Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Staros

Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
Ακριβώς Λαμπριανιδης έχει και στην Φραντζή..ερώτηση πόσα λίτρα να πάρω;;
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
κανονικά 2 + πέρνει,αλλά ανάλογα πως θα τις αλλάξουν μπορεί να μην χρειαστείς 3 μπουκάλι να αγοράσεις
 

Vrachos

New member
May 21, 2010
56
0
6
Λάρισα
Μακριά από τις AMSOil MTG.
Δεν ξέρω για ποιό λόγο αλλά είναι ασύμβατες με το κιβώτιο του ST.
Μετά από 50+ χιλιάδες Km με αυτές το κιβώτιό μου είχε σφίξει πάρα πολύ και ειδικά κρύο δεν έμπαινε με τίποτα η 1η.
Δεν πίστευα όμως ότι φταίνε αυτές μέχρι που χάλασε μία τσιμούχα από το ημιαξόνιο και είδα ότι η βαλβολίνη που έτρεχε ήταν κατάμαυρη.
Είχα διαβάσει παρόμοιες εμπειρίες με την συγκεκριμένη βαλβολίνη σε Peugeot στο PSClub
και μάλιστα σε δύο παιδιά είχε σπάσει και το κιβώτιο, αλλά τότε δεν είχα δώσει σημασία.
Τώρα έβαλα της Ford, το κιβώτιο γλύκανε λίγο, αλλά δεν επανήλθε όπως ήταν και σε γρήγορες αλλαγές γρατσουνάει.
Οπότε τώρα είμαι στο ψάξιμο για κανα μτχ, μια και συνήθως όταν φτάσει το κιβώτιο σε αυτή την κατάσταση χαλάει μετά από μερικές χιλιάδες Km.
Και το χειρότερο είναι ότι τις AMSOil τις είχα βάλει σε καινούριο κιβώτιο
που το άλλαξα εντός εγγύησης.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Kρίμα... Πάντως μην απογοητεύεσαι και μη θεωρείς ότι θα σου χαλάσει το κιβώτιο. Εμένα "γρατζουνάει" εδώ και τουλάχιστον 50.000 χιλιόμετρα. Το περιμένω να σπάσει αλλά δεν... Βέβαια έχω και ένα στην αποθήκη που περιμένει  ::)
 

Vrachos

New member
May 21, 2010
56
0
6
Λάρισα
Ναι δύσκολα θα χαλάσει ειδικά αφού τώρα ποια πάει μόνο σπίτι-δουλειά
οπότε και έχω μπόλικο χρόνο να ψάξω για κάτι φτηνό.
Απλά σε κάθε αλλαγή μου θυμίζει το πως ήταν και τι μλκία έκανα.

Και για να ξεκαθαρίσω κάτι,
αναφέρομαι αποκλειστικά στην MTG γιατί υπάρχει και η SVG
την οποία και έχω στο Focus (2 Ti-VCT) εδώ και πάνω από 70.000Κμ χωρίς κανένα θέμα.
 

christina-st

New member
Jun 21, 2014
63
1
0
θεσσαλονικη
εμεις βαλαμε gastrol sytrax και πραγματικα ειδαμε μεγαλη διαφορα.εκει που η πρωτη δυσκολευε λιγο στην αρχη τωρα απλα μπαινει οπως ολες οι αλλες.την συνιστουμε :)
 

andreasp

Rookie
Nov 4, 2014
13
0
0
Τελικά αυτές θα πάρω.
http://www.trade-wind.gr/car/gearboxoil/ixodes/75w-90/total-transmission-syn-fe-75w90.html
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Η άποψη μ πάντως για αυτούς Π έχουν θεμα με το κιβώτιο και παει για σπάσιμο ,ας δοκιμαζανε ενα αντιτριβικο!π.χ. Motorcotemη κάποιο άλλο πιστεύω θα έφτιαχνε κάπως η κατάσταση
 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
Εγω Πηρα αυτα CASTROL SYNTRANS MULTIVEHICLE 75W90 με προδιαγραφές Ford η τιμη του προσιτή και πιστευω να δουλέψουν καλα.
 
Αν δεν κάνω λάθος η προδιαγραφή του είναι Ford M2C200-D και όχι Ford M2C200-C που είναι το castrol. Το σίγουρο είναι πως είναι gl-5.
Υπάρχει μπέρδεμα γενικά με τις προδιαγραφες της Ford
Μπορεί και η προδιαγραφή Ford M2C200-C να βρεθεί σε gl4 βαλβολίνη.
Σίγουρα ο Ιάκωβος θα μπορεί να διαφωτίσει καλύτερα το θέμα.
 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
Η συγκεκριμένη ειναι gl-4

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1485987226[/time]
http://www.castrol.com/el_gr/greece/products/cars/manual-transmission-fluids/syntrans-multivehicle-75w-90.html
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Ο τύπος του σασμαν που έχουμε,άσχετα αν είναι απλή έκδοση ή st η προδιαγραφή είναι gl5
Η castrol με την c έκδοση είναι gl4 ενώ με την d είναι gl5
Η gl4 είναι πιο παλιά έκδοση από την gl5
Στην πράξη πιστεύω ότι δεν θα είναι τόση λειτουργική μέχρι να ζεσταθεί.Αν έβαζες gl5 θα ήταν πιο γρήγορα τα αποτελέσματα
 
Η προδιαγραφη D που το εψαξα λιγο, ισχύει από το 2008 και μετά. Άρα έχει να κάνει με τα νεότερα σασμάν. Αρα από την στιγμή που η gl4 καλύπτει την προδιαγραφή C που ζητά η φορντ, δεν έχεις κάποιο πρόβλημα. Αν ήταν και gl5, θα άντεχε και παραπανω χιλιόμετρα...
 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
Ευχαριστω Στέλιο για την ενημέρωση. Σε ποιο πάνω ποστ ειδα που γράφανε οτι πέρνει gl-4 το σασμάν του st  και φοβήθηκα να παρω τον αλλο τύπο που ηταν gl-4/ gl-5
 
Από την στιγμή που έχει την προδιαγραφη η gl-5 δεν έχεις πρόβλημα. Το πρόβλημα υπάρχει όταν σε μια gl-5 δεν υπάρχει η προδιαγραφή που θέλει ο κατασκευαστής!
Ελάχιστες εταιρείες βγάζουν gl-5 & M2C200-C

Αν το ψάξεις και πιο πολύ ακόμα θα παρατηρήσεις πως μια gl-5 που έχει M2C200-C ΔΕΝ έχει M2C200-D

Αν βρισκόμουν στην θέση σου, την ίδια επιλογή θα έκανα(gl4), αφού στο παρελθόν όταν ξεκίνησαν να βάζουν κάποιοι βαλβολίνες gl-5 σε σασμάν για gl-4...ξεκίναγαν τα προβλήματα.

Υπάρχει λόγος που παρουσιάζουν προβλήματα..αλλά θα ξεφύγουμε εντελώς από το θέμα!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread