Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Staros

Original poster
Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
Θα κανατε μια τετοια κινηση? Δλδ να μην επιλεξετε τον δρομο τις Mountune και τις Puma οι οποιες εχουνε ετοιμα κιτ για το αμαξια μας και να δοκιμαζατε σε καποιον γνωστο στους δρομους βελτιωτη? Οπως αφτους που βλεπουμε τα αμαξια τους και ραβουνε.

Εχει δοκιμαση καποιος?
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Όπως και να το κάνεις είναι ένα επιπλέον ρίσκο αλλά όχι ότι δεν πτωχαίνει. Αν πας σε σοβαρούς επαγγελματίες του χώρου σίγουρα θα το φτιάξουν ,αλλά υπάρχει περίπτωση (μη σου πω σίγουρα) ότι θα στοιχίσει περισσότερο σε χρήματα και χρόνο.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
οπως αναφεραν και τα παιδια ειναι πλεον ενα ρισκο,
μπορει να πας σε καποιον μηχανικο της γειτονιας σου και να το κανει να ραβει,μπορει ομως και το αντιθετο
επισης μπορει να βας το 1 κιτ της pumaspeed και να εισαι πισω απο ενα αλλο που φοραει μονο χοανη(αυτο ισχυει)
η επισης να βαλεις της mountune και το αμαξι σου να ραβει(και αυτο ισχυει)
πιστευω οτι αυτο που παιζει μεγαλο ρολο ειναι ο προγραμματισμος
τι αξιζει τελικα να κανει καποιος?αυτο το ξερει μονο εκεινος
 

Staros

Original poster
Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
Αρα ειναι στο χερι του καθε μηχανικου και λογικα στην τσεπη σου για το που θα φτασει το αμαξι και το ποσο καλο θα βγει. Εχω κατι στο μυαλο μου για βελτιωση που δεν ξερω καν αν εχει κανει κατι παρομιο καποιος.

Υ.Γ Ανοιγω τοπικ διοτι και αλλοι θα μπουν και θα εχουνε τετοιες ερωτησεις σιγουρα.
 

Montoya

Member
Mar 7, 2011
206
0
0
72
ΑΘΗΝΑ
Φιλε μου CherokeeXj καταρχη οπος λενε και τα παιδια ειναι μεγαλο ρισκο.Στα νιατα μου τα κανανε αλλα τα αυτοκινητα δεν ειχαν κανενα ηλεκτρονηκο συστημα ουτε ο θοριβος σε ενιαζε ουτε η βενζινα (το προτομου αμαξι εκαιγε 1δρχ τοχλμ και μετα την μετατροπη 2,5δρχ τοχλμ) ουτε ΚΤΕΟ και ΚΕΚ.
 

dionpapad

Pro Member
Oct 1, 2010
373
0
0
ΠΑΤΡΑ
Νομίζω ότι μέσα στα θέματα του Forum έχει γίνει εκτενή αναφορά πάνω στο συγκεκριμένο θέμα!!!
 

mpokwsths

Member
May 20, 2010
202
0
0
CherokeeXj said:
Θα κανατε μια τετοια κινηση? Δλδ να μην επιλεξετε τον δρομο τις Mountune και τις Puma οι οποιες εχουνε ετοιμα κιτ για το αμαξια μας και να δοκιμαζατε σε καποιον γνωστο στους δρομους βελτιωτη? Οπως αφτους που βλεπουμε τα αμαξια τους και ραβουνε.

Εχει δοκιμαση καποιος?
Μόνο η Mountune έχει σοβαρή βελτίωση για το ST. Οι "βελτιώσεις" της Pumaspeed είναι μάπα. Δεν πάνε καθόλου, οι άνθρωποι είναι πραγματικά άσχετοι.

Και βέβαια κανείς από τους εγχώριους βελτιωτές δεν έχει ιδέα να προγραμματίσει σωστά το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Λιγο αβανς (και αυτό ότι να' ναι) θα καταφέρουν να του δώσουν αλλά αυτό είναι το 10% της συνολικής δουλειάς. Έχει αισθητήρα MAP και κάπως δύσκολο εγκέφαλο και απαιτεί ώρα και γνώσεις για τον προγραμματισμό του. Ωρα κυρίως για datalog με συνδεμένο wideband (με τρύπα πριν τον καταλύτη) και γυρισμένο σε open loop συνεχώς για την παράλληλη καταγραφή μίγματος και τιμής MAP σε διάφορες στροφές και γωνίες πεταλούδας ώστε να υπολογιστεί η φόρμουλα της ογκομετρικής απόδοσης του μοτέρ.


StuparArt said:
Όπως και να το κάνεις είναι ένα επιπλέον ρίσκο αλλά όχι ότι δεν πτωχαίνει. Αν πας σε σοβαρούς επαγγελματίες του χώρου σίγουρα θα το φτιάξουν ,αλλά υπάρχει περίπτωση (μη σου πω σίγουρα) ότι θα στοιχίσει περισσότερο σε χρήματα και χρόνο.
Πιστεύεις ότι τα παραπάνω θα έχουν ιδέα να τα φτιάξουν οι εγχώριοι βελτιωτές? ΧΑ χα χα. Ας γελάσω.


Μόνο Mountune ή προσωπικό λιώσιμο πάνω από το Advantage 3. Τίποτα άλλο.
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
CherokeeXj said:
Αρα ειναι στο χερι του καθε μηχανικου και λογικα στην τσεπη σου για το που θα φτασει το αμαξι και το ποσο καλο θα βγει. Εχω κατι στο μυαλο μου για βελτιωση που δεν ξερω καν αν εχει κανει κατι παρομιο καποιος.

Υ.Γ Ανοιγω τοπικ διοτι και αλλοι θα μπουν και θα εχουνε τετοιες ερωτησεις σιγουρα.

τι ακριβως σκεφτεσαι να κανεις?παντως οτι σ ειπαν τα παιδια ισχυει..το μεγαλο θεμα που φρεναρει μια βελτιωση των ST (κ οχι μονο) ειναι το θεμα προγραμματισμου..
 

Staros

Original poster
Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
Δεν μπορω να καταλαβω,δλδ αν παει το αμαξι στον Plex με τα πραγματα πανω και του το αφησω για ρυθμισμα δεν θα γινει δουλεια?
 

SuperNova

Member
Dec 1, 2010
152
0
0
O plex ποιος ειναι? Ειναι λιγα τα πραγματα που δουλευουν σωστα στα ST και ο προγραμματισμος του (τους) ειναι αρκετα δυσκολος...αν ομως βρεις την ακρη θα ειναι τελειο!
 

Staros

Original poster
Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
Ακριβως ειναι ο φιλος του Tuning γενικως Mr.Ανδριανακης
 

SuperNova

Member
Dec 1, 2010
152
0
0
Απο οτι εχω ακουσει εχουν παει εκει st πριν καιρο αλλα δεν ειχε κατι για προγραμμα...αυτο ομως ηταν τοτε, τωρα δεν ξερω τι γινεται..Εχεις καποιο νεο? Σκεφτεσαι για ατμοσφαιρικη βελτιωση?
 

Staros

Original poster
Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
Α για σου! Θα παω να ρωτησω αν εχει κατι τωρα! Και ναι για ατμο σκεφτομαι γτ τωρα το πηρα το αμαξι και ολα τα euro εκαναν φτερα!
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
σαν 1η σιγουρη κ φθηνη βελτιωση ειναι να βαλεις φιλτρο+σπυραλ...θα δεις αρκετη διαφορα σε σχεση με τελειως μαμα..!!εξαρταται βεβαια μεχρι που εισαι διατεθημενος να φτασεις...(μεχρι κ 3οσταδιο???  :eek: )

οπου κ να θες να το φτασεις ομως κοιτα να βρεις εναν αξιολογο προγραμματιστη πρωτα κ μετα τις υπολοιπες μετατροπες (αυτα βρισκονται) για να σου δουλεψουν κ να βγαλουν το 100% της αποδοσης τους.
 

Staros

Original poster
Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
Ελα Περικλη κοιτα να δεις ειμαι διατεθημενος να παει καπου ψυλα το αμαξι απλα οχι αμεσα γιατι πανε τα λεφτα τωρα και πρεπει να μαζευω αλλα,σιγουρα πρεπει να ρωτησω και να μαθω και απο προγραμματιστες τι ξερουν για το αμαξι.Αλλιως MP200 και παει λεγοντας! Χαχαχ
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
ο plex δεν θα μπορεσει να σε βοηθησει ουτε τωρα,μιλησα μαζι του πριν λιγες μερες...
το μονο που μπορει να φτιαξει ειναι τα focus st τα τουρμπο
ολα αυτα γινονται γιατι δεν υπαρχει καποιο σοβαρο μηχανημα (το κριτηριο του ειναι αυτο) ωστε να μπορει να το αγορασει και να κανει σωστη δουλεια,μου ειπε οτι εχουμε δυσκολο εγκεφαλο,θα σου προτεινει αγραφο εγκεφαλο και μπορει να μην δουλεψει κιολας
η εξης ατακα που μου ειπε ηταν η εξης :
αξιζει να δωσεις 2200 με 2500χιλ για να το προγραμματισεις?

εγω του ειπα οχι,και μου απαντησε πηγαινε να βαλεις καλυτερα νιτρα,αν δεν θες να το τουρμπισεις
 

Staros

Original poster
Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
Καταλαβα δλδ εχουμε MP που ειναι standar και απο εκει παμε σε Turbo επιλογες με πολλα πολλα $$$$
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
CherokeeXj said:
Δεν μπορω να καταλαβω,δλδ αν παει το αμαξι στον Plex με τα πραγματα πανω και του το αφησω για ρυθμισμα δεν θα γινει δουλεια?

ο ανδριανακης νομιζω δεν ρυθμίζει ST . Αν σου πει οτι μπορεί όμως περιμένω αποτελέσματα εφαμιλλα με montune.

Απο overload, και Κτech αν καθίσουν σοβαρά, κάτι μπορούν να κάνουν επίσης. Αλλα ΣΟΒΑΡΑ.

μποκώστη καντο επαγγελμα γιατι δεν βλεπουν φως οι φιεστακηδες και η montune είναι κονσέρβα. Η sct δεν βγαζει μόνο για ford απ΄οτι θυμαμαι προγράμματα. 
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread