Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Staros

Original poster
Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
Χθες παρατηρησα οτι στο λεβιε μου εχω πολυ κενο αλλα οι ταχυτητες μπαινουνε κανονικα...Τι μπορει να ειναι?
 

Staros

Original poster
Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
Αν και το εφτιαξα το θεμα μου...

Η ολη φαση ειναι οτι το εχω πει απο τις 9 Ιουλιου και κανεις με ST δεν εχει απαντηση τελικα μονο για καμια κοντρα ειναι ολη η φαση ε??
 

Staros

Original poster
Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
kostg said:
Πέρασε καιρός, ναι... Τι έφταιγε τελικά;
Κωστα ενα πλαστικο εξαρτημα ειναι απο κατω στο σασμαν τπτ σπουδεο.
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Staros said:
Αν και το εφτιαξα το θεμα μου...

Η ολη φαση ειναι οτι το εχω πει απο τις 9 Ιουλιου και κανεις με ST δεν εχει απαντηση τελικα μονο για καμια κοντρα ειναι ολη η φαση ε??

Εγω προσωπικα δεν το ειχα δει, αλλα περαν αυτου, δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο που λες...Ενω σωρο πραγματα εχουμε συζητησει, που δεν εχουν καμια σχεση με τις κοντρες...Μην λεμε και ο,τι θελουμε..
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Καμιά φορά οδηγώ, αμάξι "ζεστό". Οδηγώ π.χ. για ώρα με 5η, ρίχνω ταχύτητα και θέλω π.χ. από 5η να πάω σε 2α.

Με το που κατεβάζω το λεβιέ από 5η στη θέση ισορροπίας ανάμεσα 3η κ 4η και κάνω την κίνηση να πάω στη θέση ανάμεσα 1η και 2α κάπως σαν να αντιστέκεται. Με λίγο παίξιμο μεταξύ ισορροπίας κ 1η - 2α, μπαίνει (οι ταχύτητες μπαίνουν κανονικά)

Τι μπορεί να παίζει;
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Δε μιλάμε για να ΒΑΛΩ ταχύτητα. Κάνω rev matching και βάζω από 5η 2α σε δέκατα.

Μιλάω για μια δυσκολία να οδηγηθεί ο λεβιές προς τα αριστερά.

Κλείσε μάτια σκέψου πού ισορροπεί ο λεβιές σε ένα 5τάχυτο . Εγώ λέω δυσκολία στην πρώτη κίνηση προς τα αριστερά (π.χ. για να βάλεις δευτέρα)

Επίσης. ¨Οταν μια ταχύτητα είναι μέσα ο λεβιές έχει αρκετό τζόγο. Τι παίζει;
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
πρωτα απο ολα βγαλε την κονσολα και δες αν εχει "κενα" ο λεβιες κατω χαμηλα στην μπιλια. τσεκαρε και τα ελατηρια που επαναφερουν το λεβιε στο κεντρο της διαδρομης δεξια αριστερα, αν δεν ειναι απο μεσα μπαινεις κατο απο το αυτοκινητο και βγαζεις το πλαστικο κοματι στο σασμαν που καταληγουν οι ντιζες. τσεκαρεις για τζογο στα λαστιχακια και κοιτα τις ντιζες στα ελατηρια που εχουν. αν εισαι λατρης της γρηγορης αλλαγης στις ταχυτητες θα ετοιμασω Quick Shift Short Shifter Fiesta ST 150 Zetec S σε λιγο καιρο
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Επαναφέρει άριστα.

Αυτό με το πλαστικό που καταλήγουν οι ντίζελς (καλτ) θα είναι. Θα το τσεκάρω στο σέρβις.
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Τελικά βγαίνει ανταλλακτικό (στη φορντ τουλάχιστον ετσι μου είπαν ) όλο το σετ ντίζες με τα λαστιχάκια που θέλουν αλλαγή, οπότε δεν προβαίνω σε καμιά αλλαγή.

Φίλου που συνοδήγησα πεζώ 207 με 250χιλ στο καντράν ο τζόγος στην 3η είναι από την 1η μου ως την 5η μου αριστερά δεξιά... Μια χαρά είμαι...  :D :D :D
 

Spel

New member
Dec 25, 2013
68
0
0
35
Αθήνα
Καλησπερα διαβαζοντας κ εχοντας το ιδιο προβλημα κ επειδη οι ντιζες ειναι λιγο τσουχτερες εκανα πατεντα με ενα αλλο λαστιχακι κ ενα σιδερακι να κραταει τη ντιζα..!!! Δουλεψε αψογα δν εχει καθολου τζογο πλεον κ σε καμια περιπτωση δν κουνιεται η ντιζα..!!!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread