Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

puma-r

Original poster
Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
οταν ειχα το mk4 πρεπει να ειχαν κατασκηνωσει τζιτζικια στην πισω αναρτηση και οτι και να εκανα δεν ελεγε να σταματησει ο θορυβος.ξερει καποιος κατι περι αυτου?
 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
έμενα μου το κάνει αυτό μετά από βροχή που γεμίζουν νερό η σκληρές λαστιχένιες φούσκες της ford.
 

Derizio

New member
May 9, 2010
65
0
0
47
Εγω εχω θορυβο στην πισω δεξια αναρτηση .... εμενα δεν ειναι τζιτζικι αλλα τριζονι  ;D
Εχω ψαξει παραπολλες φορες και δεν μπορω νa βρω τιποτα.... εκει που καταληξαμε χωρις ομως να μπορουμε να το βρουμε ειναι οτι κατι "τριζει" στο πισω δεξια ταμπουρο.... βγηκε, γρασαριστικαν ολα, λιπανθηκαν, αλλα και παλι τα ιδια...σταματαει για λιγες μερες και μετα ξανα τα ιδια! Ενας λογος που θελω να βγαλω τα ταμπουρα και να βαλω δισκους ειναι να δω μπας και εξαφανιστει αυτος ο θορυβος  :mad:
Επισης και με το χαμηλωμα το πισω κομματι του αυτοκινητου ειναι λιγο "ανησυχο" και η δεξια πλευρα εχει διαφορους θορυβους στο ανοιγμα και κλεισιμο της αναρτησης χωρις να εχει κανενα προβλημα η αναρτηση!
Αβυσσος η ψυχη των Fiesta!!!!  ;D
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Kι εγω τριζονι, γρυλο εχω κατι τετοιο.. Ειδικα οταν μπαινει κοσμος και χαμηλωνει πισω το τριζονι δινει ρεσιταλ!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Το ταμπούρο έχει τριζόνι (ή τζιτζίκι) τέλος πάντων, ειδικά όταν τραβάς το χειρόφρενο, εκεί να δείτε τι γίνεται. Με τα δισκόφρενα το γλυτώνεις μεν αυτό, αλλά αποχτάς θόρυβο από τα καπάκια (προστατευτικά) των δίσκων που καμιά φορά σε λακουβίτσες κάνουν σαν ένα μεταλλικό ντιννν...
Και τον άκουγα αυτόν τον θόρυβο που και που και αναρωτιόμουν αν φταίει το δισκόφρενο. Τελικά το σιγούρεψα όταν έκανα αμορτισερομέτρηση και στο ταρακούνημα που δημιουργεί το μηχάνημα ξανάκουσα τον ίδιο θόρυβο...
 

Derizio

New member
May 9, 2010
65
0
0
47
Nitroking said:
Kι εγω τριζονι, γρυλο εχω κατι τετοιο.. Ειδικα οταν μπαινει κοσμος και χαμηλωνει πισω το τριζονι δινει ρεσιταλ!

Ετσι ετσι! Οσο βαρος τοσο πιο πολυ!
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
kostg said:
Το ταμπούρο έχει τριζόνι (ή τζιτζίκι) τέλος πάντων, ειδικά όταν τραβάς το χειρόφρενο, εκεί να δείτε τι γίνεται. Με τα δισκόφρενα το γλυτώνεις μεν αυτό, αλλά αποχτάς θόρυβο από τα καπάκια (προστατευτικά) των δίσκων που καμιά φορά σε λακουβίτσες κάνουν σαν ένα μεταλλικό ντιννν...
Και τον άκουγα αυτόν τον θόρυβο που και που και αναρωτιόμουν αν φταίει το δισκόφρενο. Τελικά το σιγούρεψα όταν έκανα αμορτισερομέτρηση και στο ταρακούνημα που δημιουργεί το μηχάνημα ξανάκουσα τον ίδιο θόρυβο...

Οι κιθαρες.. :p :p :p :p

Δε θα πρεπε να κανουν αυτα θορυβο, πρωτη φορα το ακουω να γινεται σε αμαξι.. Δοκιμασε να τα στραβωσεις λιγο στην τελικη, προς τα πισω..
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
ρε παιδια μπας και εχετε κανα ρουλεμαν τροχου??? τα ρουλεμαν του φιεστα εχουν ενα θεμα ειδικα αν το ανεβαζεις σε πεζοδρομια
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μπα Γιάννη, ρουλεμάν δε νομίζω, το δικό μου ειδικά δεν έχει ανέβει ποτέ σε πεζοδρόμιο, μα ποτέ... Μόνο στο ισιάδι...
Nitroking θα το τσεκάρω κάποια στιγμή αυτό, όταν πάω στο μηχανικό, πάντως και του scorpion έκανε αντίστοιχο θόρυβο (αλλά λίγο λιγότερο) στην αμορτισερομέτρηση, γι' αυτό και δεν του έδωσα πολλή σημασία.
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
kostg said:
Μπα Γιάννη, ρουλεμάν δε νομίζω, το δικό μου ειδικά δεν έχει ανέβει ποτέ σε πεζοδρόμιο, μα ποτέ... Μόνο στο ισιάδι...
Nitroking θα το τσεκάρω κάποια στιγμή αυτό, όταν πάω στο μηχανικό, πάντως και του scorpion έκανε αντίστοιχο θόρυβο (αλλά λίγο λιγότερο) στην αμορτισερομέτρηση, γι' αυτό και δεν του έδωσα πολλή σημασία.

Να σου πω, μηπως ειναι τα τακακια που χτυπανε στη δαγκανα? Χαλαρωνουν τα κλιπς που τα κρατανε και σε καθε ανωμαλια χτυπανε..
 

kostas-patra

Member
May 10, 2010
123
1
0
Πάτρα
Παίδες το είχα και εγώ στα δισκόφρενα....είναι πολύ απλά το σιδεράκι που πιάνει η ντίζα του χειροφρένου, Εμένα είχε τζόγο και έκανε θόρυβο. Έψαξα τα πάντα μέχρι να το βρώ. Δε θυμάμαι τι έκανε ο μηχανικός για να το σταματήσει όμως.
 

Derizio

New member
May 9, 2010
65
0
0
47
Το mk4 εχει ρουλεμαν τροχου στο ταμπουρο παντως. Εμεις καποια φορα απο τις πολλες που ψαχναμε τον θορυβο, το αιχα βγαλει και το ειχαμε γρασαρει, αλλα ματαια! Παντως μην μπερδευομαστε με τον ηχο που κανει το ταμπουρο οταν τραβας το χειροφρενο. Εγω λεω εν κινησει θορυβο και ο Αντωνης το ιδιο εννοει!
 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
Aggelos Mpa said:
έμενα μου το κάνει αυτό μετά από βροχή που γεμίζουν νερό η σκληρές λαστιχένιες φούσκες της ford.
επισης μου το εκανε και απο τα ταμπουρα παρομοιο ηχο αλλα αυτον τον ακουγα οταν παρκαρα και επαιζα με τα φρενα,μετα απο ενα σερβις που εκανα τους εβαλα και το φτιαξαν,μαζευει νερα το ταμπουρο και κανει σκουρια μου εριξαν κατι σπρευ και δεν το ξανα ακουσα.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
δεν κοιτατε τοτε μην εχει πεσει κανα κερμα πουθενα στα πισω καθησματα η αν εχετε βγαλει τπτ καπλαμαδες πισω για ηχεια μην δεν εχει κουμπωσει τπτ σωστα και τσιριζει??
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
yannis_s said:
δεν κοιτατε τοτε μην εχει πεσει κανα κερμα πουθενα στα πισω καθησματα η αν εχετε βγαλει τπτ καπλαμαδες πισω για ηχεια μην δεν εχει κουμπωσει τπτ σωστα και τσιριζει??

Ολοι? Εγω δεν εχω αλλαξει τιποτα, ειναι τελειως στοκ..
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
ολο και  κατι μπορει να εχει πεσει στο πορτ παγκαζ και να εχει κυλησει κατω απο τα πισω καθησματα.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
kostg said:
Μπα Γιάννη, ρουλεμάν δε νομίζω, το δικό μου ειδικά δεν έχει ανέβει ποτέ σε πεζοδρόμιο, μα ποτέ... Μόνο στο ισιάδι...
Nitroking θα το τσεκάρω κάποια στιγμή αυτό, όταν πάω στο μηχανικό, πάντως και του scorpion έκανε αντίστοιχο θόρυβο (αλλά λίγο λιγότερο) στην αμορτισερομέτρηση, γι' αυτό και δεν του έδωσα πολλή σημασία.

δεν μου ειπες κατι εμενα,δεν εχω ακουσει καποιον τετοιο θορυβο εγω
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread