Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Nordvinden

Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Αυτές οι μετατροπές, παιδιά, μα από Μοντέο, μα από ST mk1, σε τι διαστάσεων ζάντες έγιναν;

Αποστάτες χρειάστηκαν;
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Nordvinden said:
Αυτές οι μετατροπές, παιδιά, μα από Μοντέο, μα από ST mk1, σε τι διαστάσεων ζάντες έγιναν;

Αποστάτες χρειάστηκαν;
Αποστάτες για τα φρένα δεν έχει βάλει κάποιος
Οι περισσότεροι έχουν 17ρες που έχουν βάλει,αλλά μπαίνουν και σε 16ρα,300mm είναι ο δίσκος.

Η 16ρα χωράει μέχρι και 312mm
 

Nordvinden

Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Δηλαδή θα μπορούσαν να μπουν και στο δικό μου χωρίς αποστάτες τότε. Για του Φόκους ST θα σκεφτόμουν, που είναι και στο δικό μου καρέ.

Φοράω 7x17 με όφσετ 47,5.
 

Nordvinden

Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Άντε και τις βρήκα από Φόκους.

Είναι όντως plug'n'play; Μήπως χρειάζεται κάποια μικρομετατροπή κάπου;

Προσπαθώ να αποφύγω τα big brake kits, γιατί προϋποθέτουν αλλαγή ζάντας με μεγαλύτερη και κει ελλοχεύουν πολλά ζητήματα.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Αποστάτες για τα φρένα δε χρειάζονται, μπορώ να το επιβεβαιώσω κι εγώ, έχω δοκιμάσει ακόμα και 16άρα με offset 52.5 και δε βρίσκει στη δαγκάνα του fiesta st (που είναι η ίδια με του focus I st). Aπό κει και πέρα, πιθανότατα θα χρειαστείς κάποιο "πλακάκι" για να προσαρμόσεις τη βάση της δαγκάνας του focus I st στο άκρο του st σου, ίσως όμως και όχι (δεν το έχει δοκιμάσει κανείς που να γνωρίζω). Αν πας σε λύση mondeo με δισκόπλακα focus I st, τότε πιστεύω ότι θα χρειαστείς σίγουρα πλακάκι και μηχανουργείο.
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Γιατί δεν βάζεις μπροστά δυο μεταχειρισμένες τετραπίστονες “επώνυμες” δαγκάνες?  Βάλε και διαιρούμενες δισκόπλακες κατάλληλες για τα τετραπιστονα που θα φοράς και πιστεύω ότι δεν θα χρειαστεί να ξανά ασχοληθείς με τα φρένα.

Επειδή μπαίνεις πίστα και γενικά είσαι της στροφής, μήπως θα ήταν προτιμότερο να σκεφτείς μια τέτοια λύση? ;D
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
DarthFiesta said:
Απο focus rs 1 μπορουν να μπουν?τι διαστασεις εχει?
324mm είναι. τετραμπούλονα.Το rs1 φοράει από την μάνα του 18ρα ζάντα και έχει περιθώρια.Δεν ξέρουμε αν ταιριάζουν 100% σε 17ρα
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
Κατι μ λεει οτι παιζει κ να χωρανε..ελπιζω δηλ.....

Επειδη με τα φρενα δεν το χω πολυ (ειμαι του γκαζιου  :D) μπορουμε με καποιο τροπο να το μαθουμε?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
για μένα το πιο σωστό είναι να βρούμε ένα rs και να βγάλουμε μια ζάντα από το συγκεκριμένο fiesta που θα τα βάλει για να δούμε αν χωράει ο δίσκος πιο πολύ,τα άλλα φτιάχνονται
 

Garbakos

Member
Aug 8, 2012
133
0
0
34
Αθήνα
Καλησπέρα παιδια.
Εχω βρει ενα ολοκληρωμένο μετεχειρισμενο κιτακι μπροστινά δισκόφρενα απο fiesta st 180.
Εγω εχω το titanium 1.4 του 10".Ξερετε αμα μπαίνουν κατευθείαν πάνω στο δικό μου χωρις κάποια μετατροπή;Επισης επειδή πίσω εχω ταμπουρα μήπως θα εχω πρόβλημα για τον λόγο οτι τα μπροστινά Φρενα θα ειναι πλέον πιο καλα απο τα μαμά;
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Άμα δεις πιο πίσω, λένε νομίζω πως δεν έχεις θέμα. Εγώ προσωπικά τα άλλαξα όλα αφού μπήκα στη διαδικασία. Άμα δεν θέλουν μεγαλύτερες δαγκάνες μπαίνουν όπως είναι.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Eίναι διαφορετικές οι δαγκάνες του ST. Έχουν μεγαλύτερο έμβολο που υποστηρίζει τη μεγαλύτερη δισκόπλακα και φυσικά διαφορετικά τακάκια, αλλά απ' όσο γνωρίζω ταιριάζουν κανονικά χωρίς πατέντες στις υπάρχουσες βάσεις του mk7 & mk7 facelift.
Για μένα, πάρ' τα και στο μέλλον κοιτάς και για κάποιο κιτ μετατροπής των ταμπούρων σε δισκόφρενα, αφού έχεις φτιάξει όλο το look...
 

Garbakos

Member
Aug 8, 2012
133
0
0
34
Αθήνα
akiz90 said:
Άμα δεις πιο πίσω, λένε νομίζω πως δεν έχεις θέμα. Εγώ προσωπικά τα άλλαξα όλα αφού μπήκα στη διαδικασία. Άμα δεν θέλουν μεγαλύτερες δαγκάνες μπαίνουν όπως είναι.

Όταν λες οτι τα άλλαξες ολα τι εννοείς;Έβαλες κάποιο aftermarket kit?Αν ναι έβαλες και μπροστά και πίσω;Ποσο σου πήγε όλο το κουστούμι αν επιτρέπεται;

kostg said:
Eίναι διαφορετικές οι δαγκάνες του ST. Έχουν μεγαλύτερο έμβολο που υποστηρίζει τη μεγαλύτερη δισκόπλακα και φυσικά διαφορετικά τακάκια, αλλά απ' όσο γνωρίζω ταιριάζουν κανονικά χωρίς πατέντες στις υπάρχουσες βάσεις του mk7 & mk7 facelift.
Για μένα, πάρ' τα και στο μέλλον κοιτάς και για κάποιο κιτ μετατροπής των ταμπούρων σε δισκόφρενα, αφού έχεις φτιάξει όλο το look...

Ισχύουν ολα αυτά που λες.Σκεφτόμουν Και εγω να βάλω για αρχή τα μπροστινά και μετα βλέπουμε κάποια στιγμή για τα πίσω..Απλα φοβάμαι μήπως επειδή θα ειναι πλέον πιο καλα τα μπροστινά μου απο τα μαμά που εχω τωρα, μην εχω κανενα πρόβλημα σε θέμα φρεναρίσματος..
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Πρόβλημα δεν θα έχεις με την σύστημα φρεναρίσματος
Εκτός από το st2 μπορείς να βάλεις και άλλη δαγκάνα με μεγαλύτερο δίσκο κίολας
 

Garbakos

Member
Aug 8, 2012
133
0
0
34
Αθήνα
scorpion said:
Πρόβλημα δεν θα έχεις με την σύστημα φρεναρίσματος
Εκτός από το st2 μπορείς να βάλεις και άλλη δαγκάνα με μεγαλύτερο δίσκο κίολας

Εννοείς απο focus st1 η απο mondeo που διάβασα πιο πίσω;Απλα θελω οτι παρω να μπαίνει αμεσως χωρις να κανω κάποια μετατροπή γιατί δεν θελω να κανω αλχημείες σε αυτά και ειδικά αμα ειναι ενα πράγμα για την ασφάλεια μου..Τωρα φοράω 17αρα ζάντα απο το σπορ.Μεχρι ποσο δίσκος χωράει μαζι με την δαγκάνα χωρις κάποια μετατροπή;
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Όταν λες οτι τα άλλαξες ολα τι εννοείς;Έβαλες κάποιο aftermarket kit?Αν ναι έβαλες και μπροστά και πίσω;Ποσο σου πήγε όλο το κουστούμι αν επιτρέπεται;

Εγώ πείρα το κιτ της SiCo για μπρος-πίσω. Μπορείς να πάρεις μόνο για πίσω κιτ με μικρότερη δισκόπλακα για να μην αναγκαστείς να αλλάξεις και μπροστά. 900 Ευρώ κοστίζει μπρος - πίσω...Μόνο πίσω είναι κανα 600άρι.

Ενδεχομένως άμα έχεις το χρόνο και τη διάθεση να τα ψάξεις μόνος σου κομμάτι-κομμάτι να πάει από λίγο έως και αρκετά φθηνότερα. Απλά εγώ τα ήθελα όλα μία και έξω χωρίς να ξάχνω και τα πείρα από εκεί.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Garbakos said:
Εννοείς απο focus st1 η απο mondeo που διάβασα πιο πίσω;Απλα θελω οτι παρω να μπαίνει αμεσως χωρις να κανω κάποια μετατροπή γιατί δεν θελω να κανω αλχημείες σε αυτά και ειδικά αμα ειναι ενα πράγμα για την ασφάλεια μου..Τωρα φοράω 17αρα ζάντα απο το σπορ.Μεχρι ποσο δίσκος χωράει μαζι με την δαγκάνα χωρις κάποια μετατροπή;
δεν χρειάζεται να κάνεις μετατροπή για τα μπροστά και οι δαγκάνες χωράνε 300mm
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread