Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
nikos23 said:
εγγύηση χάνεται,// οπότε σε τυχόν πρόβλημα
Αγαπητε μου Φιλε Αρη <3 ...2 προτασεις που θα πρεπει να σκεφτεις σοβαρα αγορινα .....
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
E το ίδιο γίνεται παντού. Και στην car center να πας, η εγγύηση ισχύει μόνο σε αυτούς απλώς επειδή το έκανες σε αυτούς και αν είναι το απενεργοποιούν αυτοί. Κοινώς, δεν αλλάζει κάτι. Απλά στη μία περίπτωση πας στην car center ενώ στην άλλη πας πρώτα στον Κακλαμάνο να στο γυρίσει σε στοκ και μετά είτε σε αυτόν είτε όπου θες και αφού γίνουν οι εργασίες της εγγύησης, τότε ξαναβάζεις το πρόγραμμα. Όπως και να χει, ναι.. είναι ένα νέο αμάξι με εγγύηση. Δεδομένου όμως ότι η εγγύηση είναι 8 έτη, αν είναι να βάλεις πρόγραμμα στο 9ο έτος, δεν έχει και νόημα. Για μένα, ή το κάνεις ή άστο γενικώς.

Πάντως πρόβλημα λόγω του προγράμματος δε νομίζω να υπάρξει, δεν έχω ακούσει ποτέ πρόγραμμα να κατέστρεψε αμάξι.. μιλάμε για απλό πρόγραμμα σε safe επίπεδα πάντα. Τώρα αν η μακροζωία του κινητήρα επηρεάζεται, αυτό δεν το ξέρω αλλά θα πρέπει να γίνω βρυκόλακας για να πω ότι θα το αντιμετωπίσω.
 

Angem

Rookie
Mar 18, 2018
16
0
0
Τελικά έχει υπάρξει κανένας που να έκανε αυτη την μετατροπή ;
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Σε mk 7.5 πάντως εδώ και 1 χρόνο που έχω κάνει remap δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα.Και το σασμάν μια χαρά είναι παρόλο που το κανιβαλιζο καθημερινά.
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Τι ισχύει με τόση βεβαιότητα ? Η Εγγύηση ? Δε νομίζω.

Πολύ αμφιλεγόμενο το θέμα. Επίσημα 100% δεν ισχύει σε καμια περίπτωση.
 

Angem

Rookie
Mar 18, 2018
16
0
0
Και εγώ αυτό ξέρω για την εγγύηση. Παρόλο που το site της rica λέει οτι ισχύει δεν είμαι και σίγουρος αν θα με καλύψουν σε περίπτωση κάποιας ζημιάς
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Ακόμα και η Mountune που είναι ο επίσημος Βελτιωτής, λέει ακριβώς για ποια Προιόντα της δεν ακυρώνεται η εγγύηση. Με κάποια άλλα προιόντα, δεν ισχύει η εργοστασιακή εγγύηση.
 

iceberg0102

Newbie
May 17, 2018
1
0
0
Καλησπέρα,

Γνωριζει καποιος κατι σχετικα με το παρακατω

https://www.chiptuning.com/en/ford/fiesta-vii-2017/1-5-tdci-120ps-88kw-1499ccm/powercontrol.html#
Ευχαριστω
 

PatRinos

Rookie
May 16, 2018
36
0
0
Στο 2019 που βρισκόμαστε, ένα custom πρόγραμμα στον εργοστασιακό εγκέφαλο είναι καλύτερη λύση. Απλά παίρνεις την απόφαση αν θες να είσαι 100% εντός εγγύησης ή αν θες να πάρεις το ρίσκο.
 

Θανος68

New member
Oct 3, 2018
97
1
8
Aν βαλεις ενα προγραμμα στον εγκεφαλο φαινεται παρεμβαση στον εγκεφαλο
Εμενα αντιπροσωπος της ford μου ειπε οτι ορισμενα απο τα προγραμματα αυτα δν φαινονται αλλα αν φανουν με ενα update του εγκεφαλου σβηνουν
Αν μετα ψαχτει ο εγκεφαλος με το Update εχουν σβηστει ολα  και φαινεται μονο σαν παρεμβαση το Update
Oποτε ναι μεν υπαρχει θεμα εγγυησης αλλα σε περιπτωση σοβαρου προβληματος με το Update ολα καλα.
 

PatRinos

Rookie
May 16, 2018
36
0
0
Το θέμα είναι οτι δεν είσαι σίγουρος για τίποτα στο 100%. Και μου φαίνεται οτι είναι νωρίς να πειράξω ένα ολοκαίνουργιο αυτοκίνητο.
 

lagos12

Rookie
Σεπτ. 1, 2018
19
1
1
Για εμένα προσωπικά αφότου λήξει η Εγγύηση και δεν πιστευω ότι είναι αναγκαίο το αμάξι και με αυτά τα άλογα μια χαρά πάει.
 

shumakos

New member
May 17, 2014
98
13
8
43
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Θανος68 said:
Aν βαλεις ενα προγραμμα στον εγκεφαλο φαινεται παρεμβαση στον εγκεφαλο
Εμενα αντιπροσωπος της ford μου ειπε οτι ορισμενα απο τα προγραμματα αυτα δν φαινονται αλλα αν φανουν με ενα update του εγκεφαλου σβηνουν
Αν μετα ψαχτει ο εγκεφαλος με το Update εχουν σβηστει ολα  και φαινεται μονο σαν παρεμβαση το Update
Oποτε ναι μεν υπαρχει θεμα εγγυησης αλλα σε περιπτωση σοβαρου προβληματος με το Update ολα καλα.

Και σε εμένα, ο ίδιος αντιπρόσωπος φαντάζομαι, είπε το ίδιο πράγμα. Το έβαλα και θα δείξει. Ως πρόγραμμα αντιπροσωπείας, σίγουρα δεν είναι τόσο δυνατό όσο θα το έφτιαχνε ένας βελτιωτής πάνω στο δυναμόμετρο. Το αυτοκίνητο έχει πάρει τα πάνω του από χαμηλά, έχει περισσότερη δύναμη ψηλά και το κρέμασμα του μοτέρ έρχεται σαφώς μετά τις 4000, όταν πριν δεν είχε νόημα το στροφάρισμα μετά τις 3800 με 3η-4η. Η απόκριση στο γκάζι δεν έχει αλλάξει, ενώ το μπροστινό διαχειρίζεται εύκολα την επιπλέον δύναμη.

Γενικώς ευχαριστημένος γιατί ο επαναπρογραμματισμός έγινε με backup εξουσιοδοτημένου, επηρέασε μόνο θετικά τη συμπεριφορά του αυτοκινήτου και ας μην έχει πάρει σε δύναμη όσα θα μπορούσε να δώσει ένας βελτιωτής  χωρίς "αναστολές".
 

Mco

Rookie
Nov 13, 2019
28
0
0
57
Τίποτα δεν φαίνεται γιατί πολύ απλά δεν περνάει από obd.
Ούτε με την αναβάθμιση θα σβήσει γιατί πολύ απλά δεν γίνεται αναβάθμιση τόσο βαθιά που είναι το πρόγραμμα.
 

shumakos

New member
May 17, 2014
98
13
8
43
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Ήδη έκανα την αναβάθμιση λογισμικού για την ανάκληση που σχετίζεται με το oil dilution. Χρειάστηκε να ξαναπεραστεί το πρόγραμμα μετά την ολοκλήρωση του update του λογισμικού.
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Φυσικά και φαίνεται. Τα πάντα φαίνονται.
Αρκεί να θέλει κάποιος να ψάξει.  Που συνήθως δεν ασχολούνται.
Ειδικά εφόσον ο προγραμματισμός γίνεται από την OBD, εκεί είναι που 100% φαίνεται.
Και φυσικά όταν κάνεις update την ECU πρέπει να ξαναπεραστεί το πρόγραμμα. Αν και αυτό δεν το χρεώνει επιπλέον ο προγραμματιστής.

Όσοι μου έχουν υποσχεθεί μη ανιχνεύσιμο πρόγραμμα, μου είπαν οτι πρέπει να βγει η ECU από το αυτοκίνητο και να προγραμματιστεί από τα pins της απευθείας.
Και πάλι δεν με πείθουν 100% αλλά θα το κάνω. Έτσι κι αλλιώς ειδικά στο mk8, με ένα Stage 1 δεν υπάρχει ιδιαίτερος κίνδυνος.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread