Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

moytas

Original poster
Rookie
Dec 8, 2019
18
0
1
θεσσαλονικη
Καλησπέρα παιδιά. Από τότε που αγόρασα το αμάξι βάζω μόνο 100αρα από ΕΚΟ μόνο. Η οποία με βγάζει περίπου 520 με 500 σε ένα γέμισμα. Έτυχε και έβαλα 100αρα από shell και με έβγαλε 390 χιλ. Περίπου. Το αμάξι το γεμιζω πάντα μόλις ανάψει το λαμπάκι κατευθείαν.
Ειναι κάποιος που έχει παρατηρήσει αν η 100αρα τις shell καίει παραπάνω;;;
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Εγω βαζω 95αρα αλλα δεν γεμιζω ποτε στο full γιατι ειναι περιττο βαρος, οποτε και αυξημενη καταναλωση. Συνηθως βαζω 15€ 2-3 φορες τον μηνα Avin η Aegean.

Εαν το φουλαρω, περιπου 10 λιτρα παραπανω, μπορει να μου φτασει ξυστα μεχρι τελος του μηνα, λογω εξτρα βαρους που θα εχω συνεχεια μαζι μου. Σκεψου οτι μοντελο του '04 καιω 15€ σε 7 μερες 90% πολη και 10% περιφερειακα, και κανω 8-10 χλμ τη μερα! Δηλαδη περιπου 2€ τη μερα (ναι, δεν μετριεται ετσι, το ξερω). Το μικρο αυτο βαρος μπορει να κανει αισθητη διαφορα.

Εχω βαλει και εγω 100αρα και απλη απο ΕΚΟ αλλα δεν με πηγε οπως οι αλλες, μπορει βεβαια να μην ητανε καλο εκεινο το πρατηριο.
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Λίγο υπερβολή μου φαίνεται αυτό που λέτε. Δηλαδή 1 λίτρο βενζίνη είναι περίπου 0,7 του κιλού . Τα 20 λιτρα που μπορεί να είναι το υπόλοιπο για να φουλάρει αν είναι στη μεση θα είναι περίπου 14 κιλά; πόσο μπορεί αυτά να επιρρεασουν την κατανάλωση;
 
  • Like
Αντιδράσεις: aromeo
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Ενα τετοιο βαρος δε θα κανει αιαθητη τη διαφορα του αμεσα, αλλα ναι εχει διαφορα σε βαθος χρονου και το βλεπω. Μπορει να ακουγεται υπερβολη, αλλα θα το δεις καλυτερα σε ενα ταξιδι. Ενα full γεματο ντεποζιτο για ενα ταξιδι πχ. Αθηνα - Θεσσαλονικη με 130-140 χλμ θα κανει διαφορα στην καταναλωση στα πρωτα 100 χλμ, εστω και μικρη, απο ενα μισο που μετα θα το γεμισεις στη σταση με το αλλο μισο που χρειαζεσαι. Δεν ειπα οτι σωζεσαι, απλα εγω βλεπω καλυτερο ξεκινημα με μικροτερο βαρος, οποτε και λιγοτερο γκαζι.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread