτη 21/07/21. Όλα δουλέψανε ρολόι για τις πρώτες 48 ώρες. Την παρασκευή το απόγευμα μετα την δουλειά, πάλι τα ίδια. Την δευτέρα θα γίνει εκ νέου τηλέφωνο. Έχει συμβεί σε κάποιον? Η απελπισία αρχιζει και με κυριεύει για αυτοκίνητο αγορασμένο καινούργιο τον 9/19...

Οποιοδήποτε σχόλιο, πρόταση...άκρως ευπρόσδεκτη!!!
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Λογικό είναι να σε πιάνει απελπισία. Αγορασμένο τον Ιούνιο του 2019 είναι το δικό μου και τα μόνα θέματα που είχα ήταν η συνεργασία με το bluetooth και το Iphone 12 καθώς επίσης στις αρχές που είχα αλλοίωση στην ανάλυση της οθόνης και μικροκολήμματα. Αυτά έχουν επιλυθεί με την αναβάθμιση που έκανα από το κινητό μου.
Γενικά έχε στο νου σου να μας ενημερώσεις για την εξέλιξη του προβλήματός σου.
Εύχομαι να βρεις σύντομα λύση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: spant

spant

Original poster
Rookie
Oct 23, 2019
15
1
3
Μοντέλο
MK8
Λογικό είναι να σε πιάνει απελπισία. Αγορασμένο τον Ιούνιο του 2019 είναι το δικό μου και τα μόνα θέματα που είχα ήταν η συνεργασία με το bluetooth και το Iphone 12 καθώς επίσης στις αρχές που είχα αλλοίωση στην ανάλυση της οθόνης και μικροκολήμματα. Αυτά έχουν επιλυθεί με την αναβάθμιση που έκανα από το κινητό μου.
Γενικά έχε στο νου σου να μας ενημερώσεις για την εξέλιξη του προβλήματός σου.
Εύχομαι να βρεις σύντομα λύση.

Ευχαριστώ πολύ για την απαντησή σου! Δηλαδη τώρα αλλάξανε ολόκληρη μονάδα και δεν! Τι θα αλλάξουν άλλο? Και τι να φταίει? Δεκτης Bluetooth? Ασφάλεια? Καλωδίωση? Απελπισία....!
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Ευχαριστώ πολύ για την απαντησή σου! Δηλαδη τώρα αλλάξανε ολόκληρη μονάδα και δεν! Τι θα αλλάξουν άλλο? Και τι να φταίει? Δεκτης Bluetooth? Ασφάλεια? Καλωδίωση? Απελπισία....!
Επιμένεις στο να βρεθεί λύση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: spant

spant

Original poster
Rookie
Oct 23, 2019
15
1
3
Μοντέλο
MK8
Επιμένεις στο να βρεθεί λύση.

Update: Το αυτοκίνητο θα πάει στην αντιπροσωπεία για εκτενές check στο OBD την Τρίτη 03/08 για 1-2 ημέρες. Αμα δεν βρεθεί λύση, πραγματικά θα απευθυνθώ αλλού η ακόμα και mail στην ford greece.
 
  • Like
Αντιδράσεις: geokats

JimBala

Rookie
Feb 22, 2021
39
10
8
Μοντέλο
MK8
Είχα και εγώ ένα τέτοιο σύμπτωμα. Δε μπορούσα να ενεργοποιήσω το Bluetooth με τον ίδιο τρόπο όπως εσένα. Επίσης κόλλησαν οι ενδείξεις έντασης ήχου και θερμοκρασίας κλιματισμού.
Το θεώρησα ένα από τα κολλήματα που τρώει.
Ήμουν έτοιμος για Reset.
Αλλά πρώτα, Έκανα επανεκκίνηση (έσβησα μηχανή άνοιξα έκλεισα πόρτα). Έβαλα μπροστά ξανά και λειτούργησε.

Δε ξέρω τι σκάλωμα τρώνε ρε παιδια τα SYNC ώρες ώρες…
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread