Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Mco

Rookie
Nov 13, 2019
28
0
0
57
johnD said:
Φυσικά και φαίνεται. Τα πάντα φαίνονται.
Αρκεί να θέλει κάποιος να ψάξει.  Που συνήθως δεν ασχολούνται.
Ειδικά εφόσον ο προγραμματισμός γίνεται από την OBD, εκεί είναι που 100% φαίνεται.
Και φυσικά όταν κάνεις update την ECU πρέπει να ξαναπεραστεί το πρόγραμμα. Αν και αυτό δεν το χρεώνει επιπλέον ο προγραμματιστής.

Όσοι μου έχουν υποσχεθεί μη ανιχνεύσιμο πρόγραμμα, μου είπαν οτι πρέπει να βγει η ECU από το αυτοκίνητο και να προγραμματιστεί από τα pins της απευθείας.
Και πάλι δεν με πείθουν 100% αλλά θα το κάνω. Έτσι κι αλλιώς ειδικά στο mk8, με ένα Stage 1 δεν υπάρχει ιδιαίτερος κίνδυνος.

Πολύ σπάνια θα ψάξουν, μόνο αν βγάλει πρόβλημα.
Από obd φαίνεται και χωρίς να ψάξουν, αν βγει εκτός όμως δυσκολεύουν πολύ τα πράγματα.
Έχω φτιάξει αρκετά και ποτέ δεν το έψαξε κανείς.
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Mco said:
Πολύ σπάνια θα ψάξουν, μόνο αν βγάλει πρόβλημα.
Από obd φαίνεται και χωρίς να ψάξουν, αν βγει εκτός όμως δυσκολεύουν πολύ τα πράγματα.
Έχω φτιάξει αρκετά και ποτέ δεν το έψαξε κανείς.

Έχεις χρειαστεί ποτέ εγγύηση για βλάβη στην οποια θα μπορούσε να φταίει το πρόγραμμα όμως ?
Προφανώς μιλάμε αν βγάλει πρόβλημα. Αλλιώς δεν υπάρχει λόγο να ψάξει κανεις.
 

Mco

Rookie
Nov 13, 2019
28
0
0
57
Ποτέ
Έχω σχεδόν 10 χρόνια που βάζω πρόγραμμα σε όποιο αυτοκίνητο και αν πάρω.
 

PARTEO

Rookie
Jun 30, 2018
16
0
1
46
καλησπερα νεος κατοχος φιεστα st line 1.5 tdci 120ps 10/18 μοντελο και ενδιαφεριμαι για προγραμμα σε συνδιασμο με φιλτρο πανελ για ψυχολογικους λογους.
ειμαι αναμεσα σε rica ,superchips,etuners,tuning on road.
αποδοσεις και κοστος ειναι ολα λιγο πανω κατω τα ιδια.
απλα ειναι ορωτη φορα που εχω ντιζελ και δεν θελω να δημιουργηθει προβλημα στο dpf.
καθε αποψη δεκτη.
 

shumakos

New member
May 17, 2014
98
13
8
43
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Είναι νέο αυτοκίνητο και πολύ νωρίς για να ξέρουμε τι παίζει με το dpf σε περίπτωση επαναπρογραμματισμού. Εγώ ας πούμε έβαλα της RICA τον Οκτώβριο με 13.000 km περίπου και τώρα έχω 19.000. Μέχρι τώρα όλα καλά, αλλά πολύ νωρίς για να καταλήξω σε συμπέρασμα. Αν κάποιος έχει μεγαλύτερη εμπειρία από αυτό το μοτέρ από Focus 3.5 ή Κuga που ήταν στην παραγωγή από αρκετά παλιότερα, θα είναι χρήσιμη η μαρτυρία του.
 

PARTEO

Rookie
Jun 30, 2018
16
0
1
46
Καλησπέρα μέρα από αρκετές συζητήσεις με της προγραμματιστές αλλά γνώμες πελατών κατέληξα στην microchips.
Φτιάχτηκε το προγράμμα σύμφωνα με τα θελω μου .πρωταρχικος στόχος η ασφάλεια.οχι μεγάλο overboost για προστασία τις μετάδοσης και όσο γίνεται να κρατήσει η δύναμη σε ποιο ψηλές στροφές.τελικα από τα 27 κιλά ροπής πήγαμε στα 31 αλλά με πολυ μεγάλο φάσμα και 149 άλογα.
Νομιζω καλα είναι αν και μπορούσε να τσιμπήσει 3-4 κιλά ροπής ακόμα.
Βέβαια έχει και λίγα χλμ μόλις 10700
Πρώτες εντυπώσεις πολυ καλές και αισθητή διαφορά και χαμηλά αλλά και στις υψηλές στροφές που ήθελα.
 

shumakos

New member
May 17, 2014
98
13
8
43
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Ωραίος. Πολύ καλό. Το δικό μου αποκλείεται να έχει φτάσει σε αυτά τα άλογα.
 

PARTEO

Rookie
Jun 30, 2018
16
0
1
46
shumakos said:
Ωραίος. Πολύ καλό. Το δικό μου αποκλείεται να έχει φτάσει σε αυτά τα άλογα.
Δεν νομιζω ότι έχουν διάφορες.εκει παίζουν ολα.δεν υπάρχουν μαγικά.
 

PARTEO

Rookie
Jun 30, 2018
16
0
1
46

Αυτή είναι η δυναμομετρηση με τετaρτη σχέση και η τρίτη σε σειρά με 5 σχέση έβγαλε κάτι της παραπανω.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
[mention]PARTEO[/mention] ο προγραμματισμός είναι με πειραγμένο το dpf? (κόλλησα και δεν θυμάμαι αν το λέω σωστά ή όχι)
 

PARTEO

Rookie
Jun 30, 2018
16
0
1
46
Οχι το αυτοκίνητο είναι εντελώς στοκ και με μόνο 11000 χλμ.ουτε φίλτρο πάνελ ποιο ελεύθερο δεν εχει
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
alexis2009x said:
rica η μικροτσιπς; ειμαι αναμεσα σε αυτά τα δυο

Μicrochips. Πρόκειται να τον επισκευτώ για προγραμμα μετά την αλλαγή λαδιών μου. Τον επισκέπτηκα ήδη μια φορά πριν 1.5 μήνα περίπου παρέα με παιδί απο τους Maniacs(Τουλούμη) για να δω την δουλειά του. Είναι σωστός επαγγελματίας, ήσυχος χωρίς φανφάρες και είδα να κάνει οσα πατήματα χρειάζεται πάνω στο dyno μέχρι να έρθει το αποτέλεσμα που θέλει.
Εχει προγραμματίσει τα πιο πολλά 1000άρια και diesel fiesta στην Ελλάδα χωρίς να ακουστεί το παραμικρό παράπονο.
Και εγώ στην αρχή σκεφτόμουν για κονσέρβα πρόγραμμα, ομως μου εξήγησαν οτι καλύτερο ειναι ένα πρόγραμμα να φτιάχνεται πάνω στο δικό σου αμάξι συγκεκριμένα με τις συνθήκες που επικρατούν εδώ Ελλάδα και όχι στο εξωτερικό. Τελική αποφαση δική σου ;)
 

alexis2009x

New member
May 3, 2018
83
0
6
kalamata
Μοντέλο
MK8
ουτε εγω ειναι υπερ στην κονσέρβα, απλα ακουω πολυ καλα λογια για αυτο το rica.Θελω και απόδοση και αξιόπιστια εννοείται... αν κάποιος εχει πατήσει με το τα αντίστοιχα προγράμματα πολύ θα ήθελα να μαθω αποτέλεσματα
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
alexis2009x said:
ουτε εγω ειναι υπερ στην κονσέρβα, απλα ακουω πολυ καλα λογια για αυτο το rica.Θελω και απόδοση και αξιόπιστια εννοείται... αν κάποιος εχει πατήσει με το τα αντίστοιχα προγράμματα πολύ θα ήθελα να μαθω αποτέλεσματα

2-3 1000άρια που ξέρω απο τον Microchips, έχουν γράψει πολλά χλμ χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Μιλάω για 20κ, 50-60k ο αλλος και ο 3ος δεν γνωρίζω. Απο πετρέλαια ξέρω μόνο έναν που πάλι ηταν πολύ ικανοποιημένος όμως το έχει 2-3 μήνες περίπου. Ο [mention]PARTEO[/mention] είχε προγραμματίσει επίσης diesel fiesta στον Microchips. Εαν δει το μηνυμα μπορεί να γράψει μια εντύπωση απο την εμπειρία του.
Γενικά καλό θα ήταν να περάσεις μια βόλτα να μιλήσεις μάζι του, είτε και απο άλλους έλληνες επαγγελματίες του χώρου, να φτιάξεις και μια πρώτη εικόνα για τον καθέναν. Απλά εγώ ανέφερα μια δοκιμασμένη επιτυχημένη συνταγη.
 

PARTEO

Rookie
Jun 30, 2018
16
0
1
46
καλησπερα και απο εμενα.εχω κανει περιπου 8000χλμ απο τοτε που εβαλα προγραμμα microchips και δεν εχω κανενα προβλημα.χρησιμοποιω παντα πετρελαιο avin action η bp ultimate.Στο ταξιδι με cruise control 130 η καταναλωση ειναι οριακα κατω απο 5λιτρα.επισης 200ριζει με χαρακτηριστικη ευκολια και η προσπερασεις ειναι αρκετα ευκολεσ πλεον.
εγω ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Εγώ έχω βάλει πρόγραμμα από Καρανικόλα σε mk7.5 disel.Εχω κάνει περίπου 40.000 χλμ χωρίς κανένα θέμα.Παντα shell VPower diesel.Καταναλωση έχει ανέβει 0.2-0.4 εντός πόλης αλλά έχει πέσει πάνω από 0.7 εκτός πόλης.Γενικα θα δεις άλλο αμάξι και είμαι σίγουρος ότι θα το ευχαριστηθείς αν βάλεις.
 

iplaynaked

Rookie
Nov 5, 2018
11
5
3
Καλησπέρα στην παρέα, να ρωτήσω ...

Μήπως έχει κάνει κανείς αντικατάσταση intgercooler στο 1500 με τα 120 άλογα ;
Ψάχνομαι εδώ και ένα μήνα και δεν μπορώ να βρω κάτι να ταιριάζει ακριβώς στην θέση που ήδη υπάρχει το μαμά.
Θέλω να βάλω κάτι πιο δυνατό και μετά να κάνω remap.
Η όλη ιδέα είναι : Φίλτρο, Εξάτμιση, Βούλωμα EGR, Intercooler και τέλος Πρόγραμμα.
Φίλτρο, Εξάτμιση είναι ήδη τελειωμένα, αναμένω βούλωμα EGR.

Έστω και κάποιος να έχει δοκιμάσει του MK7.5 το aftermarket intercooler τύπου AIRTEC να μου πει αν είναι εφικτό, αν χωράει μπροστά, και τι είδους πατέντα δύσκολη η εύκολη θέλει.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread