Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

revel

Rookie
Jun 3, 2018
23
2
3
Αθήνα
Μοντέλο
MK6
σωστες οι διαστασεις στο μκ1, ειχε μονοπιστονα ομως.

για να το θετω και σωστα βεβαια φρεναρισμα αψογο και το μκ8 απλα κουραζεται ευκολα, και δεδομενου οτι ειναι σαφως πολυ πιο γρηγορο σε στροφιλικια (κυριως στο οτι καταπινει τις ευθειες) θα ηθελε αν οχι ανωτερα εστω ιδια με το φοκους
Αυτήν τη λεπτομέρεια (με τις δαγκάνες φρένων) για το Mk1 Focus ST δεν τη θυμόμουν η αλήθεια είναι... Ναι, σε στροφιλίκια/κρατήματα (και όχι μόνο) το MK8 ST είναι ανώτερο. Όσο για τα φρένα που χρειάζεται το MK8 ST, εγώ λέω και μεγαλύτερες δισκόπλακες (με βάση τα άλογά του, τη χρονολογία του, κτλ.) απο 300mm! Ιδανικά, 312 x 28mm δίσκους χρειάζεται μπρος. Αλλά, επειδή το συγκεκριμένο παίρνει τετραμπούλωνες ζάντες, και 312mm δίσκοι δεν υπάρχουν σε τετραμπούλωνα, η μόνη υπαρκτή ιδανική διάσταση (τιμής-απόδοσης) για αυτό είναι 305 x 28mm. Η αμέσως επόμενη διάσταση δισκόπλακας μετά τα 305mm x 28mm (σε τετραμπούλωνα πάντα) είναι τα 324mm, που ίσως είναι λίγο υπερβολή για τα άλογά ενός μαμά MK8 ST...

Όσο για 300mm διαστάσεις δίσκου και τετραπίστονες δαγκάνες Brembo, βρήκα αυτό:


Τα Brembo είναι εγγύηση!
 
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car

Alexgiann

Rookie
Jun 28, 2021
26
2
3
Μοντέλο
MK8 ST
Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους.
Αναμένω και εγώ το St2 τον Αύγουστο και ήταν από τα πρώτα πράγματα που με προβληματιζε. Μιλησα με brake dynamics και μου ζήτησε τις διαστάσεις που φαίνονται στις φωτογραφίες. Επίσης είπε ότι αν μαζευτούμε αρκετά άτομα μπορεί να μας κάνει μια έκπτωση 15-20%. Ξέρει κανείς τις διαστάσεις αυτές; IMG-81b7f0b330bf5c06261bc756b7263a3a-V.jpgIMG-540d995b7f899fe839d93d70bc0c03a6-V.jpg
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Στις μαμά ζάντες δεν χωράει ΒΒΚ εκτός ελαχίστων περιπτώσεων.
Σε γενικές γραμμές χρειάζεσαι διαφορετικές ζάντες ή αποστάτες 15mm.
 

r-clark

Original poster
Newbie
May 10, 2019
6
0
1
Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους.
Αναμένω και εγώ το St2 τον Αύγουστο και ήταν από τα πρώτα πράγματα που με προβληματιζε. Μιλησα με brake dynamics και μου ζήτησε τις διαστάσεις που φαίνονται στις φωτογραφίες. Επίσης είπε ότι αν μαζευτούμε αρκετά άτομα μπορεί να μας κάνει μια έκπτωση 15-20%. Ξέρει κανείς τις διαστάσεις αυτές; View attachment 812View attachment 813
Για να τη μετρήσω, σου είπε ποιά ακριβώς διάσταση εννοεί ; Από δίσκο μέχρι εσωτερικό σημείο ζάντας ;
Είχα μιλήσει με brake dynamics, αρχές Μαϊου και μου είχαν πει ότι θα ψάξουν λύση χωρίς αλλαγή ζάντας και με αλλαγή ζάντας, αλλά ακόμη δεν έχω λάβει απάντηση.
 

Alexgiann

Rookie
Jun 28, 2021
26
2
3
Μοντέλο
MK8 ST
Για να τη μετρήσω, σου είπε ποιά ακριβώς διάσταση εννοεί ; Από δίσκο μέχρι εσωτερικό σημείο ζάντας ;
Είχα μιλήσει με brake dynamics, αρχές Μαϊου και μου είχαν πει ότι θα ψάξουν λύση χωρίς αλλαγή ζάντας και με αλλαγή ζάντας, αλλά ακόμη δεν έχω λάβει απάντηση.
Θέλει από τον δίσκο μέχρι το εσωτερικό της ζάντας. Θέλει δύο όπως φαίνονται και στις φωτογραφίες
 

r-clark

Original poster
Newbie
May 10, 2019
6
0
1
Θέλει από τον δίσκο μέχρι το εσωτερικό της ζάντας. Θέλει δύο όπως φαίνονται και στις φωτογραφίες
Καλησπέρα.
Αν μέτρησα σωστά, η απόσταση από το πάνω μέρος του δίσκου (1η φωτο) είναι 5 cm και από τo κάτω μέρος (2η φωτο) 4 cm.
 

Alexgiann

Rookie
Jun 28, 2021
26
2
3
Μοντέλο
MK8 ST
Καλησπέρα.
Αν μέτρησα σωστά, η απόσταση από το πάνω μέρος του δίσκου (1η φωτο) είναι 5 cm και από τo κάτω μέρος (2η φωτο) 4 cm.
Θα χρειαστεί μου είπε αποστάτες 15mm.
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Στο εχω γράψει 5 απαντήσεις πάνω ότι θέλει τουλάχιστον 15ηδες αποστάτες η μαμά ζάντα για τα περισσότερα BBK.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Alexgiann

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread