Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

mexico

Original poster
Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
Γνωρίζει κανείς τι βελτίωση παίρνει ο κινητήρας diesel 120  . Έχω το st line και θέλω να δω τι επιλογές έχω
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
mexico said:
Γνωρίζει κανείς τι βελτίωση παίρνει ο κινητήρας diesel 120  . Έχω το st line και θέλω να δω τι επιλογές έχω

Ως τώρα ξέρω μόνο έναν που έχει κάνει στον Κακλαμάνο και θα μάθω σύντομα τι είδους αναβάθμιση έκανε. Ωστόσο γνωστοί βελτιωτικοί οίκοι ακόμα δεν έχουν βγάλει κάτι, οπότε θεωρώ ότι περιμένουμε..
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Αν μιλάμε για τον 1.5 120HP που φοράει και το Kuga, ένας συνιδιοκτήτης Kuga έχει κάνει remap στο CarCenter (λογικά πρέπει να είναι το Rica), και μέχρι στιγμής είναι super duper ultra hyper κατενθουσιασμένος :D Και περισσότερη δύναμη (επιδόσεις) και μειωμένη κατανάλωση και καλύτερη απόκριση και λιγότερο ζόρι ανά πάσα ώρα, συνθήκες και στιγμή.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Άσσε,
'Οντως κάτι αντίστοιχο θα είναι σε απόδοση (όπως και στο focus), παρόλα αυτά δεν είναι ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα καθώς δεν νομίζω ότι είναι ακριβώς ίδια περίπτωση. Αν πας δηλαδή στο site της Rica, ακόμα δεν έχει το αντίστοιχο διαθέσιμο για το Fiesta 1.5 TDCI 120hp. Επομένως αναμένουμε...
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Ναι το έχω δει αυτό για το site, απλά θεωρώ ότι είναι θέμα χρόνου, καθώς λογικά είναι το ίδιο μοτέρ. Και συνήθως ο dealer με τον tuner μπορούν να αντιμετωπίσουν άμεσα οποιοδήποτε καινούριο μοντέλο με παρόμοιο κινητήρα, πιθανότατα δηλαδή ακόμα και αν δεν υπάρχει στο site, ίσως να γίνεται, ή ακόμα-ακόμα και να μπορεί να γίνει επιτόπου εκείνη τη στιγμή που θα επισκεφτούμε τον τοπικό dealer ;)
 

mexico

Original poster
Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
kostg said:
Πάει το mk6;
δεν υπάρχει περίπτωση να πουλήσω το μκ6 το πρώτο μου αυτοκίνητο το πιθανότερο να είναι κάποια στιγμή που θα μου περισσεύουν να το κάνω μετατροπή st  . Το μκ8 το οδηγεί ο πατέρας μου μιας και το mondeo το αφήσαμε στην άκρη αυτά. Εσύ κάποια στιγμή δεν είχες πάρει μκ7 st η είναι η ιδέα μου
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
The Ace said:
Ναι το έχω δει αυτό για το site, απλά θεωρώ ότι είναι θέμα χρόνου, καθώς λογικά είναι το ίδιο μοτέρ. Και συνήθως ο dealer με τον tuner μπορούν να αντιμετωπίσουν άμεσα οποιοδήποτε καινούριο μοντέλο με παρόμοιο κινητήρα, πιθανότατα δηλαδή ακόμα και αν δεν υπάρχει στο site, ίσως να γίνεται, ή ακόμα-ακόμα και να μπορεί να γίνει επιτόπου εκείνη τη στιγμή που θα επισκεφτούμε τον τοπικό dealer ;)

Το να γίνεται ήδη από τη Rica δεν το θεωρώ πιθανό διότι α) Σιγά μην δεν το διαφήμιζαν και έχαναν χρήματα β) Μπορεί να είναι "εύκολη" υπόθεση για αυτούς αλλά σίγουρα θα θέλουν να κάνουν δοκιμες που ίσως αυτές να το καθυστερουν.

Τέλος κάπου είχα διαβάσει ότι ναι μεν είναι ίδιο μοτέρ αλλά άλλος εγκέφαλος... Οπότε σε αυτήν την περίπτωση δεν είναι copy paste.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
mexico said:
δεν υπάρχει περίπτωση να πουλήσω το μκ6 το πρώτο μου αυτοκίνητο το πιθανότερο να είναι κάποια στιγμή που θα μου περισσεύουν να το κάνω μετατροπή st  . Το μκ8 το οδηγεί ο πατέρας μου μιας και το mondeo το αφήσαμε στην άκρη αυτά. Εσύ κάποια στιγμή δεν είχες πάρει μκ7 st η είναι η ιδέα μου

Πάει το ST. Το έδωσα και έμεινα με το παλιό, λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων...
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Fiestaris said:
Το να γίνεται ήδη από τη Rica δεν το θεωρώ πιθανό διότι α) Σιγά μην δεν το διαφήμιζαν και έχαναν χρήματα β) Μπορεί να είναι "εύκολη" υπόθεση για αυτούς αλλά σίγουρα θα θέλουν να κάνουν δοκιμες που ίσως αυτές να το καθυστερουν.

Τέλος κάπου είχα διαβάσει ότι ναι μεν είναι ίδιο μοτέρ αλλά άλλος εγκέφαλος... Οπότε σε αυτήν την περίπτωση δεν είναι copy paste.

Για να το λέω αυτό, κάτι θα ξέρω ;) Φίλος με Kuga 1.5 120HP πήγε να ρωτήσει, και παρόλο που δεν υπήρχε καμία αναφορά στο site για τον diesel 1.5 στο Kuga, το πρόγραμμα υπήρχε κανονικά και του το πέρασαν επιτόπου. Τώρα, υπήρχε ήδη σαν remap, μπόρεσαν και το έφτιαξαν επιτόπου, ήταν ακριβώς το ίδιο και απλώς έπρεπε να αλλάξουν 2-3 στοιχεία ? Δεν ξέρω, πάντως έγινε όπως το περιγράφω. Γι'αυτό λέω να ρωτήσετε, ασχέτως τι δείχνει στο site.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Σήμερα παρατήρησα ότι η γνωστή Rica έβγαλε πρόγραμμα για όλες τις εκδόσεις Fiesta MK8.

Για τον 1.5 TDCI 120hp, ιδού: https://www.rica.nl/chiptuning.php?v=11-608-3367
 

scofield12345

Newbie
Oct 7, 2018
6
0
0
Τι φάση όμως πως το κάνουμε?
Υπάρχει κάποιος που να τα εγκαθιστά εδώ Αθήνα?

Ευχαριστώ!
 

Angem

Rookie
Mar 18, 2018
16
0
0
Το έχει βάλει κανεις το προγραμμα?
Ξέρουμε αν είναι αξιόπιστο και γενικά αν θα αντέξει και το μοτέρ αλλα και το σασμαν τετοια αυξηση?
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Σε ΜΚ8 όχι ακόμα. Όμως σε ΜΚ7.5 στο παρελθόν ναι χωρίς προβλήματα ως τώρα.

Εντωμεταξυ έχει κάνει την εμφάνιση του ένας Άγγλος στον Κακλαμάνο που θα ναι μόνο ως και αύριο εκεί και βάζει πρόγραμμα σε πολλά Φορντ. Μέλος μας το έβαλε χθες. Η εταιρεία λέγεται Syvecs η devil developments και υποτίθεται είναι ανάρπαστος. Κάνει custom πρόγραμμα στο κάθε αμάξι ξεχωριστά. Το σκέφτηκα αλλά είναι λίγο ρίσκο..
 

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
32
Αθήνα
Είναι δελεαστικό αλλά και ρίσκο, άντε να τον βρεις μετά αν βγει τίποτα..
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
Fiestaris said:
Σε ΜΚ8 όχι ακόμα. Όμως σε ΜΚ7.5 στο παρελθόν ναι χωρίς προβλήματα ως τώρα.

Εντωμεταξυ έχει κάνει την εμφάνιση του ένας Άγγλος στον Κακλαμάνο που θα ναι μόνο ως και αύριο εκεί και βάζει πρόγραμμα σε πολλά Φορντ. Μέλος μας το έβαλε χθες. Η εταιρεία λέγεται Syvecs η devil developments και υποτίθεται είναι ανάρπαστος. Κάνει custom πρόγραμμα στο κάθε αμάξι ξεχωριστά. Το σκέφτηκα αλλά είναι λίγο ρίσκο..

Θα συμφωνησω..ειναι Δελεαστικο ..Οστωσο..καποιες λεξεις προβληματιζουν...Κακλαμανος....Υποτιθεται....Custom...Ρισκο....Devil developments(Πρωτη φορα την ακουω)...
Προσωπικη Αποψη παντα  :)
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Είναι ένας Άγγλος που έχει κάνει κονσέρβες για τον Κακλαμάνο αλλά τώρα έχει έρθει και κάνει custom. Από ό,τι έμαθα λέγεται Lee Charnick και μάλλον θεωρείται γκουρού..
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
Fiestaris said:
Είναι ένας Άγγλος που έχει κάνει κονσέρβες για τον Κακλαμάνο αλλά τώρα έχει έρθει και κάνει custom. Από ό,τι έμαθα λέγεται Lee Charnick και μάλλον θεωρείται γκουρού..

Ομορφα !
Θα κανω την εξης απλη ερωτηση.
Τον Εμπιστευεσαι να πειραματιστει αυτος ο "γκουρου" πανω στο δικο σου το αυτοκινητο? Γιατι κακα τα ψεματα....πειραμα θεωρειται.Και ποσο μαλλον οταν το αυτοκινητο σου ειναι και καινουργιο ....
(Απλα παριστανω τον δικηγορο του διαβολου...τροφη για σκεψη)
 

nikos23

New member
Jul 4, 2010
91
0
0
40
KIATO
Μίλησα χθες το πρωι με τον Κακλαμάνο, λόγω περιορισμένου χρόνου του, κρατησε το τηλ μου να μιλήσουμε αναλυτικά μέσα στη βδομάδα. Το μόνο που ρώτησα είναι τι γινεται με την εγγύηση. Μου είπε οτι χάνεται, αλλα το πρόγραμμα έχει επιλογή on/off οπότε σε τυχόν πρόβλημα απενεργοποιείται.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread