Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

assombracao

Original poster
Member
Mar 12, 2012
103
0
0
44
ΑΘΗΝΑ
Καλησπέρα σε όλους.
Αποφάσισα να βαψω τις ζαντες.
Αγορασα το χρωμα που ηθελα που ειναι για αλουμινιο σε σπρευ 2 μπουκαλακια.
Διαλυτικό νιτρου 3 λιτρα  να ειμαι 100% οτι θα φυγει η βρωμα
Χαρτινη ταινια  τελικα δεν μου χρειάστηκαν πανια και εφημεριδες
Ονομασα την εταιρια που θα φτιαξω ΓρυλοςJET.
Υποψιν να το ξερετε η μαλλον μονο εγω δεν το γνωριζα οτι ο γρυλλος μας δεν εχει την δυνατοτητα να σηκωσει ολη την δεξια η αριστερη μερια...
Δειτε φωτο  και πειτε μου παντως αλλαξε ολο το αυτοκινητο.

http://s1352.beta.photobucket.com/user/Malamatina/media/Fiestamaniacs/2012-11-04172917.jpg.html?sort=3&o=0
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Φίλε μου, δεν εμφανίζει τις φωτογραφίες στο link που έβαλες. Το άλμπουμ σου πρέπει να είναι κλειδωμένο!






edit:ολα οκ....πρέπει να είχε φάει κάποιο σκάλωμα! Sorry..



Υ.Γ Τις ζάντες σου, δεν τις έτριψες καθόλου??
Βάψε και τις δαγκάνες σε κάνα φανταχτερό χρώμα ώστε να σπάσουν την μαυρίλα που πλάκωσε ok234
 

assombracao

Original poster
Member
Mar 12, 2012
103
0
0
44
ΑΘΗΝΑ
Την κυριακη που ερχεται θα βαψω δαγκανες κοκκινο , σκεφτομαι και τα ταμπουρα πισω μαυρα
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Άλεξ μπράβο για την προσπάθεια,εγώ θα βαριόμουν να κάνω τέτοια δουλειά
Τις ζάντες δεν τις έτριψες καθόλου?

assombracao said:
Υποψιν να το ξερετε η μαλλον μονο εγω δεν το γνωριζα οτι ο γρυλλος μας δεν εχει την δυνατοτητα να σηκωσει ολη την δεξια η αριστερη μερια...
χαμήλωσε το και θα το σηκώνεις όλο μαζί από κάθε πλευρά ;)
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
scorpion said:
Άλεξ μπράβο για την προσπάθεια,εγώ θα βαριόμουν να κάνω τέτοια δουλειά
Τις ζάντες δεν τις έτριψες καθόλου?
χαμήλωσε το και θα το σηκώνεις όλο μαζί από κάθε πλευρά ;)
Η βαλε τον γρύλλο σε έναν τάκο που είναι πιο οικονομικό από το να χαμηλώνεις το αμάξι και θα σηκωθεί όλο από την μια μεριά ;D
 

assombracao

Original poster
Member
Mar 12, 2012
103
0
0
44
ΑΘΗΝΑ
Όχι δεν τις έτριψα , η νεκροψία θα δείξει. Τα σπρέι τα πήρα 10 ευρώ  που είναι για αλουμίνιο , στο χρωμα που ηθελα.
Αλλα οκεικ μου εχει μεινει 1/2 σπρει ακομα..
Ρε εσκασε  ο πανθηρας κατω σιγα σιγα εβλεπα το γρυλο να φευγει και με πιασαν τα γελια δεν προλαβαινα να κανω τπτ.
Αλλα εταιρια ΓΡΥΛΟJET!!!
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Για να το πάω σε φαναρτζή ή δεν ξέρω και γω που  ;D για να μου βάψουν τις ζάντες πόσο θα με χρεώσουν λέτε;
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Riordian said:
Για να το πάω σε φαναρτζή ή δεν ξέρω και γω που  ;D για να μου βάψουν τις ζάντες πόσο θα με χρεώσουν λέτε;
δεν θα πας σε φαναρτζή αλλά σε μαγαζί που επισκευάζει και βάφει ζάντες
εγώ έχω πάει στον Πέττα και δεν έμεινα ευχαριστημένος
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Εγώ φιλε είχα πάει τις ζάντες μου στον http://www.bilirisepiskeveszanton.gr/
Είχα μείνει απόλυτα ευχαριστημένος :D νομίζω είχα δώσει 140 euro και για τις 4 και ήτανε 16 ares :D σε άσπρο !
Για τον Πετα δεν έχω ακούσει ούτε εγώ καλά λόγια....
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Περίεργο... κάθε μέρα περνάω από τον Πέττα και κάθε μέρα έχει πελατεία. Τί νίλα σου είχε κάνει;
 

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
Και εγώ κάθε φορά που περνάω απο την Λ. Αθηνών,πάντα βλέπω 3-4 αμάξια στον τάκο.Λογικό να έχει πελατεία,αφού έχει κάνει όνομα τόσα χρόνια.Και φυσικά κάτι τέτοιο ισχύει γιατί είναι (ήταν) καλός στην δουλειά του.
Απο άλλο φόρουμ αυτοκίνησης ένα παιδί θέλησε να βάψει τις ζάντες του (όπως και έγινε),άλλα στην συνέχεια το χρώμα ξεφλούδισε.Όπως όταν φυσικό,ο ιδιοκτήτης έδειξε την δυσαρέσκειά του για το συγκεκριμένο συμβάν και ζήτησε respray στις ζάντες,πράγμα που δέν αρνήθηκαν/δέν θα χρέωναν,αρκεί ο ίδιος ο ιδιοκτήτης να προμήθευε το χρώμα...

Κουλά πράγματα,μπορεί να μήν έχουν κάν βαση,άλλα αν υπάρχουν έστω και ψήγματα αλήθειας,δέν θα είναι ούτε η πρώτη άλλα ούτε και η τελευταία φορά που ένας "φτασμένος" επιχειρηματίας γράφει στα παλαιότερα των υποδημάτων του τους πελάτες,κάνοντας τσαπατσουλιές ελέω βαρεμάρας και σιγουριάς που του δίνει το όνομα.
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Για μενα ο Πεττας μακρια,μια φορα πηγα για επισκευη κ δν καθαρισε τη ζαντα κ ειχε μεινει η βρωμια μαζι με τα δαχτυλα του πανω στη ζαντα.. 2 φορες που εχω βαψει ζαντες στο Στεργιου,ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
 

giorgos90

Rookie
Jul 25, 2014
33
0
6
Καλησπερα...κ εγω σημερα μετα την δουλεια εβγαλα τις ζαντες να τις βαψω...ειχαν αρκετα σημαδακια...χθες τις ετριψα με γυαλοχαρτο 180 κ σημερα τις εβγαλα μονωσα το λαστιχο περαστηκαν ασταρι να πιασει το χρωμα κ βαφτηκαν ασημι ...αφου ειχα βγαλει την ζαντα εβαψα κ ταμπουρα κ δαγκανες...οφειλω να πω πως πολλα σημαδια εφυγαν κ αλλα τα σκεπασε το χρωμα κ πρεπει να πας κοντα να τα δεις αυτα...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Μια και που οι 17άρες μου είχαν αποκτήσει γρατζουνίτσες λόγω καθημερινής χρήσης τα τελευταία 4 χρόνια, αποφάσισα να τις πάω για ηλεκτροστατική βαφή. Προτίμησα τον Stergios Group στην Καβάλας. Ιδού το αποτέλεσμα:



Με ενημέρωσε ότι οι δύο από τις τέσσερις είχαν ελαφρό στράβωμα (μπορεί να το είχαν από παλιά μια και που τις είχα πάρει μεταχειρισμένες, δεν ξέρω) και αφού τον παρότρυνα να τις επισκευάσει, έτσι κι έγινε. Στη συνέχεια όπως με ενημέρωσε, έγινε αμμοβολή για να φύγει το παλιό χρώμα, μετά αστάρι, μετά το εργοστασιακό ασημί της Ford και τέλος βερνίκι. Τρία στρώματα ηλεκτροστατικής δηλαδή. Το τελικό αποτέλεσμα είναι αρκετά καλό οπτικά, η μία έχει ένα μικρό μαύρο σημαδάκι το οποίο μάλλον είναι κάποιο σκουπιδάκι που έκατσε εκεί κατά τη βαφή (1ο φάουλ) και όλες φαίνονται ότι έχουν πάνω τους αρκετό υλικό. Τα ανάγλυφα γράμματα για παράδειγμα που γράφουν Ford και το et σχεδόν δε φαίνονται (2ο φάουλ). Όταν του το επισήμανα κατά την παραλαβή, μου είπε ότι αναγκαστικά γίνεται έτσι, γιατί χρειάζεται τρία στρώματα ηλεκτροστατικής βαφής, τα οποία είναι παχιά έτσι κι αλλιώς. Στην ερώτησή μου γιατί από το εργοστάσιο δεν είναι τόσο παχιά η βαφή, μου απάντησε ότι ο κατασκευαστής κάνει μεν ηλεκτροστατική, αλλά ακουλουθεί διαφορετική διαδικασία. Δεν επέμεινα, απλά πιστεύω ότι θα μπορούσαν να έχουν γίνει και καλύτερες. Όσον αφορά την αντοχή του χρώματος, ο καιρός είναι ο καλύτερος κριτής. Σχετικά με το κατά πόσον τις ίσιωσε σωστά, η μία χρειάστηκε 20 γραμμάρια κατά τη ζυγοστάθμιση, οι υπόλοιπες πήραν 10, 10 και 15 γραμμάρια. Το συνολικό κόστος έφτασε τα 170 ευρώ μετρητά.
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Ωραίες Κώστα με γειά! Όντως αυτό με τη βαφη που είναι παχιά κ δν φαίνονται τα γράμματα έχει συμβεί κ σε μένα κ τις 2 φορές που έχω πάει στο Στέργιο, αλλά κατά τ αλλά κανένα άλλο πρόβλημα.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread