Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

JimClark

Original poster
Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Έλα για το καλό του '16

Και ενώ οδηγούσα, σήμερα ξαφνικά το μάτι μου τραβάει προς τη βελόνα της θερμοκρασίας (μάλλον υποσυνείδητα μου τράβηξε το βλέμμα) τη βλέπω στους 110 κ να ανεβαίνει, σβήνω μηχανη, κρατάω τη φόρα μου να συνεχίσει να πάρει αέρα, με το που ακινητοποιούμαι βλέπω καπνούς.

Ανοίγω, βλέπω ποτάνα όλα τη μηχανή. Παραφλού όλο χυμένο έξω. Παγούρι μια χαρά, είχε λερωθεί εντελώς η δεξιά πλευρά όπως βλέπεις μηχανή, του οδηγού δλδ. Συμπληρώνω 2 μπουκάλια νερό, δε βλέπω διαρροή wtf. Κρυφό μενού, θερμοκρασία, οδηγώ 1 χλμ, πάλι τα ξέρασε όλα. Με άλλο 1 μπουκάλι νερό φτάνω σε ένα ασφαλή χώρο και βλέπω αυτά

2_zpswvigawea.jpg


1_zps3tqfqh5s.jpg


Πάνω κολλάρο, Ξεσκισμένο με Ξ μεγάλο. Αύριο το κοστολόγιο.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
περαστικά....
γύρω στα 170 έχει βάση θερμοστάτη και άλλα 20 ο θερμοστάτης και άλλα 45 το καπάκι...
βάση και καπάκι υπάρχουν και σε ιμιτασιον αλλά δεν είναι τόσο αξιόπιστα...
connect-focus 1.8-fiesta st πάσχουν σε αυτό...
 

JimClark

Original poster
Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Ο θερμοστάτης είναι καινούριος (ούτε χρόνο έχει κλείσει). Χρήζει αλλαγής λόγω του σκισίματος άραγε;
 
Αν είναι ο ίδιος σε χαρακτηριστικά, όχι. Έργο τέχνης το μαρούλι! Μόνο ανθό δεν έβγαλε! Μετά από κάποια χιλιόμετρα 200.000+(που τα έχεις) ή 10χρόνια+(που δεν τα έχεις) θέλουν αλλαγή προληπτικά όλες οι σωληνώσεις του νερου...αλλά λόγω κρίσης οι πιο πολλοί περιμένουμε απλά την οδική!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Δεν θα αλλάξεις τότε τον θερμοστάτη.Βάλε τον ίδιο.Αυτά που ανέφερα είναι πλαστικά και με τις θερμοκρασίες (συστωλές-διαστολές) σκάνε
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
ευτυχώς ηταν κολάρο.

σε ένα fusion τις προάλες είχε τρυπήσει το πλαστικό απο το ψυγείο. Σταμάτησα και βοήθησα το παιδί, όταν είδα στην άκρη το fusion να βγάζει καπνούς. Δυστυχώς ήμουν ο πρώτος που του είπα οτι χρειάζεται νεο ψυγείο, γιατι απ΄οσο θυμάμαι τα πλαστικά δεξια και αριστερα απο τις γρίλιες δεν αλλάζονται, παρα μόνο όλο το ψυγείο. Τώρα πώς έσκασε το πλαστικό, αυτο είναι άξιο απορίας.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Στο δικό μου (mk6), το πάνω κολάρο έβγαλε βυζί στις 145.000 χλμ περίπου και το άλλαξα με καινούριο. Λίγο αργότερα έσκασε και ο θερμοστάτης, τον άλλαξα με καινούριο και μαζί το καπάκι του και όλες τις σωληνώσεις (κάτω κολάρο και καλοριφέρ). Ήταν μεγάλο πακέτο (σε ευρώ) η αντικατάσταση όλων. Ο μηχανικός τότε είχε πει ότι στο δικό μου και στα focus το πάνω κολάρο σκάει για πλάκα...
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
turbomaniac said:
ευτυχώς ηταν κολάρο.

σε ένα fusion τις προάλες είχε τρυπήσει το πλαστικό απο το ψυγείο. Σταμάτησα και βοήθησα το παιδί, όταν είδα στην άκρη το fusion να βγάζει καπνούς. Δυστυχώς ήμουν ο πρώτος που του είπα οτι χρειάζεται νεο ψυγείο, γιατι απ΄οσο θυμάμαι τα πλαστικά δεξια και αριστερα απο τις γρίλιες δεν αλλάζονται, παρα μόνο όλο το ψυγείο. Τώρα πώς έσκασε το πλαστικό, αυτο είναι άξιο απορίας.
kostg said:
Στο δικό μου (mk6), το πάνω κολάρο έβγαλε βυζί στις 145.000 χλμ περίπου και το άλλαξα με καινούριο. Λίγο αργότερα έσκασε και ο θερμοστάτης, τον άλλαξα με καινούριο και μαζί το καπάκι του και όλες τις σωληνώσεις (κάτω κολάρο και καλοριφέρ). Ήταν μεγάλο πακέτο (σε ευρώ) η αντικατάσταση όλων. Ο μηχανικός τότε είχε πει ότι στο δικό μου και στα focus το πάνω κολάρο σκάει για πλάκα...

Είναι διαφορετικά τα ανταλλακτικά των απλών fiesta με το st όμως
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
scorpion said:
Είναι διαφορετικά τα ανταλλακτικά των απλών fiesta με το st όμως

Είναι, δεν αντιλέγω, μάλιστα είναι και πιο ακριβά... Αλλά σίγουρα έχουν και τα st άνω-κάτω κολάρα + κολάρα καλοριφέρ.
 

JimClark

Original poster
Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Πείτε λίγο τη διαφορά άνω - κάτω κολάρο και καλοριφέρ.

Κάντε ένα μίνι μάθημα στη φάση ψυγείο - θερμοστάτης - δοχείο υγρού. (Α - Β - Γ). Είναι 2 κολάρα από το Α στο Β και αλλα 2 από το Β στο Γ ? Πώς πάει η ακολουθία;

Τελικά μόνο το κολάρο χρειαζόταν αλλαγή και τίποτα άλλο. Έρχεται από Αθήνα το ανταλλακτικό, 90 ευρώ τελική με εργατικά τιμή. Τους είπα να κοιτάξουν αύριο που θα γίνει το κύκλωμα και το "αδερφό" κολλάρο.

Στέλιο έχεις δίκαιο, απο χθες έχω και οδική (δεν είχε χρειαστεί ως σήμερα), αλλά δυστυχώς δεν έχω τέτοια άνεση οικονομική. Μεταξύ μας, προτίμησα να βάλω στην άκρη τα 300 ευρά για επικείμενη (στους προσεχείς μήνες) αλλαγή φρενων μπρος πίσω δίσκους τακάκια και υγρά , (δίσκοι δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ) τα θεωρώ πιο "ζωτικά" για την οδήγηση
 

JimClark

Original poster
Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες ρε,  ;D νταξ τα έψαξα κ εγώ λιγο παραπάνω.

Προληπτικά αλλάχτηκε και το αδερφόν κωλάρο.

Όλο με κωλάρα ασχολούμαι γαμώτη...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread